Poteins 10% OFF Code: BIALKO
Suplementacja
Dieta i przepisy
Zdrowie

Kolagen – uniwersalny budulec w ludzkim ciele

  • 1511 odsłon
  • 0 komentarzy

Każdy chciałby cieszyć się młodym wyglądem jak najdłużej, jednak szybki tryb życia, niewłaściwa dieta, mała ilość aktywności fizycznej i zatrute środowisko powodują, że proces starzenia przebiega znacznie szybciej.

Z biegiem czasu, zauważamy różne zmiany w naszym ciele - skóra już nie jest taka sama, powoli zaczyna się robić sucha, traci swoją sprężystość i elastyczność, pojawiają się zmarszczki, rozstępy. Jak zatem zapobiegać powyższym skutkom i co m.in. pozwala na poprawę naszego wyglądu? Odpowiadamy – kolagen!

Kolagen jest głównym białkiem występującym w tkance łącznej człowieka, a do jego właściwości należy elastyczność, odporność i wytrzymałość na rozciąganie. Buduje ścięgna, odpowiada za plastyczność skóry, a także wypełnia rogówkę oka (postać krystaliczna). Występuje on w organizmie człowieka w: skórze, ścięgnach, naczyniach krwionośnych,
chrząstkach, kościach, zębach, płucach, sercu. Polecany jest również osobom ze skłonnościami do schorzeń układu krążenia i układu pokarmowego, a także cierpiącym na problemy z układem immunologicznym i alergią. Można by powiedzieć, że kolagen jest pewnego rodzaju „spoiwem” dla narządów wewnętrznych takich jak nerki, wątroba, czy
też żołądek. Jest on wytwarzany w naturalny sposób i podlega ciągłej wymianie, jednak wraz z upływem lat, organizm stopniowo traci zdolność jego odtwarzania. Przyjmuje się, że od ok. 25-30 roku życia, produkcja kolagenu ulega powolnemu zmniejszaniu, który to proces nasilać mogą liczne choroby, bądź też wzmożona aktywność fizyczna (sporty
wyczynowe). Zaburzenia te mogą prowadzić – oprócz wyżej wspomnianych problemów – do sztywności stawów, bólów kręgosłupa, bądź to powstawania cellulitu.

Kolagen ma dość szerokie zastosowanie – pojawia się on m. in. w kremach do pielęgnacji twarzy, ale ma także udział w bardziej zaawansowanych metodach - w chirurgii plastycznej, czy też chirurgii oparzeń. Może być on także stosowany w branży spożywczej, np. jako osłonka do kiełbas, bądź w produkcji żelatyny. Ma on zatem duże działanie na wygląd  oraz zdrowie człowieka.

Gdzie można znaleźć kolagen?
Kolagen znajduje się w wielu produktach, które znaleźć można na każdym kroku. Do produktów bogatych w kolagen można zaliczyć galaretki z nóżek wieprzowych, cielęcych, kurzych łapek, ryby w galarecie, gotowane chrząstki i głowizny, golonki lub podroby. Należy jednak pamiętać o systematycznym dostarczaniu kolagenu z pożywienia. Doskonałym pomysłem jest tzw. „zupa mocy” – rosół przygotowywany na kościach zawierających szpik, zawierające w dużej ilości kolagen i elastynę. Korzyści czerpiemy nie tylko z kolagenu występującego w zawartej we wspomnianej zupie, ale także z wapnia i magnezu, które w połączeniu, wspomagają pracę układu nerwowego oraz prawidłową pracę mięśni. Przygotowanie takiej zupy jest banalnie proste – do wody należy dodać wybrane kości, zawierające dużą ilość szpiku oraz warzywa i gotować na małym ogniu, aż do momentu wytrącenia się całego szpiku (minimum 12 godzin). Tu pamiętać należy jednak aby nie doprowadzić do zagotowania się wody w celu uniknięcia strat wartości odżywczych.

Jaki kolagen jest najlepszy?
Na rynku występuje wiele rodzajów kolagenu – nie każdy jednak jest wysokiej jakości. Najlepszą przyswajalność możemy czerpać z kolagenu rybiego. Poprzez spożywanie kolagenu oraz innych aminokwasów, witamin i cennych minerałów, organizm będzie przywracał do harmonii i sam będzie mógł dbać o jak najlepsze funkcjonowanie, dobre samopoczucie i co najważniejsze piękniejszy wygląd.

Michał Lebiest
Trener personalny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Collagen Renover - 350g
42,99 PLN
Zobacz produkt
Olimp Collaregen - 400g
59,99 PLN
Zobacz produkt
UNS Collagen - 450g
48,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść