Suplementacja

01-02-2018

L-karnityna czy acetyl-l-karnityna?

L-karnityna jest aminokwasem występującym w organizmie jako substancja biorąca udział w wielu procesach metabolicznych, ale nie wchodzącym w skład białek. Syntezowana  jest w ustroju z prekursorów – metioniny i lizyny w obecności witaminy C, niacyny, 5-fosforanu pirydoksalu oraz żelaza.


Właściwości L-karnityny:

 • promuje transport kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach do mitochondriów przez nieprzepuszczalną dla związków hydrofobowych błonę mitochondrialną - miejsca, gdzie następuje proces ich spalania, w wyniku którego powstaje energia niezbędna do pracy niemalże wszystkich komórek organizmu.
 • bierze udział w usuwaniu z mitochondriów nadmiaru krótko- i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych występujących pod postacią acetylo-CoA – koenzymu A w połączeniu z resztą acetylową, których nadmiar nie może zostać spalony, ani też wziąć udziału w szlaku syntezy kwasów tłuszczowych.
 • angażując się w przekształcanie acetylo-CoA do acetylo-L-karnityny i koenzymu A odpowiada za optymalizację pożądanego stosunku tych związków, co przekłada się na sprawny przebieg cyklu Krebsa, jak również zmniejszanie ilości kwasu mlekowego, a więc następuje wzrost możliwości organizmu do wysiłku.
 • pobudza zachodzenie przemian metabolicznych kwasów tłuszczowych podnosząc stopień ich wykorzystania jako źródło energii, dzięki czemu intensyfikuje procesy ich spalania, przez co przyczynia się do ograniczenia gromadzenia się nadmiernej tkanki tłuszczowej i zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości.
 • uczestniczy w kształtowaniu odpowiedniego poziomu lipidów w organizmie – potrafi obniżać poziom triglicerydów i cholesterolu.
 • oszczędza wykorzystanie glikogenu mięśniowego jako materiału energetycznego, co ma istotne znaczenie w przebiegu długotrwałych wysiłków fizycznych.
 • oddziałuje na metabolizm obecnych w mięśniach aminokwasów BCAA, które ulegają transformacji do alfa-ketokwasów rozgałęzionych, a te z kolei po przyłączeniu się do L-karnityny trafiają do krwiobiegu, gdzie są wychwytywane przez hepatocyty ulegając utlenianiu lub stanowiąc substraty w procesie glukoneogenezy.
 • nasila procesy produkcji i różnicowania się elementów morfotycznych krwi.
 • wykazuje potencjał antyoksydacyjny – zapobiega szkodliwemu oddziaływaniu na organizm reaktywnych form tlenu.
 • stanowi istotny czynnik w stabilizacji błon komórkowych oraz regulacji pracy kanałów wapniowych.
 • posiada możliwości do chelatowania niektórych pierwiastków – kadmu czy ołowiu, wspierając ich usuwanie z organizmu.


ALCAR (acetyl-l-karnityna):
ALCAR to acetylowana forma l-karnityny posiadająca zdolność do odbudowy układu nerwowego, co może czynić poprzez bycie donorem grupy acetylowej do produkcji acetylocholiny. Zwiększa wydajność pracy mitochondriów, promuje sprawny dopływ krwi do mózgu, wykazuje działanie przeciwzapalne.

Funkcje w organizmie:

 • działa jak tarcza ochronna wobec komórek układu nerwowego przy okresowym braku dopływu tlenu do mózgu ze względu na pobudzanie wytwarzania acetylocholiny. Przekazywane przez nią grupy acetylowe poprzez swoje działanie utleniające dostarczają dodatkową ilość energii dla komórek mózgowych.
 • zwiększa stopień absorpcji glukozy przez komórki nerwowej, a także wznieca procesy metaboliczne zachodzące w mózgu.
 • daje korzyści w postaci uefektywnienia procesów nabywania nowych informacji, wsparcie pamięci, zwiększenia poziomu koncentracji, co zawdzięcza nasileniu wychwytu choliny przez komórki mózgu, wzmożonej syntezie acetylocholiny - hormonu odpowiedzialnego za sprawność przetwarzania informacji oraz zwiększenie motywacji na drodze polepszonego uwalniania dopaminy.
 • przeciwdziała występującemu wraz z procesem starzenia spadkowi poziomu białka zlokalizowanego w mięśniu sercowym – kardiolipiny, odgrywającego istotną rolę w łańcuchu oddechowym, co pozwala utrzymać wysoką wydajność pracy serca.
 • pobudza zwiększenie koncentracji receptorów dla dopaminy oraz wzrost stopnia uwalniania tego hormonu związanego chociażby z odczuwaniem przyjemności czy motywacją do podejmowania wszelkich działań.
 • przyczynia się do znoszenia objawów związanych z zespołem chronicznego zmęczenia, między innymi spadku poziomu energii.
 • pozwala zmniejszać stopień oporności komórek i tkanek organizmu na insulinę.
 • oddziałuje z dobrym skutkiem na funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz normalizuje ciśnienie tętnicze krwi.
 • wpływa korzystnie na regenerację i odżywienie osłonek mielinowych otaczających nerwy.

POLECAMY:

NOW Foods Acetyl L-Carnitine 500mg - 200 kaps.
145,99 PLN
Zobacz Produkt
Sport Definition L-Carnitine 3000 SHOT - 80ml
4,00 PLN
Zobacz Produkt
UNS L-Carnitine 1000 - 90 kaps.
79,00 PLN
Zobacz Produkt


Ostateczne rozstrzygnięcie:

 1. L-karnityna i acetyl-L-karnityna to ten sam aminokwas występujący w różnych formach, różniących się sposobem działania.
 2. L-karnityna wykorzystywana jest głównie w oparciu o swoje zdolności do obniżania poziomu nadmiernej tkanki tłuszczowej, zaś jej acetylowana forma przede wszystkim ze względu na potencjał w poprawianiu funkcji mózgu.
 3. ALCAR wykazuje lepszą biodostępność, dzięki czemu powoduje większe wysycenie mięśni. Góruje nad klasyczną L-karnityną jeśli chodzi o działanie antyoksydacyjne i ochronne na komórki układu nerwowego.
 4. Obydwie formy L-karnityny są godne rozpatrzenia opcji wdrożenia do codziennej suplementacji. W zależności od oczekiwanych efektów ich działania musimy dokonać trafnego wyboru.
 5. Jeśli chcemy uporać się z ciągłym brakiem energii do działania, poprawą pamięci i koncentracji, zwiększenie motywacji i efektów nauki, wzmocnić układ sercowo-naczyniowy oraz wesprzeć układ nerwowy najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z dobrodziejstwa acetylowanej-L-karnityny.
 6. Jednak w sytuacji chęci wsparcia utraty nadmiernej tkanki tłuszczowej i zapobieganie jej odkładania poprzez zwiększenie ilości wykorzystania kwasów tłuszczowych do produkcji energii, oszczędzanie zasobów glikogenu mięśniowego oraz sprawne neutralizowanie kwasu mlekowego przy intensywnych i długotrwałych sesjach treningowych powinniśmy zastosować klasyczną L-karnitynę.

Bibliografia:
1. Undra M., Nootropiki - jak w szybki i skuteczny sposób poprawić pracę mózgu. „Body Challenge” 2017/2018, 6 (13)
2. Czeczot H., Ścibor D., Rola L-karnityny w przemianach, żywieniu i terapii. „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2005, 59: 9-19
3. http://pl.swissherbal.eu/sklep/alcar/
4. https://nootriment.com/acetyl-l-carnitine-vs-l-carnitine/
as

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Olimp L-Carnitine 1500 Extreme - 120 kaps.
95,99 PLN
Zobacz produkt
BioTech ZERO Bar - 50g
6,99 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 300g
19,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść