Johimbina – wsparcie redukcji czy zagrożenie dla zdrowia?

Po johimbinę sięga coraz więcej osób, które są w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Ale czy na pewno jej stosowanie przyniesie same korzyści i możemy ją bezkarnie łykać każdego dnia? Dowiedz się więcej na jej temat!

Czym jest johimbina?
Johimbina to związek organiczny – alkaloid pozyskiwany z kory drzewa rosnącego na terenie Afryki – Johimbiny lekarskiej oraz azjatyckiego krzewu Rauwolfia żmijowa, zaliczany do antagonistów receptora alfa-2-adrenergicznego, a dzięki temu posiadający zdolność do zwiększania aktywności współczulnego układu nerwowego, którego główną funkcją jest mobilizacja organizmu – regulowanie reakcji na stres oraz wyzwalanie odpowiedzi walcz lub uciekaj, co bezpośrednio przekłada się na zwiększoną koncentrację w krwiobiegu dwóch bardzo istotnych dla pracy wielu narządów hormonów – adrenaliny i noradrenaliny, a podążając ciągiem przyczynowo skutkowym pociąga za sobą wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz przyśpiesza pracę serca.

Poziomy, na których johimbina oddziałuje na organizm:

Utrata nadmiernej tkanki tłuszczowej:
Działanie johimbiny wpływające na redukcję tkanki tłuszczowej opiera się na wzmożonym wydzielaniu noradrenaliny posiadającej szczególnie silne zdolności do uwalniania nagromadzonego tłuszczu z adipocytów poprzez blokowanie receptorów alfa-2-adrenergicznych odpowiedzialnych za hamowanie lipolizy oraz beta-2-adrenergicznych wspierających ten proces.
Informacje o skuteczności johimbiny w radzeniu sobie z tzw. "oporną tkanką tłuszczową" wynikają z faktu, iż owa tkanka charakteryzuje się dużo koncentracją receptorów alfa-2-adrenergicznych, a dzięki antagonistycznemu do nich działaniu pomaga pozbyć się niechcianych pokładów tłuszczu.

Poprawa sprawności seksualnej:
Johimbina okazuje się pomocna wśród mężczyzn miewających problemy z dysfunkcją erekcji poprzez zdolność powodowania rozkurczu mięśni gładkich znajdujących się w naczyniach krwionośnych, przez co poszerza ich światło i zwiększa przepływ krwi do narządów płciowych. Należy jednak pamiętać, iż związek ten w żaden sposób nie wpływa na zwiększenie poziomu biosyntezy testosteronu – hormonu odpowiedzialnego za erekcję.

Wpływ na wytwarzanie ciał ketonowych:
Powodowany suplementacją johimbiną wzrost poziomu noradrenaliny, wynikający z blokowania receptorów alfa-2-adrenergicznych, ponad stężenie podstawowe sprzyja produkcji ketonów, dlatego może zwiększać efektywność stosowania diety ketogenicznej w celu przejścia i utrzymania organizmu w stanie ketozy. 

Skutki uboczne:
Badania dotyczące wspomagającego wpływu johimbiny na proces redukcji tkanki tłuszczowej lub pomocnego oddziaływania w przypadku poprawy sprawności seksualnej mężczyzn nie dają jednoznacznych odpowiedzi na temat jej efektywności, a wielu autorów donosi, iż potencjalne skutki uboczne przemawiają na niekorzyść tego związku.

Jakie ryzyko może nieść suplementacja johimbiną?

  • wśród osób posiadających skłonności do częstych wybuchów złości poprzez wpływ na zwiększony poziom adrenaliny w organizmie może potęgować agresywne zachowania,
  • zbyt wysokie dawki mogą doprowadzić do znacznego obniżenia poziomu ciśnienia krwi, przyczyniając się do zawrotów głowy czy omdleń,
  • problemy z zasypianiem,
  • kołatanie serca,
  • bóle głowy,
  • wzmożona drażliwość.

Podsumowanie:
Przemyślana suplementacja alkaloidem z johimbiny lekarskiej może korzystnie wpłynąć na pewne funkcje organizmu człowieka. Mimo to zastosowanie tego związku powinno być uprzednio skonsultowane ze specjalistą, który pomoże wykluczyć występujące w zależności od stanu zdrowia i indywidualnych predyspozycji hipotetyczne niepożądane efekty oraz dobierze skuteczne dawkowanie. Ponadto większą skuteczność może wykazywać w połączeniu z kofeiną.
Najlepiej byłoby jednak na samym początku przeszukać sprawdzone źródła informacji i zastanowić się czy na rynku nie są dostępne lepiej przebadane suplementy o dobitniej potwierdzonym skutecznym działaniu, kojarzone ze znikomą ilością efektów ubocznych, które mogłyby rozwiązać dotykające nas problemy zdrowotne, a przy tym nie budzące znaczących kontrowersji (bo do takich zalicza się właśnie johimbina).

Bibliografia:
  1. https://www.bodybuilding.com/fun/issa33.html
  2. https://www.dred.com/uk/yohimbine.html
3.    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9015579
4.    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17214405
5.    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12323115
6.    http://suppversity.blogspot.com/2014/04/true-or-false-yohimbine-sheds-stubborn.html
7.    https://examine.com/supplements/yohimbine/


Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Universal Nutrition Animal Cuts - 42 sasz.
172,99 PLN
Zobacz produkt
BioTech Thermo Drine - 60 kaps.
42,99 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition STIM PAK - 220g
49,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść