PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Suplementacja

10-09-2017

WITAMINY: Witamina B6

Witamina B6 (inaczej pirydoksyna) to jedna z witamin rozpuszczalnych w wodzie, dlatego też nie może być magazynowana w organizmie i musi być dostarczana z pożywieniem. Występuje w kilku formach: pirydoksyna, pirydoksal, pirydoksyaminy oraz postać aktywna - 5 - fosforan pirydoksalu (PLP). Jest niezbędna do działania wielu enzymów, w tym odpowiedzialnych za metabolizm białek, reguluje także zbyt wysoki poziom homocysteiny.


Absorpcja

Wchłanianie pirydoksyny odbywa się w jelicie cienkim.

Funkcje w organizmie

1) Katalizowanie wielu reakcji

Fosforan pirydoksalu nadzoruje właściwe funkcjonowanie blisko 100 enzymów, które przyspieszają zachodzenie reakcji biochemicznych w organizmie człowieka. Jako koenzym bierze udział m.in. w uwalnianiu glukozy z postaci, w której jest magazynowana, czyli glikogenu, a także jest zaangażowana w proces glukoneogenezy - przemianie aminokwasów w glukozę.

2) Synteza neurotransmiterów w mózgu

Powstawanie neuroprzekaźników - serotoniny, dopaminy czy GABA, odbywa się przy udziale enzymów zależnych od PLP.

3) Synteza hemu

PLP jako koenzym wspiera syntezę tej zawierającej żelazo cząsteczki wchodzącej w skład hemoglobiny.

4) Synteza kwasów nukleinowych

Fosforan pirydoksalu jest zaangażowany w proces produkcji kwasów nukleinowych w organizmie.

5) Synteza niacyny

Wspiera proces przetwarzania tryptofanu do niacyny, dzięki czemu wysoki poziom PLP obniża zapotrzebowanie na jej podaż z diety.

6) Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego

7) Reguluje aktywność hormonów

8) Normalizuje syntezę cysteiny

9) Jest odpowiedzialna za właściwą pracę układu nerwowego

10) Wpływa na prawidłowe powstawanie erytrocytów

Źródła pokarmowe obfitujące w witaminę B6:

1) pierś z indyka,
2) pierś z kurczaka,
3) wołowina od krów karmionych trawą,
4) dziki łosoś,
5) tuńczyk,
6) awokado,
7) banany,
8) pistacje,
9) śliwki suszone,
10) szpinak.

Witaminę B6 znadziesz również w:

UNS ZinMag B6 - 90 kaps.
34,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Vit. B Complex - 60 kaps.
15,99 PLN
Zobacz Produkt
Olimp Gold-Vit B Forte - 60 tabl.
11,49 PLN
Zobacz Produkt


Zalecane spożycie:

Zalecane dzienne spożycie (RDA) zostało ustalone w oparciu o ilość zapobiegającą powstaniu ryzyka niedoboru wśród zdrowych osób i dla dorosłych wynosi odpowiednio:
- 1,3 - 1,5 mg dla kobiet,
- 1,3 - 1,7 mg dla mężczyzn.

Realne indywidualne zapotrzebowanie na pirydoksynę może być jednak wyższe, a jest ono kształtowane między innymi przez następujące czynniki:
- płeć,
- wiek,
- masę ciała,
- aktywność fizyczną,
- stan fizjologiczny.

Szczególnie warto rozważyć suplementację pirydoksyną wśród kobiet w ciąży, osób w podeszłym wieku, jak również mających problemy ze zbyt wysokim poziomem homocysteiny.

Korzyści spożywania witaminy B6

1) Poprawianie nastroju

Pirydoksyna ma znaczący wpływ na produkcję w mózgu neurotransmiterów w mózgu - serotoniny oraz kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Obydwa te hormony odpowiadają za kontrolę nastroju oraz są niezbędne w zapobieganiu depresji, stanom lękowym, bólom, zmęczeniu.

2) Regulowanie rytmu snu

Uczestniczy w produkcji melatoniny, która jest bardzo istotnym hormonem umożliwiającym zapadnięcie w błogi sen. Melatonina jest odpowiedzialna za regulację naszego wewnętrznego zegara, dzięki czemu wiemy, kiedy nadchodzi czas, aby się zrelaksować i pójść spać, a także pomaga nam wybudzić się rano pełnym energii do działania.

3) Zmniejszenie objawów PMS

Pozwala zwalczać bóle piersi, bóle miesiączkowe, mdłości, uczucie zmęczenia, bóle głowy, a nawet trądzik, których doświadczają kobiety w czasie okresu. Korzyści te pirydoksyna zawdzięcza pozytywnemu wpływowi, jaki wywiera na neurotransmitery oraz hormony, jak również poprzez zwiększanie przepływu krwi.

4) Wspieranie leczenia astmy

Suplementacja pirydoksyną obniża częstotliwość występowania napadów astmy oraz ich natężenie.  Wspiera redukcję objawów tej choroby, takich jak świszczący oddech.

5) Radzenie sobie z wysokim ciśnieniem tętniczym

Witamina B6 wpływa na kontrolę poziomu homocysteiny we krwi, której wysoki poziom pociąga za sobą powstawania stanów zapalnych oraz rozwój chorób serca i naczyń krwionośnych. Przy ograniczonym działaniu pirydoksyny, homocysteina odkłada się w naczyniach, doprowadzając do tworzenia płytek, co w późniejszym czasie może spowodować zawał lub atak serca.

Interakcje

1. Długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak naproxen, może negatywnie wpływać na metabolizm witaminy B6.

2. Witamina B6 współdziała z cynkiem i magnezem tworząc suplement pod nazwą ZMA, biorąc udział w odpowiednim metabolizmie makroskładników żywieniowych czy syntezie DNA.

3. Stężenie komórkowe PLP jest odwrotnie proporcjonalne do aktywności receptorów glukokortykoidów, ponieważ jej wysoki poziom tłumi ich aktywność.

Objawy niedoboru

1. Zmienność nastroju - drażliwość czy depresja
2. Bóle mięśniowe
3. Niski poziom energii
4. Pogorszenie objawów anemii
5. Nasilenie dolegliwości odczuwanych w czasie zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Zapamiętaj!

Niezaprzeczalnie należy znać podstawowe funkcje pirydoksyny w organizmie przedstawione
w uproszczeniu w celu ułatwienia ich przyswojenia:

- Produkcja energii: pirydoksyna umożliwia konwersję glikogenu w glukozę w celu wytworzenia energii.
- Konwersja niacyny: jest niezbędna do zajścia reakcji przetworzenia tryptofanu do niacyny.
- Czerwone krwinki krwi: obecność witaminy B6 jest wymagana przy tworzeniu hemoglobiny przenoszącej tlen w erytrocytach oraz do ich odpowiedniego wzrostu.
- Serotonina: wnosi również swój wkład w syntezę serotoniny - niezwykle istotnego     neurotransmitera odpowiedzialnego przeróżne procesy neurologiczne.Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Universal Animal PAK - 44 sasz.
159,99 PLN
Zobacz produkt
Scitec Multi-Pro Plus - 30 sasz.
74,99 PLN
Zobacz produkt
MEX Daily Sport [Sport Line] - 90 tabl.
38,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść