Poteins 10% OFF Code: BIALKO
Suplementacja

12-08-2018

Aminokwasy część V – teanina, tyrozyna, karnityna, tauryna, GABA

Ostatnia część serii artykułów omawiających zastosowanie poszczególnych aminokwasów została poświęcona opisowi być może tych nieco mniej popularnych, aczkolwiek również chętnie wykorzystywanych przez osoby dbające o rozwój swojej sylwetki. Co może zaoferować tauryna osobom z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej? Jakie korzyści płyną z suplementacji kwasu gamma-aminomasłowego? Odpowiedni na te i wiele innych pytań staną się jasne po przeczytaniu dalszej części materiału.
L-Teanina
    Aminokwas, którego źródłem jest zielona herbata, wykazujący działanie adaptogenne. Pomaga przejść w stan odprężenia po zakończeniu intensywnego treningu bez uczucia ospałości, co czyni na drodze stymulacji wzrostu poziomu dwóch neurotransmiterów – dopaminy i serotoniny. Może okazać się pomocna dla osób miewających problemy z zasypianiem, poprawia jakość snu, wpływa na wzrost kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), uczestniczy w kontrolowaniu odpowiedzi organizmu na stres, zwiększa zdolność koncentracji. Jej zastosowanie w połączeniu z kofeiną jest wykorzystywane w celu podniesienia poziomu koncentracji.
L-Tyrozyna
    Aminokwas stanowiący substancje wyjściową do syntezy trzech bardzo istotnych neurotransmiterów z grupy katecholamin – adrenaliny, noradrenaliny oraz dopaminy, a dzięki temu zapobiega znacznemu uszczupleniu ich zasobów, co jest oczywiście niepożądane, ponieważ spadek ich poziomu powoduje m.in. zwiększone odczucie zmęczenia mięśni, dlatego też może być szczególnie pomocna jako substancja wspierająca w trakcie wymagających treningów wytrzymałościowych. L-Tyrozyna jest wykorzystywana w celu poprawy tolerancji organizmu na bodźce stresowe, a także ze względu na pozytywny wpływ jaki wywiera na funkcje kognitywne związane z pamięcią roboczą, która odpowiada za utrzymywanie informacji w pamięci oraz ich aktualizowanie. Oprócz tego jest ona również prekursorem hormonów tarczycy.
L-karnityna
    Aminokwas powstający w wyniku połączenia dwóch innych – metioniny i lizyny. Uczestniczy w metabolizmie węglowodanów, a jej dostatecznie wysoka obecność mięśnia zabezpiecza rezerwy glikogenu, ponieważ ułatwia pozyskiwanie energii z tłuszczów,
co ma szczególne znaczenie w przypadku wysiłków o charakterze aerobowym. Oprócz tego angażuje się w przemiany aminokwasów rozgałęzionych, które stanowią materiał budulcowy oraz źródło energii po przejściu przez proces glukoneogenezy. L-karnityna wspiera detoksykację w wyniku przyłączania szkodliwych metabolitów i ułatwiania usunięcia ich z organizmu oraz pełni funkcję antyoksydantu zmniejszając ilość uszkodzeń wolnorodnikowych.
Tauryna
    Aminokwas nie wchodzący w skład puli białkowej pobudzający produkcję
oraz uwalnianie insuliny, jednak w sposób odmienny niż glukoza, nie powodując,
a wręcz zabezpieczając przed wystąpieniem insulinooporności poprzez regenerację receptorów insulinowych, zmniejszając wrażliwość tkanki tłuszczowej, a zwiększając tkanki mięśniowej na działanie insuliny. Pomaga w odpowiednim wykorzystaniu rezerw energetycznych, dzięki usprawnieniu trawienia tłuszczów. Oprócz tego jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, optymalizuje poziom ciśnienia tętniczego krwi, wpływa na delikatne pobudzenie organizmu. Działanie dotyczące ograniczania ilości reakcji rozpadu polega na stabilizacji organelli komórkowych – lizosomów, które pod wpływem intensywnego wysiłku fizycznego, na wskutek naruszenia błon komórkowych, uwalniają enzymy kataboliczne. Co więcej, dzięki oddziaływaniu na wydzielanie insuliny, wpływa na uefektywnienie transportu oraz gromadzenia kreatyny w tkance mięśniowej.
GABA
    Kwas gamma-aminomasłowy to neurotransmiter hamujący w ośrodkowym układzie nerwowym, który wpływa korzystnie na jakość snu, przyczyniając się do skutecznej regeneracji. Oddziałuje na wzrost poziomu hormonu wzrostu (GH), co promuje procesy syntezy białek mięśniowych, a więc również rozbudowę masy mięśniowej. Powoduje zwiększenie wydzielania insuliny – stan pożądany w okresie potreningowym w celu jak najefektywniejszej dystrybucji glukozy do mięśni i uzupełnienia glikogenu mięśniowego. Bierze udział w regulacji odpowiedzi organizmu na stres, poprzez wyciszanie nadmiernej ilości impulsów nerwowych oraz obniżanie poziomu kortyzolu.


Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść