Suplementacja

10-09-2017

WITAMINY: Witamina B1

Witamina B1 (inaczej tiamina) to jedna z witamin rozpuszczalnych w wodzie, dlatego też nie może być magazynowana w organizmie ludzkim. Występuje w postaci trzech fosforylowanych form: pirofosforan tiaminy, który jest formą aktywną,  trójfosforan tiaminy, monofosforan tiaminy, a także jako benfotiamina i sulbutiamina, które stanowią cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach. Wpływa na wiele enzymów odpowiedzialnych za metabolizm węglowodanów, aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych.


Absorpcja


Tiamina jest absorbowana przede wszystkim w środkowej części jelita cienkiego. W przypadku powstania stanu zapalnego jelit, spowodowanego chociażby przez takie czynniki jak mleko czy gluten, zdolność organizmu do wchłaniania tiaminy może zostać zahamowana.

Funkcje w organizmie

1) Przewodnictwo nerwowe

Pirofosforan tiaminy powstający w procesie przemiany tiaminy ma duże znaczenie w przewodzeniu impulsów nerwowych w metabolizmie neuroprzekaźników.

2) Funkcja koenzymu

Pirofosforan tiaminy działa jako koenzymów dla kilku enzymów związanych z metabolizmem węglowodanów.

3) Zapewnia odpowiednie funkcjonowanie mięśnia sercowego

4) Odpowiada za prawidłowy rozwój neurologiczny

5) Wspiera właściwe funkcje psychologiczne.

Źródła pokarmowe obfitujące w witaminę B1:

1) groszek,
2) szparagi,
3) ryż brązowy,
4) brukselka,
5) ziarna słonecznika,
6) pistacje,
7) pstrąg,
8) wieprzowina,
9) orzechy makadamia,
10) szpinak.

Witaminę B1 znajdziesz również w:

Olimp Vita-Min Multiple Sport - 60 kaps.
29,99 PLN
Zobacz Produkt
Olimp Gold-Vit B Forte - 60 tabl.
11,49 PLN
Zobacz Produkt
Trec Vit. B Complex - 60 kaps.
15,99 PLN
Zobacz Produkt


Zalecane spożycie:

Zalecane dzienne spożycie (RDA) zostało ustalone w oparciu o ilość zapobiegającą powstaniu ryzyka niedoboru wśród zdrowych osób i dla dorosłych wynosi odpowiednio:
- 1,1 mg dla kobiet,
- 1,3 mg dla mężczyzn.

Realne indywidualne zapotrzebowanie na tiaminę może być jednak wyższe, a jest ono kształtowane między innymi przez następujące czynniki:
- płeć,
- wiek,
- masę ciała,
- aktywność fizyczną,
- stan fizjologiczny.

Suplementacja tiaminą jest szczególnie istotna wśród alkoholików oraz osób mających problemy z wysokim poziomem glukozy we krwi.

Korzyści spożywania witaminy B1:

1) Pobudzanie odporności

Tiamina bierze udział w utrzymaniu napięcia mięśni ścian przewodu pokarmowego, gdzie mieści się duża część układu immunologicznego. Pobudza również wydzielania kwasu solnego, który stanowi niezbędny element do prawidłowego trawienia i wchłaniania składników odżywczych.  

2) Zabezpieczenie przed uszkodzeniami nerwów

W obecności tiaminy zachodzi przetwarzanie węglowodanów stanowiących główne źródło energii dla pracy mózgu i układu nerwowego, a w przypadku braku jej odpowiedniej ilości organizm jest narażony na wystąpienie zaburzeń w funkcjonowaniu przekaźnictwo nerwowego. Tiamina angażuje się również w wytwarzanie osłonek mielinowych, które chronią nerwy przed zniszczeniem.

3) Wspomaganie procesu nauki

Tiamina jest witaminą mającą decydujący wpływ radzenie sobie z przewlekłym stresem, podnoszenie skupienia i poziomu energii, a ponadto może nawet chronić przed utratą pamięci.

4) Wsparcie zdrowia układu sercowo-naczyniowego

Tiamina jest niezbędna do produkcji acetylocholiny - neurotransmitera odpowiedzialnego za przenoszenie informacji pomiędzy nerwami a mięśniami. Zaś do prawidłowego działania mięśnia sercowego niezbędne jest zachowanie prawidłowego neuroprzekaźnictwa.

5) Utrzymanie zdrowia metabolicznego
Tiamina wspiera przetwarzanie węglowodanów w glukozę, która jest preferowanym przez organizm źródłem energii, dzięki czemu zapewnia płynne funkcjonowanie metabolizmu, jak również uczestniczy w rozkładaniu białek i tłuszczów. Koenzymatyczna forma tiaminy jest zaś zaangażowana w metaboliczny proces dekarboksylacji.


6) Zapewnienie odpowiedniego trawienia

Wspiera wydzielania kwasu chlorowodorowego, który jest niezbędnym elementem pozwalającym na sprawne trawienie składników odżywczych.

7) Opóźnianie procesów starzenia

Tiamina odgrywa także rolę antyoksydacyjną w organizmie, dzięki czemu chroni ciało przed przedwczesnym pojawianiem się oznak starzenia, takich jak zmarszczki, plamy starcze oraz inne związane z wiekiem zmiany odziaływujące na pracę organów wewnętrznych.

Interakcje

1. Tiamina jest zaangażowana w metabolizm glukozy, ponieważ jest niezbędna do działania enzymów biorących udział w tym procesie.
2. Przewlekłe nadużywanie alkoholu może prowadzić do powstania niedoboru witaminy B1, ponieważ obniża upośledza wchłanianie i wykorzystanie, a ponadto zwiększa jej wydalanie.
3. Leki przeciwdrgawkowe, leki moczopędne, takie jak furosemid, oraz digoksyny, czyli leki stosowane w celu leczenia niewydolności serca mogą redukować poziom tiaminy.

Objawy niedoboru

1. Obniżenie apetytu
2. Zapalenia nerwów
3. Osłabienie pamięci krótkotrwałej
4. Apatia i depresja
5. Osłabienie mięśni

Zapamiętaj!

Niezaprzeczalnie należy znać podstawowe funkcje tiaminy w organizmie przedstawione w uproszczeniu w celu ułatwienia ich przyswojenia:

- Konwersja aminokwasów: Tiamina bierze udział w przemianie aminokwasów w białka, hormony i enzymy.
- Metabolizm węglowodanów: Jest zaangażowana w konwersję cukru krążącego we krwi w energię niezbędną dla     organizmu.
- Praca mięśni: Stanowi czynnik wspierający utrzymanie prawidłowych funkcji mięśni.
- Układ nerwowy: Wnosi swój wkład w prawidłowe funkcjonowanie tkanek nerwowych,  przekaźnictwo nerwowe oraz syntezę acetylocholiny.

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Vitabolic - 30 tabl.
26,99 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition LIFE PAK - 180g
19,99 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition VITA-MIN Caps - 60 kaps.
29,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść