Poteins 10% OFF Code: BIALKO
Trening

Ukryty spalacz

  • 1692 odsłon
  • 0 komentarzy

Idąc tokiem tłumaczenia translatora jest to „termogeneza aktywności poza zajęciami ćwiczeń”. Jedyne co można wynieść z tego tłumaczenia to zwrot poza zajęciami ćwiczeń i jest on tutaj kluczowy.

Rozszyfrujmy sobie to zagadnienie. NEAT jest to nic innego jak spożytkowanie energii na czynności nie związane z treningiem, jedzeniem czy spaniem. Są to takie rzeczy jak twoja praca, ilość kroków przebytych w ciągu dnia, czy chociażby ilość prac domowych jakie wykonasz. Może się wydawać dla Ciebie śmiesznym jak to odkurzanie pokoju czy zmywanie naczyń może wpływać na Twój proces odchudzania. I tutaj Cię zaskoczę – może, a nawet to robi w sposób znaczący.

W tym miejscu pozwolę sobie zajrzeć do pierwszego lepszego kalkulatora kalorii. I tak wpisując „odkurzanie” i ustalając wagę na 80kg po 10 minutach tej czynności spalimy 60kcal, śmieszne? Idziemy dalej:

  • mycie naczyń – 26kcal
  • prasowanie – 26kcal
  • mycie okien – 44kcal
  • RAZEM: 156kcal

Teraz pomnóż każdą czynność x3 tak, aby móc zobaczyć jakby to wyglądało po 30 minutach i otrzymujemy już: 468kcal!
Nadal mało? Dołóżmy do tego dłuższy spacer (60min), na którym zrobimy 10000 kroków – jest to wydatek 300kcal. Oczywiście zależny od naszej wagi, ale pozwoliłem sobie to wszystko uśrednić dla lepszego obrazu. Sumując nasze wartości po wykonaniu owych prac domowych i godzinnym spacerze nasz wydatek kaloryczny wyniesie 768kcal.

W tym miejscu za pewne znajdą się tacy, którzy powiedzą, iż mają zmywarkę, prasuje im żona lub mąż, bądź nie mają czasu na godzinny spacer i ja to w zupełności rozumiem. Ale nikt nie każe Ci robić jednego spaceru po 60 minut. Pójdź do pracy piechotą, do domu wejdź po schodach, a na zakupy przejdź się spacerkiem. Z pomocą w liczeniu kilokalorii przychodzi nam masa aplikacji na telefon. I tutaj z własnego doświadczenia polecam: „PACER”. Działa ona bez konieczności włączania internetu i lokalizacji. Zlicza dokładnie nasze wszystkie kroki z minimalnym marginesem błędu.
Podwyższenie naszego wskaźnika NEAT pozwoli nam na możliwość redukowania w lepszym komforcie kalorycznym nie schodząc do katorżniczego poziomu. Podniesie nam to nasze minimalne zapotrzebowanie kaloryczne,

Przykład:
Kobieta, lat X, aby utrzymać wagę potrzebuje 2200kcal. Po podwyższeniu znacząco swojego wskaźnika NEAT jej podstawowa przemiana kilokalorii wzrośnie o kilkaset w górę. W jej przypadku może to bardzo duże znaczenie kiedy przyjdzie jej redukować poniżej 2000kcal. I tak samo w przełożeniu na mężczyznę. O wiele większy komfort będzie odczuwał kiedy ta podaż kilokalorii będzie większa, a waga będzie spadała.

Widzę po sobie kiedy przy okazji obecnej redukcji moja waga spada na poziomie 2400–2600 kalorii. Komfort psychiczny i widok pełnego talerza bardzo pomaga w przetrwaniu tego czasu. Jedynym co tak na prawdę robię przy okazji obecnej redukcji to długie spacery i większa aktywność w ciągu dnia. Kiedy głowa mówi pojedź windą – ja idę schodami i tak w przypadku innych czynności. Wiadomym jest iż, nasz organizm chce w każdy możliwy sposób zmniejszyć wydatek kaloryczny w ciągu dnia tak, by móc proces chudnięcia zahamować, bo oczywiście jest on dla niego negatywny. Tylko od nas zależy czy będziemy mieli silną wolę i z nim wygramy.

Podsumowując:
Na myśl o nadchodzącym 40-to minutowym cardio bierze Cię na mdłości? Wyjdź na spacer, pooddychaj świeżym powietrzem, a przy okazji wyprowadź psa. Twoja redukcja wcale nie musi być męcząca. Możesz ją wykonać w sposób przemyślany i w miarę zdrowy. Tylko od Ciebie zależy jak to wszystko rozplanujesz.
 

Publikacje do jakich zaglądałem podczas pisania artykułu:
NR 1
NR 2

Patryk Osak
Promotor Bodypak @patrykosak_al

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition L-Carnitine 3000 SHOT - 80ml
4,00 PLN
Zobacz produkt
Weider Whey Protein Spread - 250g
32,90 PLN
Zobacz produkt
7Nutrition Whey Isolate 90 - 1000g
108,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść