PROTEIN -10% | Code: OSTATKI
Suplementacja

5 najbardziej skutecznych substancji aktywnych wzmacniających stawy

  • 1010 odsłon
  • 0 komentarzy

Treningi na siłowni mogą nadmiernie obciążać stawy, których regeneracja niekoniecznie jest w stanie zajść z pełną szybkością. Podstawowym krokiem, który powinien podjąć każdy szanujący swoje zdrowie sportowiec jest wprowadzenie odpowiednio zbilansowanego suplementu.

Dodatki takie jak Siarczan glukozaminy, MSM (metylsulfynylometan), chondroityna, naturalne ekstrakty roślinne (w tym z Boswellia serratia), a nawet witamina C w większej dawce, są w stanie maksymalnie wesprzeć proces syntezy nowych białek kolagenowych, będących podstawą sprawnej regeneracji układu ruchu. Oczywiście nie można zapominać o przeprowadzeniu odpowiedniej rozgrzewki przed samym treningiem, której przebieg powinien uwzględniać planowany typ ćwiczeń i przygotować mięśnie i stawy do zbliżającego się wysiłku. Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie odpowiedniej suplementacji nie uchroni nikogo przed bolesną kontuzją. Może jednak zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.

UWAGA: Badania naukowe bezsprzecznie wskazują, że połączenie siarczanu glukozaminy oraz siarczanu chondroityny skutecznie wspiera zdrowie stawów.

Rynek suplementów jest pełen produktów w różnych formach oraz różniących się diametralnie pod względem składu i zastosowanych dawek poszczególnych składników aktywnych.  Brak jednoznacznie najlepszej formuły sprawia, że przed zakupem warto zapoznać się z ofertą kilku producentów. Najważniejszymi substancjami, które realnie wspierają regenerację i zdrowie stawów są:

1. Siarczan glukozaminy:
Glukozamina jest jednym z najczęściej występujących składników w bardziej złożonych preparatach. Występuje także w formie mono-preparatów. Przyczyni się ona do znacznej poprawy szybkości regeneracji chrząstki stawowej oraz zachowania jej odpowiedniej amortyzacji (odporności na nacisk). Warto podkreślić, że znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku aktywnych sportowców, ale także w przypadku osób zmagających się z nadwagą. Siarczan glukozaminy ogranicza bolesność i sztywność stawów, przy jednoczesnym stymulowaniu tkanki łącznej.

2. MSM (metylsulfynylometan):
MSM jest jednym z najlepszych źródeł organicznej siarki, której odpowiednia ilość jest niezbędna dla sprawnej regeneracji tkanki łącznej. Wzmacnia ścięgna oraz wiązadła, przy jednoczesnej poprawie elastyczności chrząstki stawowej. Bierze także udział w syntezie białek kolagenowych, które mają diametralne znaczenie dla regeneracji stawów. Dodatkową zaletą jest pozytywny wpływ na stan skóry, paznokci oraz włosów.

POLECAMY:

UNS MSM 1500 Plus - 300g
39,00 PLN
Zobacz Produkt
Ostrovit Glucosamine 1000 - 90 tabl.
24,90 PLN
Zobacz Produkt

3. Ekstrakt z Boswellia serratia:
Ekstrakt z Boswellia serratia jest źródłem cennego kwasu bosweliowego, którego właściwości prozdrowotne są powszechnie znane i doceniane. Wpływa na poprawę szybkości regeneracji stawów, jednak na tym jej zalety się nie kończą. Wykazuje bowiem działanie przeciwzapalne, zatem ogranicza ból towarzyszący przeciążonym stawom. Działa ochronnie na stawy ograniczając aktywność niszczących je enzymów, a także poprawia ich ukrwienie.

4. Siarczan chondroityny:
Chondroityna stanowi podstawowy składnik chrząstki stawowej, który dodatkowo wpływa na zapewnienie jej odpowiedniego smarowania oraz utrzymuje elastyczność jej powierzchni. Wspomaga regenerację stawów poprzez poprawę ich odżywienia (nie posiadają one typowego układu krwionośnego, a substancje odżywcze dostarczane są poprzez płyn synowialny - tzw. maź stawową). Utrata przez chrząstkę stawową elastyczności przekłada się na ograniczenie jej wytrzymałość na nacisk. Niedobór chondroityny w codziennej diecie może prowadzić do pojawienia się uszkodzonych i zdegenerowanych komórek, które nie będą w stanie odpowiednio się regenerować po ciężkim dniu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być nawet zwyrodnienie stawów.

5. Witamina C:
Witamina C zaliczana jest do grupy bardzo silnych przeciwutleniaczy, które wspierają układ immunologiczny w zwalczaniu wolnych rodników, które powstają w każdej żywej komórce. Wpływa także na obniżenie poziomu kortyzolu (hormonu stresowego), który w konsekwencji prowadzi do wyniszczenia organizmu, tzn. rozpadu tkanki mięśniowej (organizm sam siebie "zjada"). Witamina C nie jest syntetyzowana przez organizm ludzki, więc musi być dostarczona z zewnątrz. Poza wyżej wymienionymi jej zaletami bezsprzecznym faktem jest jej udział w syntezie nowych białek kolagenowych, a więc wspiera także regenerację stawów. Problematyczne może być natomiast dostarczenie jej  odpowiedniej ilości w całkowicie w naturalny sposób. Dodatkowo oddala poczucie zmęczenia, zatem jej odpowiednia ilość w diecie jest nieodzowna dla każdego sportowca! Wielu wyczynowych sportowców sięga po specjalistyczne preparaty na stawy, bądź samemu miesza w odpowiednich proporcjach składniki, które uznają za wartościowe.

WSKAZÓWKA: Jeżeli poszukujesz znakomitego preparatu, którego skład został oparty w 100% na sprawdzonych i skutecznych składnikach – warto zainteresować się nowością marki 6PAK Nutrition JOINT PAK. Preparat występuje w formie łatwych do połknięcia kapsułek i charakteryzuje się najwyższą jakością oraz wydajnością, bowiem jedno opakowanie to aż 30 pełnych porcji!

POLECAMY:

6PAK Nutrition Vitamin C - 500g
49,00 PLN
Zobacz Produkt
Ostrovit Chondroitin - 60 tabl.
29,99 PLN
Zobacz Produkt


PRZYDATNA LITERATURA:
[1]. Sandra Weimer, Josephine Priebs, Doreen Kuhlow, Marco Groth, Steffen Priebe, Johannes Mansfeld, Troy L. Merry, SébastienDubuis, BeateLaube, Andreas F. Pfeiffer, Tim J. Schulz, ReinhardGuthke, Matthias Platzer, Nicola Zamboni, Kim Zarse& Michael Ristow. D-Glucosamine supplementation extends life span of nematodes and of ageing mice. Nature Communications. 2014 Apr 8;5:3563. doi:10.1038/ncomms4563
[2]. Morreale P.: "Comparison of the antiinflammatory efficacy of chondroitin sulfate and diclofenac sodium in patients with knee osteoarthritis.” J. Rheumatol. 1996; 23:1385-91
[3]. Clegg: “Glucosamine, Chondroitin Sulfate and the Two in Combination for Painful Knee Osteoarthritis” D. Clegg; The New England Journal of Medicine, 2006, 354, 795-811
[4]. F. Richy i wsp.: „Structural and symptomatic efficacy of glucosamine and chondroitin in knee osteoarthritis”, Ach. Int. Med.; 2003,163: 1514-22
[5]. McAlidon T.E i wsp.: “Glucosamineand chondroitin for treatment of osteoarthritis: a systematic quality assessment and meta-analysis”. JAMA. 2000 Mar15;283(11):1469-75. Review
[6]. Ströhle A, Hahn A(2009) Vitamin C and immune function 32(2):49-54
[7]. Glen Davison Michael Gleeson, The effects of acute vitamin C supplementation on cortisol, interleukin-6, and neutrophil responses to prolonged cycling exercise ,European Journal of Sport Science ,Volume 7, Issue 1, 2007

Paweł Zieliński
Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Nutrend Flexit Drink - 400g
42,90 PLN
Zobacz produkt
Universal Nutrition Animal Flex - 44 sasz.
128,95 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Joint PAK - 90 kaps.
34,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść