Suplementacja

24-04-2017

Co daje nam stosowanie aminokwasów wołowych?

Aminokwasy wołowe stanowią idealny dodatek do naszej diety. Przede wszystkim są one pełnowartościowym źródłem białka, który stanowi budulec dla naszych mięśni. Jeśli na co dzień w Twoim jadłospisie wołowina nie występuje to aminokwasy pochodzenia wołowego mogą okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem.


Każdy sportowiec musi pamiętać o bardzo ważnej roli, jakie pełnią produkty białkowe w naszym organizmie. Odpowiednia jego podaż jest niezwykle istotna zwłaszcza w sportach sylwetkowych. Aby w odpowiedni sposób rozbudować masę mięśniową i aby skutecznie zregenerować się po ciężkim treningu potrzebujemy dostarczyć w każdym posiłku produkty białkowe o pełnym profilu aminokwasowym. Każdy produkt pochodzenia zwierzęcego będzie spełniał ten warunek i z nimi nie ma żadnego problemu. Pojawia się on jednak wówczas, kiedy nasz posiłek składa się głównie z produktów pochodzenia roślinnego. Jedząc przykładowo orzechy, które przecież mają sporo białka jak na produkt, który uchodzi za bogate źródło tłuszczu, nie możemy mówić o dostarczeniu pełnowartościowego białka, gdyż nie zawiera on pełnego profilu aminokwasowego. Podobnie jest w przypadku produktów węglowodanowych. Przykładowo płatki owsiane lub kasza jaglana jak na produkty traktowane jako podstawowe źródło węglowodanów posiadają w składzie także niemałą ilość białka, jednakże profil aminokwasowy takich produktów również nie jest kompletny. Jeśli nie uzupełnimy profilu aminokwasowego takich produktów innym, który profil ten będzie uzupełniał, lub będzie posiadał wszystkie niezbędne aminokwasy, to niestety ucierpi na tym przede wszystkim nasz organizm, który do przeprowadzenia procesów regeneracyjnych potrzebuje każdego z nich. Brak chociażby jednego z nich potrafi opóźnić naszą regenerację i procesy anabolizmu mięśniowego. Dlatego właśnie tak ważne jest spożywanie produktów posiadających pełny profil aminokwasowy.

W wyżej wymienionych sytuacjach przychodzą nam z pomocą m.in. aminokwasy wołowe. Wiemy już, które produkty bogate w białko możemy uznać za pełnowartościowe, a które uchodzą za niepełnowartościowe. Jeśli nasz posiłek bazuje na produkcie pochodzenia roślinnego to najprawdopodobniej nie dostarczyliśmy odpowiedniego budulca dla naszego organizmu. Wówczas wystarczy zastosować porcję aminokwasów wołowych, która uzupełni profil aminokwasowy całego naszego posiłku i stworzymy dzięki temu odpowiednie warunki do przeprowadzenia wszelkich procesów regeneracyjnych.

W przypadku, kiedy nasza dieta opiera się na jednym lub na dwóch produktach białkowych w ciągu dnia, również warto takie aminokwasy wprowadzić do swojej suplementacji. Mimo, iż spożywamy produkty o pełnowartościowym profilu aminokwasowym, a jest to codziennie taki sam produkt spożywany kilkukrotnie, to aminokwasy wołowe również mogą okazać się pomocne. Każdy produkt białkowy ma określony profil aminokwasowy. Jeśli więc bazujemy tylko na jednym źródle białka to dostarczamy codziennie taką samą ilość poszczególnych aminokwasów. Wystarczy dodać kilka porcji aminokwasów wołowych nawet raz na parę dni, aby nasz organizm otrzymał inną pulę aminokwasów z zupełnie innego źródła. Każdy aminokwas pełni inną rolę w organizmie człowieka i każdy z nich jest ważny na swój sposób.

Podsumowanie:
Aminokwasy wołowe są bardzo często przez nas pomijane, a suplementacja nimi wydaje się zbędna dla wielu osób. Warto jednak przemyśleć jak wygląda nasza codzienna dieta, a być może sami dojdziemy do wniosku, iż zastosowanie aminokwasów pochodzenia wołowego może okazać się dla nas korzystne.

Piotr Hapek

ZAWODNIK, TRENER, DORDCA DS. SUPLEMENTACJI

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Amix BEEF Amino - 250 tabl.
109,00 PLN
Zobacz produkt
FitMax Beef Amino 5000 - 500 tabl.
68,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść