Suplementacja

03-01-2018

5 suplementów, które pomogą Ci zbudować masę mięśniową

Jesteś osobą początkującą na siłowni, chcącą zbudować masę mięśniową, a wszystkie dostępne suplementy są Ci obce? Nie wiesz co powinieneś wybrać, aby szybciej osiągnąć swój cel? Poniżej przedstawię kilka propozycji produktów, po które warto sięgnąć w okresie budowania masy mięśniowej.

1. Odżywka białkowo-węglowodanowa typu gainer lub bulk
Odpowiednia podaż kaloryczna jest bardzo ważna zarówno w okresie redukcji tkanki tłuszczowej jak i budowania masy mięśniowej. W okresie budowania masy bardzo często mamy z tym problem, ponieważ musimy dostarczać więcej kilokalorii, niż nasz organizm potrzebuje. Jest to niezbędne i dla wielu z nas bardzo uciążliwe. Z pomocą przychodzą odżywki białkowo-węglowodanowe typu „gainer” lub „bulk”. Różnią się one zawartością białka i węglowodanów w 100g produktu. Produkt taki powinien stanowić uzupełnienie braków w naszej diecie, więc każdy z nas znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie. W ofercie mamy różnego rodzaju gainery. Zazwyczaj są to klasyczne wersje z zawartością białka 20% lub 30%, gdzie całą resztę stanowią węglowodany. Dla osób, które potrzebują uzupełnić większą ilość białka w swojej diecie, a mniej węglowodanów, fajnie sprawdzą się produkty typu „bulk”, które zawierają po 50% białka i węglowodanów. Odżywki te mogą stanowić szybki posiłek potreningowy, a także zamiennik dowolnego posiłku w ciągu dnia, kiedy ze względu na okoliczności nie możemy spożyć normalnego posiłku.

Dawkowanie w dni treningowe: zazwyczaj stosujemy 1-3 porcje dziennie w zależności od zapotrzebowania.
Dawkowanie w dni nietreningowe: zazwyczaj stosujemy 1-3 porcje dziennie w zależności od zapotrzebowania.

2. Kreatyna
Kreatyna jest jednym z nielicznych suplementów, którego działanie jest wielokrotnie potwierdzone naukowo. Warto sięgnąć po nią zwłaszcza w okresie budowania masy i siły mięśniowej. Na rynku możemy zaobserwować wiele form kreatyny – m.in.: monohydrat, jabłczan, kre-alkalyn, a także stacki kreatynowe. Patrząc na ofertę możemy nabawić się bólu głowy ciągle zastanawiając się, którą formę wybrać. Osobiście jestem zwolennikiem monohydratu, ponieważ to on został wielokrotnie przebadany przez naukowców. Zatem nie tylko osobom początkującym, ale również zaawansowanym poleciłbym tę formę kreatyny. Jej głównym celem jest szybsza regeneracja jednostki energetycznej ATP w komórkach mięśniowych. Przekłada się to na wzrost dotychczasowej intensywności oraz objętości treningowej, co może zaowocować wzrostem siły i masy mięśniowej. Wraz ze wzrostem zapasów kreatyny w komórkach mięśniowych zwiększa się również ich objętość za sprawą wody, która zatrzymywana jest w większych ilościach. Proces ten ma charakter anaboliczny, ponieważ pobudzana jest wówczas synteza białek, na skutek której dochodzi do wzrostu masy mięśniowej.

Dawkowanie w dni treningowe: 5 rano na czczo, 5g po treningu.
Dawkowanie w dni nietreningowe: 5 rano na czczo, 5g przed ostatnim posiłkiem.

3. Aminokwasy rozgałęzione BCAA
Suplement, który głównie doceniamy na redukcji ze względu na jego antykataboliczne działanie. Jednakże w okresach budowania masy mięśniowej również powinien znaleźć się on w suplementacji każdego sportowca. Odpowiednia regeneracja po treningu jest niezwykle ważna, kiedy zachodzą wszelkie procesy anaboliczne w naszym organizmie. Oczywiście nie mówimy tutaj o rezygnowaniu z pełnowartościowych posiłków, które są podstawą do budowania dobrej jakościowo masy mięśniowej. Jednak kiedy mamy możliwość dodatkowo wspomóc swoją regenerację, to dlaczego nie sięgnąć po taki produkt?

Dawkowanie w dni treningowe: 5-10g przed treningiem, 5-10g po treningu.
Dawkowanie w dni nietreningowe: brak konieczności stosowania.

4. ZMA
ZMA to połączenie magnezu, cynku i witaminy B6. Takie połączenie stosowane na noc poprawia jakość naszego snu i wspomaga regenerację. Odpowiednia podaż cynku zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu testosteronu w naszym organizmie, a także bierze udział w przemianach energetycznych. Magnez natomiast umożliwia utrzymywanie równowagi elektrolitowej, jest niezbędny do utrzymania prawidłowej pracy mięśni, a konkretniej – ich skurczy. Wywiera pozytywny wpływ na układ nerwowy oraz przemiany metaboliczne. Oddala poczucie znużenia, zmęczenia, jesteśmy w stanie się rozluźnić a dzięki temu – bardziej się wyspać.

Dawkowanie w dni treningowe: jedna porcja zalecana przez producenta 30min. przed snem.
Dawkowanie w dni nietreningowe: jedna porcja zalecana przez producenta 30min. przed snem.

5. Stack witaminowo-mineralny
Witaminy i minerały powinny być podstawowym suplementem każdej osoby aktywnej fizycznie. Podstawowym źródłem mikroelementów, tak samo jak makroskładników, powinien być pokarm. Jednakże w dzisiejszych czasach bardzo często produkty spożywcze są wyjałowione, pozbawione tego, co najbardziej dla nas wartościowe. Dodatkowo, kiedy wykonujemy ciężkie treningi siłowe, jesteśmy narażeni na jeszcze większą utratę witamin i minerałów, które są niezbędne dla różnego rodzaju przemian metabolicznych. Nie chodzi o to, aby kupować drogie stacki witaminowo-mineralne, które zawierają po 1000% dziennego zapotrzebowania na każdy mikroelement i bardzo często większość z nich nie zostanie przyswojone, ale o podstawowy produkt, w którego składzie znajdziemy najważniejsze mikroelementy w przystępnych dla nas dawkach. Powinniśmy je wówczas traktować jako uzupełnienie ewentualnych niedoborów i stosować profilaktycznie.

Dawkowanie w dni treningowe: jedna porcja dziennie zalecana przez producenta.
Dawkowanie w dni nietreningowe: jedna porcja dziennie zalecana przez producenta.

Podsumowanie:
Nie powinniśmy zapominać, iż w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na doborze odpowiedniego planu żywieniowego oraz treningowego. Suplementację układamy przede wszystkim w oparciu o braki w naszej diecie oraz konkretny cel treningowy. Suplementów nigdy stawiajmy na pierwszym miejscu, ponieważ powinny one stanowić dodatek do podstawowych czynników.

Piotr Hapek

ZAWODNIK, TRENER, DORDCA DS. SUPLEMENTACJI

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

UNS Beta-Ala Xtreme - 300g
65,00 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Protein Wafer - 40g
4,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść