25% OFF on the cheapest product CODE: DEAL25
On friday, August 14, our support will be closed.
Suplementacja

05-09-2017

Czy syntetyczne witaminy przyswajają się gorzej od naturalnych?

Wiadomo nie od dziś, że wszystko co „naturalne” jest lepsze. Żyjemy jednak w czasach, w których prawie wszystkie produkty spożywcze są „pryskane” bądź mocno przetworzone, co sprawia, że ich wartość odżywcza maleje. Możemy co raz częściej spotkać się z wieloma suplementami diety, które ewentualne braki w diecie mogą uzupełnić i tutaj powstaje pytanie – czy syntetyczne witaminy przyswajają się gorzej od naturalnych?


Na początek należy wskazać czym są witaminy i do czego nam są potrzebne. Zwiększają one możliwości obronne naszego organizmu, a także regulują procesy metaboliczne, wpływają na wydzielanie enzymów, a także biorą udział w budowie materiału genetycznego. Rozróżniamy witaminy rozpuszczalne w wodzie, do których zaliczamy witaminy z grupy B oraz witaminę C, a także rozpuszczalne w tłuszczach – wit. A,D,E i K.

Co więc jest lepsze – syntetyczne, czy naturalne?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie trzeba zastanowić się nad samą budową witamin naturalnych i syntetycznych. Witaminy naturalne posiadają cechy fizjochemiczne decydujące o ich lepszym wchłanianiu. Nie posiadają krystalicznej struktury tak jak witaminy syntetyczne i spożywane są z innymi elementami zwiększającymi ich biodostępność. Jednak, czy można stwierdzić, że witaminy syntetyczne przyswajają się gorzej od naturalnych? Co w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości witamin z pożywienia lub w przypadku, gdy jesteśmy sportowcami i nasza ilość potrzebnych witamin się zwiększa? Nie ma jednoznacznych dowodów na to aby stwierdzić, że witaminy syntetyczne przyswajają się gorzej.

Nie ulega jednak wątpliwości, że suplement może się dłużej wchłaniać z uwagi na występowanie białej otoczki, która w późniejszym etapie jest wchłaniania jest rozpuszczana. Wiele osób oczywiście może się zastanawiać, czy witaminy syntetyczne są bezpieczne dla zdrowia. Pamiętajmy jednak, że wszystkie suplementy poddawane są ścisłym regulacjom i badaniom, tak więc, czy mielibyśmy dostęp do produktów, które szkodziłyby zdrowiu? Oczywiście jak we wszystkim – ważny jest umiar, gdyż możemy przedawkować witaminy. Wiele osób nie jest tak naprawdę świadomych tego, że budowa witamin naturalnych i syntetycznych nie różni się bardzo od siebie, więc dla organizmu nie ma większego znaczenia jakie witaminy przyjmujemy.

Bez wątpienia – podstawowym źródłem witamin w naszej diecie powinna być żywność, lecz nie wyklucza to jednak stosowania suplementów diety, gdyż są one potrzebne aby uzupełnić niedobory w diecie. To jednak powinno być klasyfikowane indywidualnie, gdyż nie jesteśmy tacy sami – jedni wyczynowo uprawiają sport i już z tego faktu będą potrzebować więcej witamin niż „przeciętny Kowalski”, drudzy natomiast mogą prowadzić normalne życie i potrzebować zdecydowanie mniejszej ilości witamin.

Michał Lebiest

Trener personalny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Vitabolic - 30 tabl.
26,99 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition LIFE PAK - 180g
19,99 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition Pure Zinc - 120 kaps.
25,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść