Trening

20-02-2017

Alkohol a trening

W drodze do osiągnięcia imponującej sylwetki możemy natknąć się na wiele czynników, które mogą wspomóc ten proces lub go opóźnić. Wpływ alkoholu na rozwój naszych mięśni jest z pewnością ciekawym tematem, który jednocześnie wzbudza wiele skrajnych emocji. Jak to jest z tym z alkoholem?

Udowodniono, że 1 ml czystego alkoholu etylowego ma 7,1 kalorii. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny ładunek energetyczny zawarty w spożywanych przez nas napojach alkoholowych. Na kaloryczność trunku ma również wpływ procentowa zawartość cukru. Alkohol etylowy zawiera tzw. „puste kalorie”, co oznacza, że kalorie te nie niosą za sobą żadnych wartości odżywczych. Mimo tego, z wszystkich rodzajów alkoholu można wyróżnić np. wino, które posiada składniki mineralne oraz witaminy. Oprócz tego w składzie występują polifenole, takie jak np. resweratrol. Spożywanie alkoholu przez osobę trenującą ma niestety więcej wad niż zalet. Wydzielanie hormonu wzrostu ma miejsce w pierwszych godzinach snu. Jeśli alkohol krąży we krwi w czasie snu to wydzielanie hormonu wzrostu zredukowane jest o 70-75%. Dostrzeżono również wpływ alkoholu na testosteron. U mężczyzn, spożycie 40g alkoholu etylowego (uśredniając - spożycie dwóch 500 ml piw), powodowało spadek poziomu testosteronu o 6,8%. U kobiet nie zauważono zmian. Ponadto, spożycie alkoholu wywołało 16,5% wzrost DHEA, hormonu androgennego, który wydzielany jest w nadnerczach. Długotrwały wysoki poziom DHEA ma wpływ na rozwój chorób nadnerczy. U osób spożywających większe ilości alkoholu, odnotowano również spadek hormonu luteinizującego oraz testosteronu, a także wzrost hormonu ACTH, a co za tym idzie wzrost katabolicznego kortyzolu. Podniesieniu ulega także estradiol, ponieważ konsumpcja alkoholi pociąga za sobą aromatyzację androgenów, co powoduje zachwianie równowagi hormonalnej. To wszystko prowadzi do często poruszanej kwestii w kontekście alkoholu – upośledzonej syntezy białek. Alkohol powoduje zahamowanie syntezy białek, efekt szczególnie dotyczy włókien mięśniowych typu II (czyli tych najchętniej ulegających hipertrofii). Badania wykazały, że spadek syntezy białka wyniósł 15-20% w pierwszych 24 godzinach po spożyciu alkoholu. Alkohol ma działanie moczopędne, co może prowadzić do odwodnienia organizmu.
Podsumowując, wszystkie wymienione wyżej czynniki tworzą mało korzystną kombinację dla rozwoju mięśni i dla naszego zdrowia.

Bibliografia:
1. Alcohol consumption and hormonal alterations related to muscle hypertrophy: a review. Antonino Bianco, Ewan Thomas, Francesco Pomara, Garden Tabacchi, Bettina Karsten, Antonio Paoli and Antonio Palma.
2. Effects of acute alcohol intoxication on pituitary-gonadal axis hormones, pituitary-adrenal axis hormones, beta-endorphin and prolactin in human adults of both sexes. Frias J, Torres JM, Miranda MT, Ruiz E, Ortega E.
3. Effect of alcohol on sleep and nighttime plasma growth hormone and cortisol concentrations. Prinz PN, Roehrs TA, Vitaliano PP, Linnoila M, Weitzman ED.

Promotorzy BODYPAK

Pasjonaci sportów i zdrowego stylu życia

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Whey 100 - 900g
69,99 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition Carbonic - 1000g
21,00 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition Mass Definition - 1kg
35,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść