PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Suplementacja

18-06-2018

5 podstawowych suplementów dla piłkarzy!

Piłka nożna – jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych, która przynosi wiele pozytywnych jak i negatywnych (bo nie zawsze nasza drużyna, której kibicujemy wygrywa) emocji. Jednak to, co mamy okazję obserwować na ekranach naszych telewizorów, bądź na żywo na stadionach – poprzedzone jest tytaniczną i wieloletnią pracą na treningach każdego z zawodników. Z roku na rok można zaobserwować coraz większą świadomość u piłkarzy – dbają o takie aspekty jak dieta, regeneracja, praca z fizjoterapeutami i dostosowana indywidualnie suplementacja, którą zajmiemy się w niniejszym artykule!

Piłka nożna to przewaga przede wszystkim wysiłku wytrzymałościowego, który obciąża cały organizm, a także siłowego, gdyż zawodnicy nie tylko „biegają za piłką”, ale również muszą powalczyć o pozycję na boisku, a także generować jak największą siłę do operowania piłką podczas meczu. Ukierunkowanie suplementacji pod tym kątem będzie miało przez to szczególne znaczenie, lecz pamiętać należy, że schemat suplementacji można zwiększać i rozbudowywać, uzależniając indywidualne predyspozycje piłkarzy. Poniżej przedstawię 5 najważniejszych suplementów dla piłkarzy!

1. Beta – alanina

Beta – alanina jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do aminokwasów i jest prekursorem karnozyny, która stanowi podstawowy element tkanki mięśniowej. Jej działanie głównie opiera się na zwiększaniu karnozyny w mięśniach, co ma przełożenie na zwiększoną zdolność buforowania mięśni. Karnozyna występuje głównie we włóknach szybkokurczliwych, natomiast w mniejszej ilości w wolnokurczliwych. Duża ilość karnozyny wpływa na lepsze odżywienie mięśni, a im bardziej mięśnie będzie odżywione – tym każdy piłkarz będzie miał lepsze środowisko do cięższej i dłuższej pracy.

2. Kreatyna

Jeden z najlepszych suplementów i absolutny „must have” suplementacji piłkarzy! Kreatyna to związek organiczny, syntetyzowany z argininy, glicyny oraz metioniny. Regularne przyjmowanie kreatyny przynosi wiele korzyści w organizmie człowieka. Zwiększa ona ilość fosfokreatyny w mięśniach, przez co organizm ma większe zapasy potencjału energetycznego w mięśniach. Ma to swoje bezpośrednie przełożenie na piłkarzy: więcej siły = więcej możliwości w trakcie treningu oraz meczu = lepsze wyniki sportowe! Kreatyna ma swoje zastosowanie również w usuwaniu nadmiaru jonów wodorowych, co zmniejsza kwasowość mięśni, a także pomaga przyśpieszyć przyrost masy mięśniowej. To wszystko sprawia, że kreatyna jest bardzo popularnym suplementem wśród sportowców każdej dyscypliny na całym świecie.       
 
3. BCAA

Aminokwasy rozgałęzione BCAA stanowią trzy aminokwasy: leucyna, izoleucyna oraz walina. Znajdują one swoje zastosowanie w suplementacji każdego piłkarza, poprzez swoje walory zdrowotne. Zwiększają one bowiem wytrzymałość mięśni, ułatwiają budowę masy mięśniowej, przez co możemy trenować dłużej, ciężej i efektywniej. Ważnym aspektem jest również stymulacja układu nerwowego, który w aspekcie rosnących oczekiwań wobec piłkarzy – musi być na odpowiednim poziomie! BCAA przyczynia się również do hamowania procesu odczuwania bólu po wysiłku.  

4. Witaminy i minerały

Powinny być one podstawą nie tylko sportowców, ale i także amatorów sportu, gdyż mają one bezpośrednie przełożenie na sprawność organizmu. Wspomagają one także myślenie, przyśpieszają regenerację potreningową oraz podnoszą odporność organizmu. Ich niedobór może powodować spadek aktywności, brak energii, senność, co w konsekwencji będzie prowadzić do spadku optymalnej formy i wyników sportowych, a pamiętajmy, że piłka nożna to sport zespołowy, więc niedyspozycja jednego zawodnika, rzutować będzie na dobro całego zespołu!  

5. Arginina

Aminokwas, który sprawuje nieocenione funkcje zarówno u każdego sportowca jak i amatora! Wspomaga ona wydzielanie tlenku azotu, który działa rozkurczowo oraz rozszerzająco na naczynia krwionośne, zwiększa wytrzymałość, a także przepływ krwi! Arginina potęguje również procesy związane z sekrecją kreatyny, wpływa na wydolność organizmu i wytrzymałość w okresie okołotreningowym.

Podsumowanie:
Piłka nożna nie należy do najłatwiejszych dyscyplin sportowych, a trening w drodze na sam szczyt wymaga bardzo dużej pracy nad wytrzymałością, sprawnością, szybkością, mocą, a także zręcznością. Te wszystkie aspekty powodują, że niezbędne jest zwrócenie uwagi na szczególną troskę nad sprawami okołotreningowymi takich jak dieta, regeneracja oraz suplementacja. Prawidłowo dobrana suplementacja doda nie tylko energii, ale będzie miała również wpływ na koncentrację, a także poprawę regeneracji w trakcie jak i po wysiłku!  

Michał Lebiest

Trener personalny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Activlab Machine Man Combo - 240 kaps.
39,99 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition BCAA PAK - 400g
49,99 PLN
Zobacz produkt
UNS L-Arginine 1000 - 90 kaps.
48,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść