Poteins 10% OFF Code: BIALKO
Suplementacja

WITAMINY: Witamina B9

  • 1158 odsłon
  • 0 komentarzy

Witamina B9 (inaczej folian) to jedna z witamin rozpuszczalnych w wodzie, co mówi o tym, iż organizm ludzki nie jest w staniej jej magazynować. Występuje w formie naturalnej jako folian, a także w syntetycznej - kwas foliowy, nieaktywny biologicznie, konwertowany do folianu, zaś formą aktywną jest 5-metylotetrahydrofolian. Wspiera kształtowanie mózgu oraz jego funkcje, stanowi istotny czynnik metyzacji, jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu prekursorów kwasów nukleinowych czy niektórych aminokwasów.


Absorpcja

Wchłanianie folianu zachodzi przede wszystkim w pierwszej części jelita cienkiego.

Funkcje w organizmie

1) Metabolizm aminokwasów

Folian w postaci koenzymu jest wymagany do zajścia reakcji syntezy metioniny z homocysteiny.

2) Metabolizm kwasów nukleinowych

Odgrywa kluczową rolę w powstawaniu DNA z jego prekursorów, czyli z puryn i tymidyny.

3) Obniżanie poziomu homocysteiny we krwi

Dzięki promowaniu przejścia homocysteiny w metioninę, folian zapobiega gromadzeniu się w organizmie czynnika ryzyka powstawania miażdżycy tętnic, a więc właśnie wspomnianej homocysteiny.

4) Redukcja ryzyka powstania wad cewy nerwowej u płodu

5) Zmniejszenie zmęczenia

6) Wpływ na prawidłowy podział komórek

Źródła pokarmowe obfitujące w witaminę B9:

1) ciecierzyca,
2) wątróbka z indyka,
3) soczewica,
4) szpinak,
5) mango,
6) szparagi,
7) awokado,
8) buraki,
9) sałata,   
10) brokuł.

Witaminę B9 znajdziesz również w:

BioTech Multivitamin For Women - 60 tabl.
42,99 PLN
Zobacz Produkt
Swanson Folic Acid [Kwas Foliowy] 800mcg - 250 kaps.
18,96 PLN
Zobacz Produkt
NOW Foods Eve Women's Multiple Vitamin Softgels - 90 kaps.
64,99 PLN
Zobacz Produkt


Zalecane spożycie:

Zalecane dzienne spożycie (RDA) zostało ustalone w oparciu o ilość zapobiegającą powstaniu ryzyka niedoboru wśród zdrowych osób i dla dorosłych wynosi odpowiednio:
- 400 µg dla kobiet,
- 400 µg dla mężczyzn.

Realne indywidualne zapotrzebowanie na folian może być jednak wyższe, a jest ono kształtowane między innymi przez następujące czynniki:
- płeć,
- wiek,
- masę ciała,
- aktywność fizyczną,
- stan fizjologiczny.

Zapotrzebowanie na folian wzrasta w przypadku kobiet w ciąży do 600 µg, gdzie stanowi prewencję przed powstawaniem wad cewy nerwowej u noworodków oraz w okresie laktacji do 500 µg.

Korzyści spożywania witaminy B9

1) Wspieranie w utrzymaniu zdrowej ciąży

Folian w postaci koenzymu bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych DNA oraz RNA, a także w przemianach metabolicznych aminokwasów. Fakt, iż witamina B9 jest zaangażowana w proces kopiowania DNA i powstawania nowych komórek, jej niedobór może powodować wiele zaburzeń rozwojowych.

2) Wspomaganie wykorzystania żelaza, witaminy B12 oraz aminokwasów

Folian uwydatnia absorpcję kobalaminy oraz makroskładników odżywczych, uczestniczy w zarządzaniu wydatkowaniem energii, umożliwia zachodzenie procesu metylacji deoksyurydylanu do tymidylanu w czasie wytwarzania DNA, a uszkodzenie tego procesu prowadzi do wystąpienia niedokrwistości megaloblastycznej.

3) Potęgowanie powstawania nowych komórek

Witamina B9 jestem nieodzownym elementem w procesie powstawania czerwonych komórek krwi. Przyczynia się do produkcji i regeneracji komórek skóry, a także wytwarzania komórek wyścielających jelito cienkie. Odpowiada za wymianę starych komórek na nowe.

4) Zapobieganie wystąpieniu nowotworów

Stanowi element redukujący ryzyko zachorowania na nowotwory - szyjki macicy, jelita grubego czy płuc.

5) Przeciwdziałanie chorobom serca

Folian służy jako narzędzie poprawiające funkcjonowanie serca, poprzez kontrolowanie poziomu homocysteiny stanowiącej jedną z głównych przyczyn ataku serca w dość młodym wieku. Trzyma również pod kontrolą poziom cholesterolu.

6) Zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu

Poprzez regulowanie ilości homocysteiny stoi także na straży powstawania incydentów udaru mózgu. Chroni ponadto przed występowaniem częstych złamań kostnych, które mogą mieć miejsce w przypadku osłabionych przez odkładanie się dużych ilości homocysteiny kości.

7) Regulowanie zdrowia emocjonalnego

Folian jest pomocny w leczeniu różnych zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, takich jak depresja czy stany lękowe.

Interakcje

1. Folian wraz z witaminą B6 oraz witaminą B12 jest odpowiedzialny za regulację odpowiedniego stężenia homocysteiny we krwi.

2. Witamina C jest w stanie ograniczać rozkład naturalnie występujących koenzymów folianowych oraz suplementów folianu w żołądku, dzięki czemu zwiększa jego biodostępność.

3. Ryboflawina w postaci koenzymu - dinukleotydu flawinoadeninowego jest wymagana do prawidłowej aktywności enzymu - reduktazy metylenotetrahydrofolianu (MTHFR), katalizującej reakcję w wyniku której powstaje postać aktywna witaminy B9 - 5-metylotetrahydrofolian.

Objawy niedobory

1. Częste zachorowania
2. Zespół przewlekłego zmęczenia
3. Zaburzenia rozwojowe w przebiegu ciąży
4. Afty pojawiające się w jamie ustnej
5. Przedwczesne siwienie włosów

Zapamiętaj!

Niezaprzeczalnie należy znać podstawowe funkcje folianu w organizmie przedstawione
w uproszczeniu w celu ułatwienia ich przyswojenia:

- Prawidłowy rozwój ciąży: folian jest niezbędny w czasie ciąży w celu zabezpieczenia płodu przed powstanianiem wad cewy nerwowej.
- Synteza DNA i RNA: folian jest czynnikiem wymaganym do prawidłowej syntezy kwasów nukleinowych oraz właściwego podziału komórkowego oraz transportu kodu genetyznego w nowo powstałych komórkach.
- Synteza białek: bierze udział w powstawaniu wielu aminokwasów oraz protein.
- Erytrocyty: wpływa także na rozwój czerwonych krwinek krwi.

Bartosz Sikorski
dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Universal Nutrition Animal Pak - 44 sasz.
143,99 PLN
Zobacz produkt
Olimp Vita-Min Multiple Lady - 60 tabl.
23,99 PLN
Zobacz produkt
Weider Multi Vita+ - 90 kaps.
49,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść