PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Suplementacja

20-03-2018

Tribulus terrestris i jego działanie

Tribulus terrestris – co to takiego? Jak działa? Czy jest bezpieczny? Czego możemy się spodziewać? Pokrótce postaram się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Tribulus terrestris jest to łacińska nazwa rośliny, inaczej znanej jako buzdyganek naziemny. Występuje na znacznych obszarach Afryki, Azji, Australii oraz południowej i środkowej Europie. Roślina ta używana jest od tysiącleci w medycynie chińskiej i indyjskiej. Uznawany jest jako afrodyzjak oraz lek uspokajający, poprawiający samopoczucie oraz libido.
Od lat 70-tych tribulus zyskał status rośliny, która zwiększa poziom testosteronu oraz pomaga w przyroście masy mięśniowej.

Buzdyganek ma opinie silnego "boostera" testosteronu. Czy aby na pewno? Przyjrzyjmy się jego właściwościom o jakich wiemy na chwilę obecną.
Na początek zajmiemy się faktami, które na chwilę obecną wiemy na temat tej rośliny.

Tribulus wykazuje działanie:

  • zwiększające libido;
  • zwiększające ilośc erekcji u mężczyzn'
  • zmniejszające tętno;
  • zmniejszające ciśnienie tętnicze krwi;
  • poprawiające syntezę tlenku azotu;
  • diuretyczne.

Tribulus i wpływ na układ mięśniowy oraz wydolność:
W jednym z badań zbadano grupę bokserów, którzy trenowali przez 3 tygodnie z wysoką intensywnością oraz przez kolejne 3 tygodnie z bardzo wysoką objętością, oddzielone czterotygodniowym wypoczynkiem. Grupy zostały podzielone na:
- grupę ćwiczącą i dodatkowo otrzymującą suplement Tribulus Terrestris (1,25g codziennie);
- grupę ćwiczącą bez suplementacji.


Wyniki badania:

  • nie zmieniła się ilość masy mięśniowej oraz ilość testosteronu we krwi, nie wpłynęło to również na poziom DHT

-kinaza kreatynowa spadła w grupie suplementacji (1511,5 +/- 909,6 ) natomiast w grupie kontrolnej ten wynik wynosił (2719,9+/-832,5) – co nam to może mówić ? W grupie suplementującej tribulus zniszczenie mięśni było znacznie mniejsze
- Wzrosła średnia moc w grupie suplementującej o ok 6% - Co może mieć bardzo duże znaczenie dla osób trenujących sport, który opiera się na dużej ilości mocy – sporty walki uderzane, pchnięcie kulą, rzut młotem itd

Tribulus – Nie tylko dla mężczyzn
W 2014 Akhtari i inni dokonali ciekawego odkrycia. Badanie to zostało zaprojektowane jako randomizowane, podwójnie zaślepionez grupą kontrolną otrzymującą placebo. Buzdyganek zostawał podawany losowo wybranym 67 kobietom z hipoaktywnym zaburzeniem pożądania seksualnego. Po 4 tygodniach badano pożądanie, podniecenie oraz satysfakcję u tych kobiet.
Wyniki ? Po 4 tygodniach pacjentki z grupy TT doświadczyły znacznej poprawy FSFI (wskaźnik funkcji seksualnych kobiet). Każdy z badanych parametrów był wyższy od grupy kontrolnej.
Działania niepożądane były porównywalne w obu grupach.
Z powyższego badania możemy dojść do wniosku, że tribulus może bezpiecznie i skutecznie poprawić libido również u kobiet. Jest to ciekawe, ponieważ najczęściej pod tym kątem badani byli głównie mężczyźni.
Z ciekawostek warto podać, że grupa tribulusa otrzymywała ekstrakt 7,5mg dziennie.

Tribulus a testosteron

No dobrze, ale jak to w końcu jest z tym testosteronem ? W badaniu powyżej badani doszli do wniosku, że buzdyganek nie zwiększa w jakikolwiek poziomu testosteronu w krwi, więc skąd to przekonanie, aby tribulus miał jakikolwiek znaczący wpływ na ten parametr ?

Przyjrzyjmy się temu badaniu. W 2016 Can J Physiol Pharmacol autorzy jako cel badania próbowali określić wpływ sapoin Tribulusa na wydolność wysiłku fizycznego. Opracowano model przetrenowania szczura. Zwierzętom tym podano ekstakt z tribulusa 30 minut przed każdym treningiem o wartości – uwaga ! 120 mg na kilogram masy ciała !!! Dla zobrazowania 100 kg mężczyzna musiałby przyjąć 12g ekstraktu.
Szczury z grupy przyjmującej TT znacznie poprawiły takie parametry jak wzrost masy ciała, poziom białka mięśnia brzuchatego łydki oraz wydłużyły czas pracy do całkowitego wyczerpania.
Samo przetrenowanie powodowało znaczący spadek poziomu testosteronu u grupy bez suplementacji natomiast u grupy Tribulusa spadek ten nie nastąpił, odnotowano wzrost poziomu testosteronu do grupy kontrolnej do ok 150%.
Wnioski ? Tribulus zwiększa poziom testosteronu u zwięrząt. To wiemy na pewno. Inną kwestią jest jak porównywalne dawki do użytych w badaniu mogłyby mieć wpływ na ludzi ?
W większości badań stwierdzających brak wpływu na testosteron u ludzi dawki rzadko przekraczały 5g. Może dopiero zwiększenie dawek tej rośliny mogłoby podnieść testosteron do zadowalających nas poziomów ?Tribullus terrestris – podsumowanie

Roślina ta jest preparatem bardzo bezpiecznym, skuteczna w poprawie libido, mająca wpływ na zwiększenie regeneracji mięśni, poprawić syntezę tlenku azotu itd

Czy warto sięgać po tego typu suplementy ?
Odpowiedź brzmi to zależy czy aby potrzebujemy go do naszych celów.
Pamiętajmy, aby dobierać zawsze suplementy do naszych celów, a nie cele do suplementów, ponieważ wtedy na pewno nie odczujemy pozytywnych benefitów wynikających z suplementacji (a każda substancja ma jakiś wpływ na organizm, więc stwierdzenie, że coś nie działa możemy włożyć między bajki)

Jeżeli jesteś osobą w średnim wieku, która chcę poprawić sobie komfort życia – To jak najbardziej tak !
Jeżeli jesteś osobą, której bazowym sportem są np sporty walki – Warto również rozważyć suplementację.
Zwiększenie regeneracji ? - Również jak najbardziej tak
Natomiast jeżeli jesteś osobą, która ma 20 lat i jej poziom testosteronu znajduję się w górnych granicach normy nie spodziewaj się wielkich efektów od tej substancji.

Bibliografia :
1 J.P. Melnyk, M.F. Marcone
Aphrodisiac from plant and animal sources—a review of current scientific literature
Food Res Int, 44 (2011), pp. 840-850

2 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095254615001271

3 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24773615

4 https://pl.wikipedia.org/wiki/Buzdyganek_naziemny

5 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27482746

Łukasz Mikszto

Pasjonat sportów siłowych i suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Activlab Tribu Stallion - 60 kaps.
20,98 PLN
Zobacz produkt
BioTech Tribooster - 120 tabl.
104,99 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition TEST Definition - 240 kaps.
99,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść