Hot Deals | check it! EXPRESS SHIPPING! 10% discount on first purchases!
Dieta i przepisy

Podkręć swój metabolizm

  • 1375 odsłon
  • 0 komentarzy

Czy człowiek może mieć wpływ na swój metabolizm? Czy niejako możemy przyspieszyć pracę naszej przemiany materii? Oczywiście, że tak! Przedstawię kilka sposobów jak do tego doprowadzić.

Dzisiejszy tryb życia wielu ludzi to niska aktywność fizyczna, siedzący tryb pracy, praktycznie znikoma aktywność w ciągu dnia przy obowiązkach domowych. Coraz więcej rzeczy potrafią zrobić za nas różnego rodzaju sprzęty AGD, wyręczając nas niemalże na każdym kroku. Nic więc dziwnego, że nasz metabolizm zwalnia. Okazuje się, że potrzebujemy dostarczyć coraz mniej kilokalorii w ciągu dnia, coraz rzadziej odczuwamy głód, jednak apetyt do jedzenia mamy cały czas na wysokim poziomie. Co się wówczas dzieje, kiedy nie potrafimy się powstrzymać? Zaczynamy jeść coraz więcej, nie zawsze stawiając do produkty odpowiedniej jakości. Kilogramów przybywa, wygląd naszego ciała nie zadowala nas tak jak dawniej. Nagle okazuje się, iż doprowadziliśmy się do nadwagi lub nawet otyłości, pojawiają się problemy ze zdrowiem, z kondycją, z wrażliwością insulinową… i tak z dnia na dzień jesteśmy w coraz gorszym nastroju. Czy może i Ty jesteś w tym momencie w takiej sytuacji?

Oto kilka sposobów, dzięki którym istnieje duże prawdopodobieństwo na przyspieszenie metabolizmu:

  1. Zacznij żyć aktywnie fizycznie – bez dwóch zdań jest to najbardziej skuteczny sposób na przyspieszenie przemiany materii. Warto w swoim planie dnia znaleźć chociażby godzinę na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Chociaż miałby to być tylko spacer z rodziną będzie na pewno bardziej korzystny dla naszego organizmu niż siedzenie na kanapie przed telewizorem.
  2. Zwróć uwagę na jakość produktów, których używasz na co dzień – przetworzona żywność tylko obciąża nasz układ trawienny i działa niekorzystnie na pracę organizmu. Jeśli zależy Ci na odpowiednim funkcjonowaniu całego organizmu to wyeliminuj tłuszcze trans i cukry proste ze swojej diety.
  3. Zadbaj o regularność w spożywaniu posiłków – regularnie spożywane posiłki to także regularna praca naszego metabolizmu. Nauczysz w ten sposób swój organizm regularnie czerpać energię z pożywienia, jednocześnie nie zmuszając go do jej magazynowania. Jak to się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta i logiczna – jeśli często zdarza nam się wydłużać przerwy między posiłkami to nasz organizm dostaje sygnał, iż musi zacząć magazynować składniki odżywcze na „czarną godzinę”, aby mieć z czego czerpać energię. Stopniowo zaczyna włączać „tryb oszczędzania” na wypadek gdyby znowu przez pół dnia nie otrzymał żadnego źródła energii. Dlatego też regularność posiłków jest tak ważna.
  4. Wybieraj przyprawy, które pozytywnie wpływają na przemianę materii – w przyrodzie występuje mnóstwo naturalnych produktów i przypraw, które zawierają substancje „podkręcające” metabolizm. Zaliczamy do nich m.in.: paprykę chili, pieprz czarny, pieprz cayenne, zieloną herbatę, kawę, cynamon, kardamon, czosnek, kurkumę, curry, bazylię.
  5. Staraj się regularnie pić wodę w ciągu dnia – popijaj wodę mineralną w ciągu dnia małymi łykami. Staraj się jej dostarczyć około 3-5l na dobę. Wypicie całej szklanki lub butelki wody raz na pół dnia nie załatwi sprawy. Ważne jest, aby dostarczać ją regularnie w mniejszych ilościach.
  6. Unikaj restrykcyjnych, niskokalorycznych diet – jest to tylko chwilowe rozwiązanie. Początkowy spadek wagi jest spowodowany przede wszystkim utratą kilku kilogramów wody, a nie tłuszczu jak wiele osób błędnie twierdzi. Już po kilku dniach organizm przejdzie w „tryb oszczędzania” (patrz punkt 3.). Musi zacząć rozsądnie gospodarować energią, ponieważ nagle otrzymuje o wiele mniej kilokalorii w ciągu dnia i nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, kiedy otrzyma kolejne źródło energii. Bardzo niskokaloryczna dieta to najprostszy sposób, dzięki któremu możemy spowolnić nasz metabolizm i uzyskamy odwrotny efekt do wcześniej zamierzanego.
  7. Wyeliminuj stres –  dzisiejszy tryb życia niestety nie ułatwia nam sprawy. Stres to nic innego jak wydzielanie dużych ilości kortyzolu, który zazwyczaj nie sprzyja tempie przemiany materii. Starajmy się więc unikać sytuacji, w których zostajemy narażeni na stres.


Podsumowanie:
Jak słusznie możemy zauważyć zwiększenie tempa przemiany materii wcale nie musi być tak trudne do osiągnięcia jak mogłoby się wydawać. Musimy jednak regularnie zacząć się stosować do wyżej wymienionych wytycznych, a z czasem z pewnością zauważymy pozytywne zmiany w pracy naszego organizmu.

Piotr Hapek
ZAWODNIK, TRENER, DORDCA DS. SUPLEMENTACJI

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Hi Tec Black Devil - 240 kaps.
79,90 PLN
Zobacz produkt
FA Nutrition Xtreme Napalm Pre-Contest - 224g
40,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść