Suplementacja

08-03-2018

Agmatyna – krewna L-argininy o wielokierunkowym działaniu?

Co to jest agmatyna? Jakie wykazuje działanie? Jak wpływa na pompę mięśniową? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Agmatyna to amina biogenna powstająca w ustroju człowieka w wyniku procesu dekarboksylacji aminokwasu argnininy, którego przebieg możliwy jest przy udziale enzymu – dekarboksylazy acetooctanowej (ADC) w obecności odpowiednich bakterii jelitowych. Najprawdopodobniej magazynowana jest w komórkach nerwowych mózgu i uwalniania w momencie ich aktywacji. Obecna w niektórych produktach spożywczych takich jak – palona lub zielona kawa, sok z kiszonej kapusty, sos sojowy, jednak w nieznacznych ilościach. Stosowana jako składnik stacków przedtreningowych.

Kierunki działania:

Efekt pompy mięśniowej:
Agmatyna zawiaduje funkcjonowaniem syntazy tlenku azotu (NOS) – enzymu odpowiedzialnego za powstawanie tlenku azotu, którego wzrost w ustroju wpływa korzystnie na rozszerzanie naczyń krwionośnych, efektem czego pojawia się pożądany przez wielu zwolenników sportów sylwetkowych efekt pompy mięśniowej.

Optymalizacja poziomu katecholamin:
Agmatyna poprzez zdolność oddziaływania na receptory alfa-2-adrenergiczne wykazuje zdolność do udziału w optymalizacji poziomu neurotransmiterów - adrenaliny, noradrenaliny oraz dopaminy.

Uwrażliwienie tkanek na insulinę:
Agmatyna posiada powinowactwo do receptorów imidazolowych oraz zdolność ich aktywacji, dzięki czemu zwiększa wydzielanie beta-endorfin, które promują efektywniejsze dostarczenie glukozy do komórek mięśniowych, co pozwala na zmniejszenie stężenia cukru w krwiobiegu.

Poprawa funkcji kognitywnych:
Działanie agmatyny, według niektórych badań, każe zaliczyć ją do grupy neurotransmiterów, ponieważ potrafi zwiększać aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych zarówno za zdolność do koncentracji, jak również pełnienie funkcji wykonawczych czy doskonalenie pamięci krótko- i długotrwałej.

Porzucanie nałogów:
Agmatyna może byś stosowana jako jeden z czynników przyczyniających się do sukcesu terapii w trakcie procesu wychodzenia z nałogów. W przypadku uzależnienia od nikotyny czyni to poprzez oddziaływanie na receptory alfa-2-adrenergiczne, zaś przy problemach alkoholizmu działając jako antagonista receptorów NMDA, niwelując objawy zespołu odstawiennego.

Odpowiedź na stres:
Wzrost enzymu ADC odpowiedzialnego za wytwarzanie agmatyny jest ewidentnie zauważalny w przypadku sytuacji stresowych, co daje informacje, iż stanowi to naturalną odpowiedź obronną organizmu. Agmatyna odpowiada za wzrost aktywności komórek nerwowych tych rejonów mózgu, które umożliwiają radzenie sobie ze stresem czy niepokojem.


Przywrócenie wrażliwości na stymulanty
Stanowiąc antagonistę receptora N-metylo-D-asparaginowego w układzie glutaminergicznym agmatyna wspiera podniesienie poziomu neuroprzekaźników, których stężenie zdecydowanie maleje wskutek nadmiernej pobudliwości powstającej w wyniku przewlekłej suplementacji danych środków pobudzających.
Wydajniejsze odżywienie tkanek
Agmatyna wnosi swój wkład w procesy zwiększonej produkcji tlenku azotu, co przekłada się na rozszerzanie naczyń krwionośnych, wzmożony przepływ krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze, a to skutkuje zwiększeniem zdolności organizmu do wysiłku fizycznego.
Możliwe efekty uboczne stosowania
- obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
- biegunki i mdłości,
- zmniejszenie poziomu dopaminy w ustroju.
Podsumowanie
Agmatyna może korzystnie oddziaływać na liczne procesy zachodzące w ustroju. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, iż badania dotyczące suplementacji agmatyną były jak dotąd prowadzone w głównej mierze na modelach zwierzęcych, a więc musi minąć jeszcze trochę czasu, zanim potwierdzone zostaną wszelkie doniesienia na temat znacznego potencjału prozdrowotnego i sprzyjającego wpływu na uzyskanie optymalnych osiągnięć treningowych, jaki krewna argininy wykazuje pod kątem organizmu człowieka.   


xBibliografia:
1.    https://examine.com/supplements/agmatine/
2.    https://www.esupplements.com/article/agmatine-side-effects/
3.    https://bodynutrition.org/agmatine/
4.    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10785653
5.    https://www.tigerfitness.com/articles/post/guide-agmatine-sulfate-supplements/

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

6PAK Nutrition Pump PAK - 320g
49,99 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition Protein Crêpes - 1kg
59,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść