Poteins 10% OFF Code: BIALKO

Zalety produktów zbożowych w diecie

Produkty zbożowe to zazwyczaj podstawowy składnik w diecie każdego sportowca. Jednakże w ostatnich latach coraz częściej odrzuca się to źródło węglowodanów z różnych powodów. Czy to aby na pewno słuszny wybór?

Zboża stanowią podstawę piramidy żywienia. Niestety, ale coraz częściej spotykamy osoby, które rezygnują z ich spożywania, argumentując to ich negatywnym wpływem na nasze zdrowie. Bardzo popularny gluten w ostatnich latach niemalże zmienił tok myślenia większości dietetyków, a ich podopieczni mają zakaz kupowania i stosowania produktów, na których nie znajdziemy napisu "GLUTEN FREE". Czy aby na pewno ten gluten jest tak szkodliwy dla naszego zdrowia? Więcej na jego temat TUTAJ. Ja z kolei postaram się przybliżyć pozytywne aspekty, jakie niesie ze sobą spożywanie produktów zbożowych.

Produkty zbożowe to przede wszystkim bogate źródło błonnika pokarmowego, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Dzięki odpowiedniemu spożyciu błonnika każdego dnia unikniemy bardzo często męczących nas zaparć. Błonnik wiąże duże ilości wody w naszym układzie pokarmowym, co wpływa na dłuższe uczucie sytości. Zapobiega także wahaniom cukru w naszej krwi. Dzienne, zalecane spożycie błonnika to około 30-40g, gdzie w dzisiejszych czasach niektórzy nie dostarczają nawet połowy tej wartości. Oczywiście zalecana wartość będzie dla każdego inna, ze względu na różną aktywność fizyczną oraz kaloryczność diety dobranej indywidualnie. Nie możemy także pójść w drugą stronę z ilością spożywanego na co dzień błonnika, ponieważ zbyt duża jego ilość w naszej diecie prowadzić może do uciążliwego bólu brzucha, do biegunki, a co za tym idzie nawet do odwodnienia organizmu.

Zaraz obok dużej ilości błonnika powinniśmy postawić bogactwo produktów zbożowych w składniki mineralne oraz inne składniki takie jak:

  • kwas foliowy, czyli witamina B9, który korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego oraz mózgu, a u kobiet spożycie jego odpowiedniej ilości jest bardzo ważne w prawidłowym rozwoju ciąży;
  • niacyna, czyli witamina B3, która wpływa na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, stan skóry oraz błon śluzowych;
  • fosfor, który pełni rolę budulca mięśni, kości oraz tkanek, a także reguluje pracę serca oraz nerek;
  • żelazo, które jest niezbędnym składnikiem mineralnym do transportu tlenu w naszym organizmie;
  • magnez, który odpowiada za prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego oraz jest jednym ze składników zębów, kości, czerwonych krwinek, tkanek miękkich i mięśniowych;
  • cynk, który wspomaga pracę układu odpornościowego, korzystnie wpływa na stan kości oraz skóry, a także pomaga utrzymać prawidłowy poziom testosteronu we krwi.

Kolejną zaletą spożywania produktów zbożowych są na pewno ich walory smakowe. Obecnie na rynku jest ich bardzo dużo, zatem komponowanie jadłospisu na cały dzień w oparciu o różnego rodzaju zboża to czysta przyjemność. Nie dość, że dostarczamy niezbędnego dla nas błonnika i cennych składników mineralnych, to jeszcze nasze posiłki są różnorodne i bardzo smaczne. Popularne omlety na słodko z płatków orkiszowych lub standardowa, poranna owsianka z pewnością gości w jadłospisie u większości osób dbających o swoje zdrowie.

Pieczywo białe, czy pełnoziarniste?
Poruszając temat zbóż nie mogę przejść obojętnie obok najbardziej popularnego produktu zbożowego, czyli pieczywa. Na pytanie które z nich wybrać zawsze przychodzi mi na myśl jedna odpowiedź - żadne. Niestety, ale w dzisiejszych czasach wypieki większości piekarni nie mają nic wspólnego ze zdrowym stylem życia mimo tego, iż próbują to skutecznie ukryć nazwami swoich produktów (np nazywając zwykłe bułki bułkami "fitness"). Najlepszym dla nas wyborem byłoby zrobić pieczywo we własnym zakresie, w domu. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że jest to czasochłonne i nie każdy może sobie pozwolić na własne wypieki. Jeśli zatem nie potrafimy zrezygnować z pieczywa to czy regularne spożywanie sklepowego pieczywa zaszkodzi naszemu zdrowiu lub pogorszy ciężko wypracowaną formę? Na pewno nie! Jednak wybierając pieczywo postawiłbym na to pełnoziarniste, ponieważ zboże białe, starannie oczyszczone, to produkt niepełnowartościowy. W procesie technologicznym traci większość witamin, minerałów oraz błonnik pokarmowy. Natomiast produkt pełnoziarnisty zawiera wszystkie składniki, które występują w całym ziarnie. Ale idąc dalej - czy jeśli w Twojej diecie od czasu do czasu zagości bardzo popularna bułka kajzerka to kilkuletnia praca na siłowni lub sali fitness i hektolitry wylanego potu pójdą na marne? Na pewno nie! Nie dajmy się zwariować!

Podsumowując,
wśród wielu wad spożywania produktów zbożowych, o których często słyszymy w mediach społecznościowych, zapominamy o wielu korzyściach, których zliczyć możemy równie dużo. Jeśli Twój organizm dobrze toleruje wszystkie zboża i Twoja dieta do tej pory była bogata w te produkty, to błędem byłoby podążanie za społeczeństwem, które tak bardzo je krytykuje, i eliminowanie ich ze swojej codziennej diety.

Piotr Hapek

ZAWODNIK, TRENER, DORDCA DS. SUPLEMENTACJI

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Intenson Bezglutenowe Płatki Owsiane - 400 g
6,49 PLN
Zobacz produkt
Olimp Hi Pro Pancakes - 900g
59,99 PLN
Zobacz produkt
Body Attack Protein Truffles - 80g
13,90 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść