DISCOUNT 50%  Code: PROMO50  Check!
Suplementacja

Po co stosujemy L-glutaminę? 5 najważniejszych zalet tego aminokwasu

  • 2059 odsłon
  • 0 komentarzy

Co to jest właściwie L-glutamina? To jeden z 22 aminokwasów i jest zaliczana do aminokwasów egzogennych, czyli tych, które nasz organizm jest w stanie wytworzyć samodzielnie, co oznacza, że nie musimy dostarczać jej wraz z pożywieniem.

Tu jednak pojawia się problem, gdyż obecnie synteza glutaminy w organizmie nie jest wystarczająca z uwagi na wiele zmiennych, co powoduje, że często zdarzają się jej niedobory. Występuje ona w dużych ilościach w mózgu, usprawniając jego pracę, a także wpływając na poprawę koncentracji oraz pamięci. Czy to jednak wszystkie zalety L-glutaminy?

Poniżej przedstawię 5 najważniejszych zalet L-glutaminy:

  1. Poprawia pracę układu odpornościowego – mowa tutaj dokładnie o glutationie – najsilniejszym przeciwutleniaczu, którego niezbędnym składnikiem w procesie jego wytwarzania jest właśnie L-glutamina! Wysoki poziom glutationu w organizmie człowieka ma istotny wpływ na redukcję ryzyka związanego z występowaniem wszelkich chorób.
  2. Wspomaga gojenie ran – używana jest ona do syntezy protein w tkance łącznej. Wysoki poziom l-glutaminy wspiera ten proces, przez co uzyskać możemy szybszy efekt gojących się ran.
  3. Poprawia wydolność przy ćwiczeniach wytrzymałościowych. L-glutamina spełnia ważną rolę w metabolizmie azotu i pomaga usuwać z organizmu amoniak, który powstaje na drodze przemian białkowych, przez co korzystnie wpływa na sportowców, którzy uprawiają sporty wysiłkowe poprzez usuwanie szkodliwych produktów przemian metabolicznych.
  4. Stabilizuje poziom cukru we krwi, a także zmniejsza chęć sięgania po napoje słodzone oraz słodycze – dzieje się tak, gdyż ma ona wpływ na tłumienie działania insuliny, w momencie kiedy cukier we krwi spada i zapobiega dalszemu spadkowi. Stymuluje ona także uwalnianie glikogenu, co bezpośrednie przełożenie na powrót poziomu cukru we krwi do stanu normalnego. 
  5. Wspomaga leczenie wrzodów żołądka i nieszczelnego jelita, zapobiegając jednocześnie powstawaniu nowych uszkodzeń. Jest ona głównym źródłem energii dla komórek jelita cienkiego, co ma bezpośrednie przełożenie na poprawę pracy jelit, a jak wiadomo: zdrowe jelita – zdrowie ciało!

Podsumowanie:
Stosowanie L-glutaminy jak wiele innych suplementów może mieć swoich zwolenników jak i przeciwników. Suplement ten nie jest produktem, który z dnia na dzień poprawi Twoje zdrowie i „staniesz” na nogi, ale na pewno Ci w tym pomoże i przy dłuższej suplementacji odczujesz korzyści z jej stosowania!

Michał Lebiest
Trener personalny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition That's The Whey - 2270g
159,00 PLN
Zobacz produkt
Weider Yippie! Bar - 45g
7,99 PLN
Zobacz produkt
UNS Piperine - 90 tabl.
25,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść