PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Suplementacja

17-11-2017

Adaptogeny na siłę i wytrzymałość

Wykonujesz treningi o charakterze siłowym, wytrzymałościowym lub wytrzymałościowo-siłowym stosując indywidualnie dopasowany plan uwzględniający podział na makro-, mikro- i mezocykle, odpowiednio dobierasz intensywność i objętość treningową. Znasz podstawowe założenia racjonalnego odżywiania, oparte na spożywaniu wysoko odżywczych produktów, z wykluczeniem substancji antyżywieniowych. Stosujesz odpowiednio dobraną suplementację, wykorzystując między innymi wysokiej jakości białka serwatkowe, kreatynę, kwasy MCT, aminokwasy EAA lub/i BCAA czy hydroksymetylomaślan (HMB). Dbasz o prawidłową regenerację organizmu, a mimo Twoich wszelkich starań osiągane wyniki nie są do końca satysfakcjonujące? Warto byłoby zdobyć informację na temat oddziaływania różnego rodzaju substancji o działaniu adaptogennym, które mają dosyć znaczny potencjał również jeśli chodzi o poprawę wyników wśród osób intensywnie trenujących i umiejętnie wprowadzić je do swojego planu suplementacyjnego celem maksymalnego wsparcia dążeń do realizacji postawionych celów treningowych.

Najskuteczniejsze adaptogeny wspomagające wysiłki wytrzymałościowe i siłowe:

1. Buzdyganek – przeciwdziała rozkładowi acetylocholiny poprzez inhibicję acecylocholinesterazy, a wzrost stężenia tego neuroprzekaźnika wpływa na normalizację ciśnienia krwi i zapewnia sprawny jej dopływ do pracujących mięśni, dzięki czemu dostarcza tlen oraz niezbędne składniki odżywcze. Zawartość saponin koreluje z naturalnym wzrostem poziomu testosteronu, poprzez mechanizm stymulacji komórek przedniego płata przysadki do wydzielania LH, która nadzoruje odpowiednie funkcjonowanie „fabryk” męskiego hormonu płciowego – komórek Leydiga, a jak wiemy im wyższy jego poziom, tym większe przyrosty masy i siły mięśniowej. Posiada również właściwości zmniejszania odczuwania bólu. Zawdzięcza to zdolności oddziaływania na receptory opioidowe, pozwalając na przeprowadzanie wymagających treningów oraz wspierając odpowiednią regenerację po ich zakończeniu.
Zalecane dawkowanie 60% ekstraktu: 250 – 750mg dziennie

2. Chaga – przyczynia się do odsuwania w czasie objawów zmęczenia dzięki zawartości znacznej ilości polisacharydów, które sprawnie redukują ilość mleczanów wytwarzających się w dużych ilościach w czasie długotrwałego wysiłku. Wykazuje istotne właściwości antyoksydacyjne na skutek działalności enzymu - dysmutazy ponadtlenkowej, co jest niezwykle istotne, ponieważ wymagające treningi generują wytwarzanie sporej ilości wolnych rodników. Ponadto podwyższa wrażliwość komórek na insulin, czego efektem jest aktywniejszy pobór glukozy przez włókna mięśniowe, zaś na skutek tego obserwujemy zwiększoną sprawność fizyczną.
Zalecane dawkowanie ekstraktu 10:1 : 500 – 1000 mg na dobę

3. Cordyceps – podobnie jak Chaga reguluje wrażliwość tkanek na glukozę, pomaga znosić uczucie zmęczenia, poprawia stopień wydolności fizycznej, aktywuje czynniki odpowiedzialne za zmniejszanie stanów zapalnych pojawiających się po treningu, stymuluje komórki Leydiga do produkcji testosteronu, w związku z oddziaływaniem na receptory adenozynowe występujące na ich powierzchni.
Zalecane dawkowanie ekstraktu zawierającego minimum 30% polisacharydów: 500 – 1000mg

4. Cytryniec – pomaga w przystosowaniu się do obciążeń treningowych, stymuluje należytą pracę układu nerwowego, chroni neurony przed atakiem wolnych rodników, oddziałuje na wzrost wytrzymałości fizycznej.
Zalecane dawkowanie 9% ekstraktu: 200 – 600 mg dziennie

5. Eleuterokok – wykazuje działanie przeciwutleniające na komórki mięśni szkieletowych, reguluje rytm pracy serca, poprawia stopień wytrzymałości fizycznej, obniża wzrastający po treningach poziom hormonu stresu – kortyzolu, hamuje powstawanie odczucia zmęczenia, zmniejsza nasilenie stresu oksydacyjnego i wobec tego również powstawania stanów zapalnych.
Zalecane dawkowanie ekstraktu zawierającego 0,8% eleuterozydów: 150 – 500mg

6. He Shou Wu – zawiera w sobie cynk – pierwiastek zaangażowany w produkcję testosteronu, zatem zwiększa jego wydzielanie, co przekłada się bezpośrednio na osiągi treningowe. Obecność glikozydów flawonoidowych i flawonoidów zapewnia właściwości antyoksydacyjne, natomiast stilben zwiększa to pożądane działanie poprzez stymulację dysmutazy ponadtlenkowej, zmniejszających reaktywność wolnych rodników.
Zalecane dawkowanie ekstraktu 20:1 : około 500mg na dobę

7. Maca – posiada w składzie spore ilości niezbędnych aminokwasów oraz substancji o charakterze antyoksydacyjnym, stanowi obfite źródło argininy, która jest nieodzownym czynnikiem w produkcji kreatyny, podnosi poziom testosteronu w organizmie,  wzmacnia siłę mięśniową, podwyższa sprawność i wytrzymałość fizyczną, skutkuje sprawniejszym zachodzeniem procesów regeneracji.
Zalecane dawkowanie ekstraktu 100:1 : 500 – 1000mg dobowo

8. Różeniec – wspiera skupienie uwagi w zadaniach zobowiązujących do zachowania koncentracji, czyli w tym przypadku podczas trwania treningu, pomnaża rezerwy energetyczne serca, co skutkuje jego wzmocnieniem, a jest to niezmiernie ważne w trakcie długotrwałych aktywności fizycznej. Zwiększa wytrzymałość oraz wydolność aerobową, jak również anaerobową.  
Zalecane dawkowanie 4% ekstraktu: 200 – 600mg dziennie

9. Shilajit – doskonale sprawdza się jeśli chodzi o zwiększenia sił witalnych, pobudza procesy wytwarzania testosteronu. Stanowi pomocny element w przypadku radzenia sobie z  zespołem chronicznego zmęczenia, stabilizuje poziom hormonu GABA, w związku z czym wycisza układ nerwowy po zakończonym treningu. Posiada również zdecydowane właściwości antyoksydacyjne, podwyższa poziom glutationu.
Zalecane dawkowanie przy 20% zawartości kwasu fulwowego: 200 – 500 mg na dobę

10. Tongkat ali – zdecydowanie oddziałuje na zwiększenie produkcji testosteronu, zapewnia maksymalizację efektów treningowych, zapewnia zarówno wzrost siły i masy mięśniowej, wpływając przy tym korzystnie na redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Zalecane dawkowanie: 200 – 600 mg w jednej lub dwóch identycznych porcjach

Istnieje możliwość zastosowania połączenia poszczególnych adaptogenów w celu uzyskania działania synergistycznego:

  • Żeń-szeń syberyjski + Andrographis paniculata
  • Horny Goat Weed + Maca
  • Mucuna pruriens (L-DOPA) + Camellia sinesis (EGCG)
  • Shilajit + Ashwagandha

Bibliografia:
1. http://neuroexpert.org/wiki/tribulus-terrestris/
2. http://pl.swissherbal.eu/sklep/tribulus/
3. http://neuroexpert.org/wiki/chaga-inonotus-obliquus/
4. http://pl.swissherbal.eu/sklep/chaga/
5. http://neuroexpert.org/wiki/maczuznik-cordyceps-sinensis/
6. http://pl.swissherbal.eu/sklep/cordyceps/
7. http://pl.swissherbal.eu/sklep/cytryniec/
8. http://neuroexpert.org/wiki/eleuthero-eleutherococcus-senticosus/
9. http://neuroexpert.org/wiki/rdest-polygonum-multiflorum/
10. http://pl.swissherbal.eu/sklep/maca/
11. http://pl.swissherbal.eu/sklep/rhodiola/
12. http://pl.swissherbal.eu/sklep/shilajit/
13. http://pl.swissherbal.eu/sklep/tongkat-ali/

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Swanson Cordyceps Complex - 60 kaps.
49,99 PLN
Zobacz produkt
Hepatica Shilajit Ekstrakt - 90 kaps.
38,25 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść