Suplementacja

15-03-2018

SARMs – zakazane środki o kuszących właściwościach?

SARMs - czym są? Jak działają? Jakie działania niepożądane mogą wywołać? Czy są bardziej bezpieczne od sterydów anaboliczno-androgennych? To wszystko postaram się Wam pokrótce przybliżyć.

Selektywne modulatory receptora androgenowego to grupa substancji o właściwościach upodobniających je do hormonów steroidowych o działaniu anabolicznym, ale odróżniających się teoretycznie słabszym działaniem androgennym oraz mniejszym nasileniem występowania zmian maskulinizujących, polegających na pojawianiu się męskich cech somatycznych u kobiet, powstających wskutek nadmiernego stężenia hormonów androgennych. Posiadają zdolność do wybiórczego aktywowania lub blokowania receptorów znajdujących się w tkance mięśniowej czy kostnej, co daje im możliwość wywierania określonego, pozytywnego wpływu na daną tkankę z ograniczeniem negatywnych skutków ubocznych na organizm.

Oddziaływanie SARM-ów na organizm:
Zastosowanie selektywnych modulatorów receptora androgenowego podwyższa potencjał anaboliczny wpływając na przyrosty masy i siły mięśniowej, może wiązać się również z szybszym zachodzeniem procesów regeneracji organizmu,  zwiększeniem gęstości kości czy przyśpieszeniem spalania nadmiernych zasobów tłuszczu.
Dlaczego SARM-y są uważane za bezpieczniejsze od sterydów anaboliczno-androgennych?
Bierzemy tutaj pod uwagę dwa zasadnicze fakty:
- nie następuje ich rozkład pod wpływem enzymów na niepożądane związki – 5-alfa-reduktaza nie przekształca testosteronu w 5α-Dihydrotestosteron, a aromataza nie rozkłada testosteronu do estrogenu,
- posiadają zdolność wpływu jedynie na wybrane tkanki z obejściem wywierania wpływu na prostatę, wątrobę czy mózg.
Możliwe działania niepożądane
Brakuje dokładnych informacji na temat negatywnych skutków przyjmowania SARM-ów w głównej mierze ze względu na fakt, iż nie zostały przeprowadzone badania sprawdzające ich długofalowe efekty na organizm człowieka. Do potencjalnych zagrożeń wynikających z ich podaży możemy zaliczyć:
- bóle i zawroty głowy,
- wymioty,
- rozstrojenie żołądka,
- zmniejszone libido,
- znużenie, zmęczenie, wyczerpanie,
- zakłócenie prawidłowego widzenia,
- hamowanie produkcji naturalnego testosteronu,
- negatywny wpływ na układ endokrynologiczny,
- działanie pronowotworowe przy stosowaniu nadmiernych ilości.

Słowo końcowe
Musimy zdawać sobie, że szeroka grupa badań dotyczących potencjalnych korzyści i zagrożeń zdrowotnych wynikających ze stosowania SARM-ów została przeprowadzona na modelach zwierzęcych w warunkach laboratoryjnych. Nadal brakuje prowadzonych dowodów na to, iż długoterminowe ich stosowanie wśród ludzi pozwala cieszyć się z wymiernych korzyści w postaci rozwoju masy mięśniowej czy przyrostu siły. Zachować należy w pamięci, że Światowa Agencja Antydopingowa wprowadziła SARM-y na listę substancji zakazanych w 2008 roku, więc ich przyjmowanie nie jest możliwe w świecie sportu.
Jeśli w przyszłości w rzetelnie przeprowadzonych eksperymentach naukowych stwierdzono by brak znaczących negatywnych konsekwencji po zastosowaniu selektywnych modulatorów receptorów androgenowych zapewne znalazłyby zastosowanie jako bezpieczniejsza wersja terapii zastępczej testosteronem, w leczeniu zaniku masy mięśniowej, osteoporozy czy syndromu przewlekłego zmęczenia.
Reasumując, SARM-y nie są niezbędnym narzędziem w pracy nad wymarzoną sylwetką, niepotwierdzone dostatecznie wpływ na organizm powinien wstrzymywać przed ich wykorzystaniem.


Bibliografia:
1.    https://www.usada.org/selective-androgen-receptor-modulators-sarms-prohibited-class-anabolic-agencts/
2.    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23231475
3.    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2072877/
4.    https://blog.bulletproof.com/sarms-increase-muscle-growth-200/
5.    https://legionathletics.com/sarms/


Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Tribulon Black - 120 kaps.
79,99 PLN
Zobacz produkt
Amix ZMA - 90 kaps.
88,99 PLN
Zobacz produkt
PVL Mutant Mass - 2270g
84,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść