EXPRESS SHIPPING! 10% discount on first purchases!
Suplementacja

5 najlepszych suplementów na poprawę wzroku

  • 514 odsłon
  • 0 komentarzy

Liczne godziny spędzone ze wzrokiem utkwionym w ekran komputera, telewizora czy smartfona wydają się być obrazem nieodłącznie związanym z człowiekiem XXI wieku. Nie musisz być informatykiem, żeby zaliczać się do tego, jakże szerokiego grona osób, ponieważ i tak większość społeczeństwa przynajmniej kilka razy dziennie zagląda na portale społecznościowe, sprawdza pocztę, szuka przepisu na obiad czy ogląda kilka odcinków z rzędu ulubionego serialu. Czyż nie? Nikt chyba nie zaprzeczy. Czy jest coś w tym złego ze zdrowotnego punktu widzenia? Zapewne po chwili zastanowienia znajdziemy kilka negatywów, ale bez wątpienia ucierpieć może nasz wzrok.

Przedwczesna problemy ze wzrokiem
Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie emitowane przez urządzenia elektroniczne
i oświetlenie typu LED w połączeniu z występowaniem licznych stanów zapalnych
w organizmie oraz negatywnych zmian wywoływanych przez wolne rodniki oddziałuje negatywnie na narząd wzroku i przyczynia się do powstawania problemów z jakością widzenia jeszcze przed okresem występowania postępujących zmian degeneracyjnych związanych z podeszłym wiekiem, a problem ten staje się co raz bardziej powszechny wśród dzieci
i młodzieży. Czy po za zastosowaniem odpowiednich filtrów chroniących oczy, utrzymywaniem zalecanej odległości twarzy od monitora  w czasie pracy oraz wykonywania treningu wzroku możemy jakoś sobie pomóc? Oczywiście! Ale jak? Dobór racjonalnej suplementacji powinien stać się jednym z elementów korygujących.
Suplementy wspierające zdrowie oczu
Luteina
Związek zaliczany do grupy karotenoidów – naturalnych barwników roślinnych, który jest bardzo ważny z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Stanowi silny przeciwutleniacz ochraniający oczy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Możemy dostarczać ją do organizmu poprzez spożycie takich produktów jak: jajka
(w szczególności obfitujące w tą substancję są żółtka), zielone warzywa liściaste, owoce cytrusowe oraz warzywa pomarańczowe. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym filtruje szkodliwe promieniowanie UV, stanowiąc ochronę dla wrażliwych fotoreceptorów obfitujących w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Stanowi substancję wykorzystywaną w profilaktyce zaćmy i zmianom zwyrodnieniowym plamki żółtej.
Zeaksantyna
Kolejny z karotenoidów roślinnych o dużym potencjale antyoksydacyjnym wspomagającym prawidłowe widzenie, który musi być dostarczany do organizmu człowieka z pożywieniem, ponieważ nie dochodzi do ich endogennej produkcji. Wraz z luteiną odpowiada za ochronę soczewki oraz plamki żółtej w oku, odpowiedzialnych za przejrzystość i ostrość wzroku, których degeneracja prowadzi  do znaczącego pogorszenia jakości widzenia, a także ochronę przed oślepiającym światłem oraz zaćmą.
Kwasy omega-3
Może nie każdy zdaje sobie sprawę, ale występuje wysoki stopień korelacji pomiędzy ciśnieniem krwi regulowanym przez kwasy omega-3 a zdrowiem narządu wzroku. W gałkach ocznych znajduję się spora ilość niewielkich naczyń krwionośnych, które są wrażliwe na wszelkie niekorzystne zmiany spowodowane przez zbyt wysokie ciśnienie. Zatem kwasy EPA i DHA zabezpieczają przed pogorszeniem jakości wzroku wynikającego z gromadzenia się płynu blokującego nerw wzrokowy, zapobiegają suchości oczu oraz powstawaniu zmian degeneracyjnych.
Witamina A
Kiedy ktoś pyta o funkcje witaminy A, chyba najczęstszą odpowiedzią jaką pada jest ochrona wzroku i rzeczywiście jest ona istotna w tym aspekcie, a w sposób szczególny jeśli chodzi o problemy z widzeniem przy słabym oświetleniu. Jednak należy wspomnieć również
o możliwości tego związku z grupy retinoidów do przeciwdziałania wystąpieniu zespołu suchości oka, jak również o silnym działaniu antyoksydacyjnym, co przekłada się na zabezpieczenie przed utratą wzroku na wskutek zmian degeneracyjnych, zwłaszcza w obrębie plamki żółtej. Retinol spowalnia ponadto progresję retinopatii cukrzycowej.
Witamina C
Chciałoby się powiedzieć, że witamina C jest dobra na wszystko i nie byłoby w tym stwierdzeniu zbyt wiele przesady. Jej szerokie spektrum działania obejmuje również swoim zasięgiem ochronę narządu wzroku. Wpływa na zabezpieczanie zasobów kolagenu znajdującego się w rogówce oka, co przyczynia się do utrzymania jej odpowiedniej kondycji. Zwalcza wszelkie infekcje w obrębie gałki ocznej, przeciwdziała wystąpieniu jaskry oraz zaćmy, wywoływanej przez promieniowanie UV czy nadmierny stres oksydacyjny. Nie trzeba chyba przypominać, że najlepszym źródłem witaminy C są pomarańcze, truskawki, czerwona papryka czy czarna porzeczka.
Jak możemy dodatkowo wspomóc narząd wzroku?
Zadbaj o optymalne środowisko pracy – jeśli pracujesz przy komputerze pamiętaj o tym, aby nie dopuszczać do sytuacji, gdy światło odbija się od monitora, ponieważ potęguje to zmęczenie wzroku.
Przyjmij odpowiednią postawę – na ekran powinno patrzeć się z odległości z odległości co najmniej 40-50cm, linia wzroku powinna przebiegać na wprost lub kierować się lekko w dół, aby zapobiegać wysychaniu oczu.
Pamiętaj o przerwach – siedząc nawet w najbardziej dogodnej pozycji przed monitorem przez dłuższy czas należy co pewien czas robić sobie przerwy, by popatrzeć w dal i poruszać gałkami ocznymi, ponieważ stałe wpatrywanie w jeden punkt obniża zdolność ostrego widzenia.
Popracuj nad nawykami – chcąc przez długie lata cieszyć się ostrym wzrokiem wypadałoby unikać długiego wpatrywania się przed snem w monitor komputera czy ekran smartfona, które emitują światło niebieskie przyczyniające się do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie siatkówki i plamki żółtej oka. Można ewentualnie wyposażyć się w specjalne okulary lub aplikacje blokujące światło niebieskie.


Bibliografia:
1.    Swanson D., Block R., Mousa S., Omega-3 Fatty Acids EPA and DHA: Health Benefits Throughout Life, Advances in Nutrition 2012; 3 (1): 1-7
2.    https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/pigments-in-colorful-vegetables-may-ward-off-macular-degeneration/
3.    https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/fullarticle/416259
4.    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11594942
5.    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19168000


Bartosz Sikorski
dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Arthro Guard - 120 tabl.
69,90 PLN
Zobacz produkt
Olimp Luteina Max-Complex - 30 tabl.
22,55 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 300g
19,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść