ALL -15% | Code: TOTAL15  
Suplementacja

Naturalne diuretyki – które wybrać?

  • 2782 odsłon
  • 0 komentarzy

Czym są diuretyki? Które z nich pochodzenia naturalnego są najlepsze? Po które sięgnąć, chcąc skutecznie pozbyć się nadmiernej wody podskórnej? Postaram się pokrótce przybliżyć temat naturalnych diuretyków.

Diuretyki – niewątpliwie słowo klucz u wszystkich kulturystów, którzy pragną pozbyć się wody podskórnej, aby ich mięśnie były jak najbardziej wyraźne na scenie. Jednak diuretyki, które posiadają właściwości moczopędne, polecane są również wszystkim osobom, które mają problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie. Powodami takiego stanu paradoksalnie może być zbyt mała ilość dostarczanej wody do organizmu, przez co organizm na siłę będzie magazynował nadmiar wody z obawy przed odwodnieniem. Nadmiar wody w organizmie powodowany jest również przez niezdrową, źle zbilansowaną dietę, która obfituje w przetworzoną żywność, która zawiera dużą ilość sodu. Do najczęstszych objawów zatrzymania wody w organizmie należą opuchnięcia i obrzęki ciała. Kolejnym charakterystycznym objawem są zaparcia, co spowodowane jest niedostatecznym nawodnieniem. Co warte podkreślenia – u kobiet z uwagi na cykl menstruacyjny przed i w trakcie okresu organizm ma tendencję do zatrzymywania wody, co związane jest ze zmianami hormonalnymi w organizmie i wysokim poziomem estrogenów, co nie powinno budzić niepokoju, gdyż później wraca do stanu sprzed okresu. Jednak jeśli objawy zatrzymywania wody w organizmie występują stale – należy zidentyfikować jej przyczynę, poprzez zmianę nawyków żywieniowych i kontrolę stanu zdrowia naszego ciała. Można również stosować naturalne diuretyki, które pomogą ustabilizować poziom płynów oraz elektrolitów w organizmie człowieka. Stanowią one cenne źródło wody, potasu i innych ważnych związków mineralnych.

Poniżej przedstawię 5 naturalnych diuretyków, które pomogą w walce z nadmiarem wody w organizmie:

  1. Mniszek lekarski – wspomaga pracę wątroby i nerek – narządów odpowiedzialnych za usuwanie z organizmu toksyn oraz ubocznych produktów przemiany materii. Korzystnie wpływa również na metabolizm i działa moczopędnie. Polecana jest ona również w celu zwalczania nadciśnienia, co bezpośrednio związane jest z wydalaniem nadmiary wody z organizmu. Ze względu na efektywność mniszka lekarskiego w walce z nadmiarem wody w organizmie, dodawany jest on do wielu suplementów wspomagających odchudzanie.
  2. Ekstrakt z zielonej herbaty – pomaga nie tylko w walce z nadmiarem wody w organizmie, ale także wspomaga spalanie tłuszczu, dbając o mikroflorę jelitową. Właściwości te zawdzięcza wysokiej zawartości flawanoli – związków posiadających właściwości przeciwutleniające. Stymuluje ona pracę nerek, prowadząc do zwiększonego pozbywania się płynów z organizmu. Warto jednak korzystać z ekstraktu zielonej herbaty aniżeli z normalnej zielonej herbaty, gdyż zawierają one większą ilość flawanoli, co przekłada się na lepsze właściwości zdrowotne.
  3. Pokrzywa – jedna z najpopularniejszych substancji wspomagających usuwanie nadmiaru wody z organizmu oraz nr 1 wśród kulturystów! Ma ona właściwości moczopędne, niezastąpione w leczeniu kamicy nerkowej oraz innych schorzeń układu moczowego. Wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych substancji, np. złogów kwasu moczowego. Picie naparów z pokrzywy lub dodanie listków pokrzywy do sałatek usprawnia również przemianę materii i wzmaga apetyt. Pokrzywę stosuje się również w chorobach wątroby i przewodu pokarmowego, nieżycie żołądka i jelit a także przy biegunkach. 
  4. Skrzyp polny – dzięki obecności flawanoidów zwiększa objętość wydalanego moczu, a także usuwa nadmiar moczanów, przez co jest ona polecana w dolegliwościach zatrzymywania wody w organizmie. Działa ona również łagodnie rozkurczowo na drogi żółciowe i moczowe, a także uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Stosuje się nią również w kamicy moczowej, w gośćcu i skazie moczanowej.
  5. Lucerna siewna – zdrowy dodatek do diety każdego człowieka i jest bogatym źródłem witamin oraz minerałów. Liście lucerny zawierają również chlrofoil, który ma właściwości odtruwające, wspomagające trawienie, a także niweluje problemy związane z brakiem apetytu i wzdęciami. Ponadto liście te pomagają przy wrzodach żołądka, wzmacniają odporność, a także działa moczopędnie.  

Podsumowanie:
Jak widzimy sposobów, by oczyścić swój organizm, wspomóc pracę innych narządów jest wiele i nie zawsze trzeba sięgać po garść leków – czasem wystarczy po prostu popatrzyć wokół, gdyż natura daje nam bardzo duże spectrum działania prozdrowotnego.

Michał Lebiest
Trener personalny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Scitec Water Cut - 100 tabl.
43,90 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść