Suplementacja

21-02-2017

Leucyna i jej wpływ na przyrost masy mięśniowej

W dzisiejszym artykule chciałbym Ci drogi czytelniku przedstawić króla wszystkich aminokwasów. Mowa będzie o leucynie. Za nim przejdziemy do głównego wątku warto,żebyśmy sobie omówili czym jest leucyna i jaką ma role.

Leucyna jest aminokwasem egzogennym (jednym z aminokwasów rozgałęzionych tzw. BCAA),wpływa na enzymy (kinaza mTOR - która jest bardzo ważnym czynnikiem wzrostu, o czym póżniej ;) ) wpływa na wydzielanie anabolicznych hormonów (insulina,hormon wzrostu i insulinopodobny czynnik wzrostu tzw. IGF-1) oraz rozpoczyna proces syntezy białek mięśniowych. To tylko jedne z nielicznych korzyści spożywania tego aminokwasu. Naturalnie występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, jaja, ryby itp). Warto wspomnieć iż bez obecności leucyny synteza protein jest niemożliwa,a my jako osoby trenujące powinniśmy zadbać o jej wysoki poziom. Już po krótkim wstępie możemy wydedukować jakie korzyści możemy czerpać dzięki leucynie.

Kinaza mTOR. Czym jest i jakie płyną z niej korzyści ? Omówimy sobie ją w sposób przystępny i prosty,aby każdy mógł zrozumieć . Mówiąc prosto kinaza mTOR jest enzymem, który gdy zostanie "włączony" pozwala nam na przyrost siły oraz masy mięśniowej,lecz gdy będzie "wyłączony" powoduje spadek siły i masy mięśniowej (a tego chcielibyśmy uniknąć).     Aktywacja kinazy mTOR powoduje wyrzut hormonów anabolicznych,a ich odpowiednie stężenie powoduje powstanie odpowiedniego środowiska anabolicznego dla naszych mięśni. Hormony te aktywują wewnątrzkomórkowy przechwyt aminokwasów i substratów energetycznych. Proces syntezy protein dzięki temu zostaje przyspieszony. Prosty schemat prawda ? Warto dodać,że leucyna wysyła uśmiech w kierunku osób, które chcą redukować swój poziom tkanki tłuszczowej.  Pozwalając utrzymać jak największą ilość zdobytej przez nas masy mięśniowej.

Kolejnym z atutów spożywania leucyny jest jej wpływ na poziom glukozy. Podczas wyczerpywania się glikogenu mięśniowego (straty te następują podczas treningu) następuje uwalnianie się aminokwasów rozgałęzionych z białek mięśniowych. Aminokwasy te zostają rozłożone na szkielety węglowe i grupy aminowe. Grupy aminowe wiążą się z kwasem pirogronowym i wytwarzają alanine. Alanina natomiast przedostaje się do krwiobiegu gdzie z obiegiem krwi trafia do wątroby. Tam zaś zostaje zamieniana w glukozę,która jest paliwem dla naszych mięśni. I w tym momencie leucyna jest dla nas istotnym aminokwasem. Podawana przed oraz w trakcie ciężkich treningów powoduje wyhamowanie katabolizmu. Mniejsze uszkodzenie tkanki mięśniowej pozwalają zaoszczędzić naszemu organizmowi czas na odbudowe uszkodzeń. Dzięki czemu okres między treningami w większym stopniu może zostać poświęcony hiperkompensacji.

Jakie dawki powiniśmy spożywać,aby czerpać korzyści z leucyny? Badania wskazują na spożywanie ok. 2,5g leucyny. W długotrwałych badaniach korzystano z ok. 10g lub więcej leucyny zalecane są w dawkach,które są podzielone,więc rozsądnym rozwiązanie jest suplementacja ok. 2g do każdego z posiłków.


Podsumujmy:

  • zwiększenie poziomu mTOR przekłada się na większą syntezę białek, przyrost chudej masy mięśniowej (lean body mass)
  • leucyna hamuje utylizację glukozy , ponieważ jest ścisle związana z uwolnieniem alaniny (oszczędza nasze białka mięśniowe)
  • chroni zdobytą przez nas tkankę mięśniową podczas redukcji tkanki tłuszczowej.

Paweł Zieliński

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

6PAK Nutrition BCAA PAK - 900g
79,00 PLN
Zobacz produkt
7Nutrition Natural Whey Isolate WPI 90 - 1000 g
108,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść