PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Suplementacja

25-04-2017

5 najważniejszych korzyści stosowania BCAA

Rozgałęzione aminokwasy BCAA to podstawa suplementacji każdego sportowca. Większość zawodników poleca ich stosowanie, ponieważ stała ich suplementacja niesie ze sobą wiele zalet. Tak więc jakie dokładnie korzyści uzyskamy regularnie je stosując?


1. Działają antykatabolicznie.
Katabolizm mięśniowy to nic innego jak czerpanie energii z białek mięśniowych na skutek wyczerpanych rezerw energetycznych w naszym organizmie. Przyjmując aminokwasy rozgałęzione BCAA dostarczamy nie tylko budulec dla swoich mięśni, ale także kolejne źródło energii. Organizm będzie czerpał energię z przyjętych aminokwasów i zabezpieczymy dzięki temu nasze mięśnie przed rozpadem.

2. Opóźniają zmęczenie.
Aminokwasy rozgałęzione BCAA opóźniają zmęczenie w trakcie treningu na skutek działania na nasz mózg. W trakcie trwania aktywności fizycznej normalnym faktem jest odczucie przez nas zmęczenia. Dzieje się tak na skutek wysłanych do mózgu oznak zmęczenia przez neuroprzekaźniki serotoniny. Serotonina to hormon, który reguluje sen, więc w trakcie treningu jego wysoki poziom nie jest pożądany. Za wysoki poziom serotoniny odpowiedzialny jest natomiast aminokwas zwany tryptofanem. I tutaj z pomocą przychodzą aminokwasy rozgałęzione BCAA, a konkretnie jeden z nich – walina, która ogranicza dostęp tryptofanu do mózgu. Właśnie dzięki działaniu waliny zmęczenie w trakcie treningu będzie znacznie mniej odczuwalne.

3. Przyspieszają regeneracje po treningu.
Aby odpowiednio zregenerować organizm po treningu przydatna może okazać się suplementacja BCAA po treningu. Oczywiście nie ulega wątpliwości, iż do przeprowadzenia odpowiedniej regeneracji konieczne jest dostarczenie pełnowartościowych składników odżywczych i nie możemy o tym zapominać. Jednakże dodatek aminokwasów rozgałęzionych BCAA zaraz po wysiłku może okazać się dla nas niezwykle korzystny, gdyż leucyna, izoleucyna i walina pełnią rolę podstawowego budulca włókien mięśniowych.

4. Przyspieszają redukcję tkanki tłuszczowej.
Ta zaleta nie jest jednoznacznie udokumentowana naukowo, jednakże coraz więcej faktów wskazuje na przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej dzięki podaży aminokwasów BCAA. Głównym argumentem jest tutaj działanie antykataboliczne, dzięki któremu nasz organizm ma ułatwione zadanie czerpania energii z adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Z kolei sama leucyna, której zazwyczaj przyjmujemy najwięcej z całego kompleksu aminokwasów rozgałęzionych, przyczynia się do wzrostu syntezy białek mięśniowych, co dla naszego organizmu jest bardzo dużym obciążeniem pod względem energetycznym. Tak więc wydatek energetyczny w trakcie jej przyswajania jest bardzo wysoki, co w efekcie skutkuje zwiększonym spalaniem kilokalorii.

5. Wspomagają budowę masy mięśniowej.
Wiele źródeł podaje pozytywny wpływ BCAA na budowę masy mięśniowej, ale coraz więcej osób poddaje wątpliwości ich korzystny wpływ w tym aspekcie uznając tą zaletę za mit. Czy słusznie? W mojej ocenie zdecydowanie nie! Każdy z nas doskonale sobie zdaje sprawę z tego, iż do rozbudowy masy mięśniowej niezbędne jest białko. Białko to oczywiście poszczególne aminokwasy, które po spożyciu są syntezowane przez nasz organizm. Aminokwasy rozgałęzione BCAA, a więc leucyna, izoleucyna i waliną, stanowią podstawę wiązań białka, które tworzy mięśnie. Zatem zwiększona ich podaż bez wątpienia wspomaga przyrost masy mięśniowej.


Podsumowanie:
Jeśli do tej pory zastanawiałeś się czy warto wprowadzić BCAA do swojej suplementacji to wszystkie podane korzyści powinny zdecydowanie rozwiać Twoje wątpliwości.  W żaden sposób nie będą one działać negatywnie na nasz organizm, a ilość zalet, jakie możemy dzięki nim uzyskać jest bardzo szeroka. W mojej ocenie aminokwasy rozgałęzione BCAA powinny być nieodłącznym elementem suplementacji każdej osoby aktywnej fizycznie zarówno w okresie budowy masy mięśniowej jak i redukcji tkanki tłuszczowej.

Piotr Hapek

ZAWODNIK, TRENER, DORDCA DS. SUPLEMENTACJI

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

FA Nutrition Xtreme BCAA 5000 - 400g
66,00 PLN
Zobacz produkt
IHS BCAA Plus - 400g
89,00 PLN
Zobacz produkt
UNS BCAA 2-1-1 Instant - 500g
68,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść