Poteins 10% OFF Code: BIALKO
Suplementacja

10-09-2017

WITAMINY: Witamina B7

Witamina B7 (inaczej biotyna) to jedna z witamin rozpuszczalnych w wodzie, co wiąże się z faktem, iż nie jest magazynowana w organizmie. Może być za to syntetyzowana przez niektóre bakterii bytujące w jelicie cienkim i grubym. Istnieje osiem form, jednak tylko D-biotyna występuje naturalnie w pożywieniu. Jest kluczowym regulatorem ekspresji genów, jak również niezbędnym kofaktorem enzymów uczestniczących w pośrednich etapach przemiany materii.


Absorpcja

Wchłanianie biotyny odbywa się w jelicie cienkim, blisko jego przejścia w jelito grube.

Funkcje w organizmie

1) Działanie jako koenzym

Biotyna stanowi koenzym przyłączający się do miejsc aktywnych enzymów - karboksylaz, a proces w ten sposób zachodzący nosi nazwę biotynylacji. Karboksylazy przyśpieszają zachodzenie reakcji niezbędnych do syntezy kwasów tłuszczowych, powstawania glukozy z aminokwasów, katabolizm leucyny, jak również wpływają na metabolizm aminokwasów, cholesterolu i niektórych kwasów tłuszczowych.

2) Regulacja replikacji DNA

W kontroli replikacji DNA, ekspresji genów oraz podziale komórek swój niebagatelny udział ma biotynylacja histonów.

3) Utrzymanie w  odpowiedniej kondycji błony śluzowej oraz skóry

4) Zapewnienie prawidłowej pracy układu nerwowego

5) Utrzymanie zdrowia włosów

6) Regulowanie sprawności umysłowej

Źródła pokarmowe obfitujące w witaminę B7:

1) tuńczyk,
2) mięso  z indyka,
3) awokado,
4) orzechy  pecan,
5) truskawki,
6) nasiona słonecznika,
7) banany,
8) pieczarki,
9) jajka,
10) wątróbka wołowa.

Witaminę B7 znajdziesz również w:

Olimp Gold-Vit B Forte - 60 tabl.
10,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Vit. B Complex - 60 kaps.
15,50 PLN
Zobacz Produkt
Weider Multi Vita+ - 90 kaps.
49,99 PLN
Zobacz Produkt


Zalecane spożycie:

Determinowane jest przez dostateczne spożycie (AI), czyli referencyjny poziom spożycia szacowany na wystarczający, gdyż brakuje wystarczającej ilości badań do określenia (RDA)
i wynosi odpowiednio:
- 5  µg dla kobiet,
- 5  µg dla mężczyzn.

Realne indywidualne zapotrzebowanie na biotynę może być jednak wyższe, a jest ono kształtowane między innymi przez następujące czynniki:
- płeć,
- wiek,
- masę ciała,
- aktywność fizyczną,
- stan fizjologiczny.

Zwiększone zapotrzebowanie na biotynę występuje o osób, które mają problemy z utrzymaniem w prawidłowej kondycji swojej skóry, włosów i paznokci.

Korzyści spożywania witaminy B7

1) Wspomaganie pracy tarczycy i nadnerczy

Odpowiednia podaż biotyny jest niezbędna w celu zapewnienia optymalnej pracy tarczycy i w przeciwdziałaniu zmęczenia nadnerczy. Stanowią one dwa bardzo ważne gruczoły odpowiedzialne za wiele funkcji organizmu, włączając w to regulację nastroju, snu, głodu odczuwanie bólu i zapewnianie odpowiedniej ilości energii.

2) Budowanie i odnawianie tkanek i mięśni

Biotyna wspiera wzrost i utrzymanie w odpowiednim stanie tkanek organizmu, jest zaangażowana w regenerowanie i budowanie tkanki mięśniowej. W momencie wystąpienia uszkodzeń tych struktur jej zadanie polega na przywróceniu siły mięśniowej i mobilizacji do odbudowy. Redukuje stany zapalne, które mogą prowadzić do bólów mięśni i stawów, a także problemów z poruszaniem. Niedobór witaminy B7 może powodować spowolnienie wzrostu i zaburzenia rozwoju u płodu i niemowląt.

3) Zapewnienie odpowiedniego poziomu cukru we krwi

Biotyna obniża ekspresję genów stymulujących produkcję glukozy w wątrobie, dzięki czemu mniejsza jej ilość trafia do krwioobiegu. Wpływa również na wydzielanie insuliny, która transportuje glukozę z krwi do komórek organizmu.

4) Utrzymanie zdrowej skóry, włosów i paznokci

Biotyna jest niezbędna w celu zachowania odpowiedniej kondycji skóry, włosów i paznokci. Pomaga chronić skórę przed infekcjami grzybicznymi, wysypką, trądzikiem, wysychaniem i pękaniem.

5) Wspieranie zdrowia metabolicznego

Biotyna reguluje procesy ekspresji genów oraz wpływa na funkcje metaboliczne. Odpowiada za konwersję węglowodanów do glukozy oraz usprawnia jej wykorzystanie w organizmie, co jest niezwykle istotne, pomaga wykorzystać aminokwasy do realizacji wielu reakcji, a także aktywuje kwasy tłuszczowe pochodzące z pożywienia. Brak biotyny doprowadza zatem do spowolnienia tempa przemian metabolicznych, wzrostu masy ciała, zmęczenia, problemów trawiennych czy też zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia cukrzycy.

Interakcje

1. Długotrwałe stosowanie sulfonamidów przeciwbakteryjnych czy też innych antybiotyków może prowadzić do ograniczenia syntezy biotyny przeprowadzaną przez bakterie jelitowe.

2. Alkohol ma zdolność do blokowania transportu biotyny przez ściany jelit, kiedy jej stężenie mieści się w przedziale normy fizjologicznej.

3. Kwas alfa-liponowy oraz biotyna dzielą ze sobą ten sam transporter jelitowy - zależny od sodu transporter multiwitaminowy.

Objawy niedoboru

1. Sucha i podrażniona skóra
2. Odczucie ciągłego przemęczenia
3. Łatwo łamliwe lub wypadające włosy
4. Mrowienie w kończynach górnych i dolnych
5. Różne dolegliwości bólowe mięśni

Zapamiętaj!

Niezaprzeczalnie należy znać podstawowe funkcje biotyny w organizmie przedstawione
w uproszczeniu w celu ułatwienia ich przyswojenia:

- Metabolizm białek i tłuszczów: biotyna ma swój udział w procesie wytwarzania tłuszczów oraz wydalania produktów ubocznych powstałych w przebiegu metabolizmu protein.
- Zdrowe włosy: odpowiada za utrzymanie włosów w odpowiedniej kondycji oraz zapobiega    powstawaniu siwych włosów.
- Produkcja energii: uczestniczy w wytwarzaniu energii pochodzącej zarówno z przemian    węglowodanowych, jak również z przemian tłuszczów.

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Olimp Vita-Min Multiple Sport - 60 kaps.
29,99 PLN
Zobacz produkt
Biogenix Vita-genix men Sport AM/PM - 60 kaps.
33,80 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition LIFE PAK - 180g
29,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść