-10% Proteins and Creatines! Code: FORMA10 Free shipping for orders over 1000 PLN ! Code: DD1000
Trening

Wszystko co powineneś wiedzieć o treningu stabilizacyjnym

  • 1013 odsłon
  • 0 komentarzy

Można śmiało stwierdzić, że wśród osób ćwiczących na siłowni jednym z najczęściej pomijanych rodzajów treningu jest trening stabilizacyjny. Czym takim jest stabilizacja i na czym właściwie polega trening tego typu? Jest to umiejętność utrzymania poprawnej pozycji w danym obszarze bez względu na działające siły zewnętrzne. Za dobrą stabilizację odpowiedzialne są takie elementy jak: czas i moment reakcji mięśni, odpowiednia siła mięśni stabilizujących ruch, a także odpowiedni wzorzec ruchowy, w którym mięśnie będą pracowały.

Ćwiczenia stabilizacyjne są niezwykle ważne, ponieważ zabezpieczają nasz aparat ruchu (bierny, czyli kostny oraz aktywny, czyli mięśniowy). Wzmocnieniu ulegają mięśnie głębokie (tzw. core), a także mięśnie przykręgosłupowe. Co więcej, poprawie ulega także propriocepcja, dzięki której wiemy jak ułożone są nasze kończyny bez potrzeby weryfikacji wzrokowej. Najważniejszą zasadą w treningu stabilizacyjnym jest to, aby utrzymywać pozycję poprzez odpowiednie napięcie mięśni brzucha (napięte i wciągnięte), pleców (właściwa pozycja łopatek, kręgosłup w pozycji skorygowanej) oraz pośladków (napięcie izometryczne). Zanim jednak przystąpimy do ćwiczeń na stabilizację należy doprowadzić nasze stawy do pełnej mobilności w przeciwnym wypadku trening stabilizacyjny może być mało efektywny. Wdrażając elementy treningu stabilizacyjnego w nasz plan treningowy warto rozpocząć od ćwiczeń łatwych, stopniowo przechodząc do tych bardziej skomplikowanych. Najbardziej podstawowym, a zarazem najbardziej popularnym ćwiczeniem jest deska (tzw. plank). Innymi popularnymi i skutecznymi ćwiczeniami są: klęk podparty, podpór bokiem, mostek, prostowanie pleców w leżeniu na brzuchu, a także klasyczne spięcia mięśni prostych brzucha. Występują one w wielu wariantach, co daje nam możliwość podnoszenia poprzeczki i robienia ciągłych postępów. We wszystkich ćwiczeniach należy utrzymywać pozycję przez założony wcześniej czas (najlepiej zacząć od przedziału 30- 90 sekund). Jeśli czujemy, że nasza stabilizacja rośnie, można użyć również do treningu takich przyrządów jak piłka bosu, TRX czy piłka gimnastyczna. Wówczas będziemy rozwijać również balans ciała czy stabilizację dynamiczną. Ćwiczenia o charakterze stabilizacyjnym warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Silnie rozwinięte mięśnie głębokie mają wpływ na jakość życia osób rekreacyjnie uprawiających aktywność fizyczną, a także stwarzają możliwości do poprawy wyników przez profesjonalnych sportowców.

Promotorzy BODYPAK
Pasjonaci sportów i zdrowego stylu życia

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

6PAK Nutrition BCAA PAK - 400g
49,99 PLN
Zobacz produkt
BioTech Supernova - 282 g
72,99 PLN
Zobacz produkt
Weider Gold Whey - 908g
105,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść