PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Suplementacja

22-02-2017

Witamina D3 – rewolucja w sporcie

Witaminy dzielimy na te rozpuszczalne w tłuszczach i te rozpuszczalne w wodzie. Witamina D należy do tych rozpuszczanych w tłuszczach, witamina ta kojarzy nam się z zdrowymi kośćmi, ale czy to całe spektrum działania tej substancji? Witamina D ma niebagatelne znaczenie w utrzymaniu prawidłowej struktury i funkcji kośćca, jej niedobory mogą prowadzić nie tylko do krzywicy i osteoporozy, ale także jak oświadczają liczne odkrycia lekarzy na świecie przyczyniać się do chorób psychicznych, zaburzeń systemu immunologicznego czy choroby Hashimoto.


Podstawowe znaczenie mają dwie formy witaminy:

  • witamina D2 (ergokalcyferol) naturalnie występujący w organizmach roślinnych/drożdżach.
  • witamina D3 (cholekalcyferol) naturalnie występujący w organizmach zwierząt.

Nas interesować będzie oczywiście forma witaminy D3.


Witamina D3 – znaczenie w sporcie:
Witamina D3 została odkryta w roku 1921 przez McColluma, dziś wiemy, że ma ona szerokie spektrum działania prozdrowotnego, a dodatkowo posiada duży potencjał wzrostowy, dzięki temu, że pełni funkcje hormonu anabolicznego niezbędnego do rozwoju muskulatury. Mówiąc o witaminie D3 nie sposób jednak pominąć witaminy K, z którą wykazuje działanie synergistyczne. Działanie cholekalcyferolu oparte jest o tę samą mechanikę działania co testosteron, co ciekawsze witamina d3 również jest sterydem.  Oddziałuje ona na specyficzny receptor w jądrze komórkowym oznaczony skrótem – VDR, geny pobudzone aktywowanym receptorem VDR rozmnażają komórki satelitarne oraz kontrolują ich dojrzewania i zróżnicowanie do komórek szybko kurczliwych, odpowiedzialnych za siłę, masę i szybkość mięśni.
Rozmnażają również w komórkach receptory androgenne (AR), dzięki którym testosteron jest w stanie się wiązać i być anaboliczne aktywnym. Witamina D3 pełni, więc niebagatelne znaczenie w funkcjonowaniu układu ruchu, kolejnym ciekawym aspektem witaminy d3 jest produkcja rozmaitych białek odpowiedzialnych za siłę mięśni, gdzie do najważniejszych można zaliczyć aktynę i troponinę.
Zauważono również, że cholekalcyferol związany z VDR hamuje działanie białek IGFBP – białka te niezwykle niekorzystnie działają na nasze mięśnie, ponieważ dezaktywuje potężnie anaboliczny insulino podobny czynnik wzrostu typu 1 (IGF-1).


Witamina D a testosteron:
Od niedawna wiadomo, iż witamina D pretenduje do niezwykle skutecznego testo-boostera. Badania wykonane przez austriackich naukowców z Uniwerytetu Medycznego w Graz, dobitnie to wykazują.
Zbadali oni panów, którym podawali 83 μg (3332 IU) witaminy D dziennie przez rok. Druga grupa w tym samym czasie dostawała placebo. Okazało się, że poziom testosteronu u osób, które przyjmowały witaminę D podniósł się (całkowity z 10.7 ± 3.9 nmol/l do 13.4 ± 4.7 nmol/l). Takich wyników nie zaobserwowano w grupie przyjmującej placebo.

Paweł Zieliński

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Vitamin D3 - 60 tabl.
29,99 PLN
Zobacz produkt
UNS VIT D3 + K2 - 90 tabl.
35,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść