PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Suplementacja

07-05-2018

Jak działają przeciwutleniacze i kiedy je stosować?

Przeciwutleniacze (antyoksydanty) są środkiem, który ma zapobiegać procesom utleniania i niszczenia komórek w organizmie. Gdy dochodzi do stresu oksydacyjnego, powstają destrukcyjne wolne rodniki. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być przewlekłe choroby, intensywne treningi fizyczne i długotrwały stres.

Wolne rodniki są cząsteczkami nieposiadającymi własnego elektronu i chociaż niewielka ich ilość przynosi pozytywne efekty dla organizmu, to nadmiar może powodować wiele konsekwencji.
W walce z rakiem i nie tylko
Skoro antyoksydanty (przeciwutleniacze), biorą udział w walce o zdrowe komórki organizmu przed zniszczeniem, są niezbędnym elementem diety antyrakowej. Posiadają one również m.in. pozytywne działanie w czasie walki z:
•    chorobami układu krążenia,
•    cukrzycą,
•    procesem starzenia,
•    miażdżycą,
•    chorobami cywilizacyjnymi
•    zwyrodnieniem plamki żółtej,
•    częstymi udarami,
•    chorobami serca.

Ich obecność jest niezwykle istotna, gdyż uzupełniają dietę, wspomagającą pracę organizmu w czasie obrony przed bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi i uszkodzeniami DNA.
Gdzie można znaleźć antyoksydanty?
Zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały, powinna dostarczać wystarczającą ilość antyoksydantów w postaci witaminy C, E, A, cynku, selenu, manganu, żelaza i substancji nieodżywczych (karotenoidy i flawonoidy).

Ostatnia grupa karotenoidów i flawonoidów dzieli się również na poszczególne substancje, które znajdują się w warzywach i owocach. Należą do nich m.in.:
•    Likopen (gotowane lub duszone pomidory),
•    betanina (buraki),
•    antocyjany (aronia, wiśnia, czarna porzeczka),
•    kwas elagowy (truskawki i sok z ciemnych winogron lub wino),
•    kwas chlorogenowy (jabłka, śliwki, brzoskwinie),
•    beta-karoten (marchew).

Ciekawostką, która może przypaść do gustu wielu osobom dbającym o zdrowie, jest fakt, że więcej flawonoidów znajduje się w czerwonym winie niż soku – lepiej jest skonsumować jeden kieliszek czerwonego wina dobrej jakości, niż wypić szklankę wyciśniętego soku winogronowego.
Problem poza sezonem
Zima nie rozpieszcza nas pod względem możliwości ruchowych, ale również utrudnia utrzymanie odpowiedniej diety. Przeciwutleniacze jednak znajdziemy w mrożonkach, chociaż mogą one występować w nieco mniejszej ilości – cena takich produktów, również nie należy do przystępnych.

Pomocne mogą być suplementy, które dostarczają kompleksu witamin, minerałów i substancji nieodżywczych, hamujących proces powstawania wolno rodników. Dzięki nim dużo łatwiej prowadzić zdrowy tryb życia poza sezonem letnim, gdy owoce i warzywa dostępne są w atrakcyjnych cenach. W czasie trwania zimy i minusowych temperatur, warto pozwolić sobie na większą ilość tłuszczów.

Uwaga! Suplementy zawierające antyoksydanty, nie powinny stanowić podstawy diety. Służą jedynie do uzupełnienia niedoborów i poprawy kondycji organizmu. Należy również stosować się do zaleceń producentów, ponieważ nadwyżka przeciwutleniaczy w organizmie, może być groźna dla zdrowia. Na początku XXI wieku, udowodniono zwiększony procent chorób krążenia, przy dużej nadwyżce witamin A i E w organizmie.

Maksymilian Kieroński

Pasjonat suplementacji i zdrowego trybu życia

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Hi Tec Vitamin A-Z Antioxidant - 60 tabl.
11,99 PLN
Zobacz produkt
BioTech HMB 3000 - 200g
84,99 PLN
Zobacz produkt
Activlab I'm Fit Wysokobiałkowa Latte - 30 g
2,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść