ALL -15% | Code: TOTAL15  
Suplementacja

WITAMINY: Witamina B12

  • 1526 odsłon
  • 0 komentarzy

Witamina B12 (inaczej kobalamina) to jedna z witamin rozpuszczalnych w wodzie, jednak w przeciwieństwie do pozostałych może być magazynowana w niewielkich ilościach w wątrobie. Występuje w czterech formach: cyjanokobalamina, metylokobalamina - forma aktywna, adenozynokobalamina, hydroksykobalamina. Stawowi ważny czynnik w zachowaniu odpowiedniego stanu osłonek mielinowych wokół neuronów, a także w metabolizmie folianu.


Absorpcja

Kobalamina jest częściowo wchłaniana w jelicie cienkim, reszta zaś jest transportowana do wątroby i tam też magazynowana.

Funkcje w organizmie

1) Produkcja energii

Kobalamina stanowi koenzym enzymu odgrywającego zasadniczą rolę w produkcji energii z tłuszczów i z białek.

2) Prawidłowe funkcjonowanie folianu

Metylokobalamina jako kofaktor jest niezbędna do prawidłowego działania folianu.

3) Synteza hemoglobiny

Jest koenzymem enzymu odpowiedzialnego za syntezę hemoglobiny - pigmentu krwi przenoszącego tlen w czerwonych krwinkach.

4) Normalizacja podziału komórek

5) Regulacja procesu powstawania czerwonych krwinek krwi

6) Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego

7) Wpływa na obniżenie poziomu homocysteiny we krwi

8) Obniża poziom zmęczenia

Źródła pokarmowe obfitujące w witaminę B12:

1) wątróbka cielęca,
2) sardynki,
3) wołowina od krów karmionych trawą,
4) makrela,
5) owoce morza,
6) ser szwajcarski,
7) jagnięcina,
8) pierś z indyka,
9) jajka,   
10) łosoś.

Witaminę B12 znajdziesz również w:

Olimp B12 Forte bio-complex - 30 kaps.
13,90 PLN
Zobacz Produkt
Universal Nutrition Animal Pak - 44 sasz.
144,85 PLN
Zobacz Produkt


Zalecane spożycie:

Zalecane dzienne spożycie (RDA) zostało ustalone w oparciu o ilość zapobiegającą powstaniu ryzyka niedoboru wśród zdrowych osób i dla dorosłych wynosi odpowiednio:
- 2,4 µg dla kobiet,
- 2,4 µg dla mężczyzn.

Realne indywidualne zapotrzebowanie na kobalaminę może być jednak wyższe,
a jest ono kształtowane między innymi przez następujące czynniki:
- płeć,
- wiek,
- masę ciała,
- aktywność fizyczną,
- stan fizjologiczny.

Zwiększona podaż kobalaminy jest warta rozważania wśród osób mających problemy z odpowiednim przebiegiem procesu metylacji w organizmie oraz z zaburzeniami metabolizmu homocysteiny.

Korzyści spożywania witaminy B12

1) Wspomaganie właściwego funkcjonowania układu nerwowego

Kobalamina posiada zdolność do regulowania pracy układu nerwowego, między innymi poprzez obniżanie ryzyka wystąpienia zaburzeń nastroju takich jak depresja czy zaburzenia lękowe. We współpracy z witaminą B9 bierze udział w produkcji S-adenozylometioniny (SAMe), która stanowi nieodzowną komponentę dla zachowania odpowiednich funkcji neurologicznych, radzenia sobie ze stresem i kontrolowania nastroju. Kobalamina jest ponadto niezbędna do należytej koncentracji oraz prawidłowego zachodzenia procesów kognitywnych takich jak uczenie się.

2) Utrzymanie dobrej kondycji serca

Kobalamina pozwala na obniżenie zbyt wysokiego poziomu homocysteiny, która stanowi czynnik ryzyka występowania chorób sercowo - naczyniowych, między innymi przed atakiem serca czy zawałem. Istnieją również dowody naukowe, iż może pomagać w kontrolowaniu zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego krwi.

3) Wspieranie procesu trawienia

Witamina B12 wspomaga produkcję enzymów trawiennych, a więc wpływa na sprawny rozkład makroskładników żywieniowych. Wspiera także rozrost korzystnej mikroflory jelitowej.

4) Zapobieganie anemii

Obecność kobalaminy jest wymagana do produkcji odpowiedniej ilości erytrocytów. Jest jednym z czynników zapobiegających niedokrwistości megaloblastycznej, której wynikiem jest przewlekłe zmęczenie i osłabienie fizyczne.

5) Zachowanie odpowiedniego poziomu energii

Witamina B12 jest odpowiedzialna za konwersję spożywanych z pokarmem węglowodanów w użyteczną dla organizmu formę energii, czyli glukozę, przy której niedoborze mogą występować nasilone objawy zmęczenia. Angażuje się również w przekazywanie mięśniom informacji, dzięki czemu kurczą się, a także daje energię na przestrzeni dnia i pozwala funkcjonować na pełnych obrotach bez uczucia wyładowania.

Interakcje

1. Inhibitory pompy protonowej stosowane choćby w przypadku zarzucania żołądkowo - przełykowego znacząco obniżają wydzielanie kwasy żołądkowego, którego obecność jest niezbędna do uwolnienia witaminy B12 z pożywienia.

2. Meftormina stosowana wśród osób z cukrzycą typu II powoduje spadek absorpcji kobalaminy poprzez wiązanie wolnego wapnia, który jest wymagany do połączenia się witaminy B12 z czynnikiem Castle’s, umożliwiającym jej wchłanianie.

3. Duże dawki folianu przyjmowane przez osoby z niezdiagnozowaną anemią z niedoboru kobalaminy mogą maskować jej objawy, zwiększając przez to ryzyko powstania zmian neurologicznych.

Objawy niedoboru

1. Bóle stawów
2. Występowanie zawrotów głowy
3. Skrócenie oddechu
4. Problemy sercowe - kołatanie serca
5. Niezdolność odpowiedniego skupienia się

Zapamiętaj!

Niezaprzeczalnie należy znać podstawowe funkcje kobalaminy w organizmie przedstawione
w uproszczeniu w celu ułatwienia ich przyswojenia:

- Droga przemian biologicznych: kobalamina jest donorem grup metylowych niezbędnym do syntezy DNA oraz konwersji homocysteiny do kobalaminy.
- Metabolizm makroskładników: angażuje się w metabolizm białek, węglowodanów oraz tłuszczów.
- Erytrocyty: bierze udział w kształtowaniu czerwonych krwinek krwi.
- Układ nerwowy: uczestniczy w wytwarzaniu osłonek otaczających nerwy.
- Transfer wodoru: odpowiada za przenoszenie wodoru w czasie różnych procesów.

Bartosz Sikorski
dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Universal Nutrition Animal Pak - 44 sasz.
144,85 PLN
Zobacz produkt
Megabol Dibencozide Magnum - 100 kaps.
23,99 PLN
Zobacz produkt
Optimum Nutrition Opti-Men - 90 tabl.
64,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść