Poteins 10% OFF Code: BIALKO
Suplementacja

Przeciwutleniacze – korzyści płynące z ich stosowania

  • 303 odsłon
  • 0 komentarzy

Antyoksydanty stanowią szeroką grupę związków chemicznych, których działanie w organizmie wydaje się być nieocenione, ponieważ stanowią skuteczną obronę przed stresem oksydacyjnym. Zapobiegają w ten sposób wielu chorobom m.in. cukrzycy, miażdżycy, nadciśnieniu, demencji starczej czy nowotworom, spowalniają również procesy starzenia się organizmu. Czy spożycie przeciwutleniaczy przez osoby trenujące może przełożyć się pozytywnie na osiągnięcia sportowe?

Koenzym Q10:
Substancja witaminopodobna stanowiąca nieodzowny element do prawidłowej pracy mitochondriów – organelli komórkowych odpowiedzialnych za produkcję energii. Wpływa na efektywność produkcji cząsteczek ATP w przebiegu procesu oddychania zachodzącego w komórkach organizmu, dostarczanie składników odżywczych do mięśni oraz ich regenerację. Posiada właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne przyczyniając się do skutecznej ochrony organizmu przed szkodliwym oddziaływaniem wolnych rodników. Warto zauważyć, iż koenzym Q10 występuje w dwóch formach: ubiquinonu oraz ubiqunolu, a działanie przeciwutleniające wykazuje jedynie ubiquinol, dlatego też w wyniku przemian redukcyjnych musi on być przetwarzany z formy zużytej – ubiquinonu.
Kwercetyna
Kwercetyna to metabolit roślinny zaliczany do grupy polifenoli o niebagatelnym potencjale przeciwutleniającym. Wykazuje zdolność ochrony organizmu przed działalnością reaktywnych form azotu i tlenu, których ilość wzrasta między innymi w wyniku zwiększonej ekspozycji na stres fizyczny związany chociażby z wymagającymi treningami. Jeszcze bardziej interesujący może okazać się fakt, iż związek ten wpływa na wsparcie działania innych antyoksydantów. Suplementacja kwercetyny niesie za sobą także działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwalergiczne.
NAC (N-acetylo-L-cysteina)
Acetylowana forma aminokwasu cysteiny pełni w organizmie istotną rolę
w zapobieganiu szkodom powodowanym przez stres oksydacyjny. Bierze udział
w odtwarzaniu zasobów glutationu, zmniejsza uczucie zmęczenia oraz wydłuża czas efektywnej pracy w czasie treningu. Sprzyja zachowaniu w organizmie środowiska sprzyjającego na uzyskanie lepszych osiągnięć sportowych, dzięki optymalizacji odpowiedniego przebiegu reakcji utleniania i redukcji oraz zmniejszaniu stanów zapalnych. Posiada zdolność poprawy jakości snu wśród osób mających problemy z zasypianiem, a także regulacji insulinowrażliwości tkanek.
Resveratrol
Jego głównym zadaniem w organizmie jest neutralizacja wolnych rodników tlenowych i azotowych. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego oraz pracę serca. Posiada właściwości przeciwwirusowe, reguluje poziom cholesterolu HDL, LDL
i trójglicerydów, a ponadto wpływa na remisję toczących się w ustroju stanów zapalnych. Wpływa na poprawę gospodarki węglowodanowej organizmu – zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę oraz tolerancję glukozy. Wykazuje skuteczność pod kątem regulacji funkcjonowania mitochondriów, a przez to spalania kwasów tłuszczowych, oraz zwiększania wydolności aerobowej.
Kurkumina
Substancja czynna zawarta w kurkumie zwiększająca aktywność komórek macierzystych, których zadaniem jest promowanie procesów regeneracyjnych
oraz superkompensacji uszkodzonych wskutek treningu włókien mięśniowych. Wpływa
na zmniejszenie występowania opóźnionej bolesności mięśniowej, stymuluje pracę kinazy AMPK, która promuje wychwyt glukozy przez komórki mięśni, jak również oddziałuje
na funkcjonowanie enzymu antyoksydacyjnego – dysmutazy ponadtlenkowej.
Glutation
Glutation pełni w organizmie rolę jednego z najsilniejszych antyoksydantów, wpływając przy tym na intensyfikację działanie pozostałych substancji neutralizujących wolne rodniki oraz pomaga w odnawianiu ich zasobów. Przyczynia się do zachowania równowagi pomiędzy reakcjami utleniania i redukcji, reguluje rozmnażanie komórek organizmu, bierze udział w kształtowaniu się odpowiedzi immunologicznej, m.in. poprzez regulację aktywności białych krwinek. Odpowiada za zmniejszanie bolesności i zmęczenia mięśni, przyśpiesza procesy regeneracyjne po urazach, promuje wzrost siły i wytrzymałości. Oprócz tego odpowiada za transport cysteiny, która wpływa na procesy detoksyfikacyjne oraz wspomaga pracę wątroby.

ALA (kwas alfa-liponowy)
Kwas alfa-liponowy zaliczany jest do grupy antyoksydantów, ponieważ posiada silne właściwości zwalczające wolne rodniki, zarówno rozpuszczalne w tłuszczach,
jak i w wodzie. Oprócz tego przyczynia się do odnawiania poziomu innych substancji przeciwutleniających, między innymi koenzymu Q10 czy glutationu, co wpływa
na zwiększenie wydajności całego układu antyoksydacyjnego organizmu. ALA wpływa
na produkcję i wydzielanie insuliny, może powodować wzrost wydolności tlenowej dzięki byciu częścią składową dehydrogenazy pirogronianowej, która stanowi kompleks trzech enzymów odpowiadających za metabolizm tlenowy.
Podsumowanie
Dostarczenie do organizmu zwiększonej ilości substancji o potencjale antyoksydacyjnym ma szczególne znaczenie w świecie sportu. Neutralizacja generowanych w pokaźnych ilościach wolnych rodników, powstających na wskutek wykonywania intensywnych treningów chroni przed wieloma zniszczeniami. Przeciwutleniacze obniżają ilość toczących się w organizmie stanów zapalnych i przyśpieszają procesy regeneracji mięśni, dlatego też warto jest wdrożyć ich suplementację, pamiętając przy tym by nie spożywać ich w bliskiej odległości czasowej w stosunku do jednostek treningowych, by nie zmniejszać osiąganych efektów.

Bartosz Sikorski
dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

UNS BCAA G-Powder - 600g
78,99 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition Monohydrat Kreatyny The Mono - 500g
49,00 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g
39,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść