PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Suplementacja

12-08-2018

Stymulacja organizmu płynąca z natury

Szukasz substancji naturalnego pochodzenia, które będą w stanie pobudzić Cie do działania w gorsze dni? Znajdziesz je w dalszej części materiału.

Ile osób, tyle opinii. Podobnie jak w życiu nie ma uniwersalnych metod na osiągnięcie sukcesu, tak w przypadku wyboru substancji o charakterze pobudzającym i zwiększającym nasze możliwości do wykonywania efektywnej pracy umysłowej oraz fizycznej zależą od różnych czynników, nie można zatem jednoznacznie ocenić, na co należy się zdecydować. Jednak aby ułatwić wybór zróbmy przegląd najpopularniejszych substancji z tej grupy.

Kofeina:

Kofeina to alkaloid purynowy, przechodzący przez barierę kre-mózg, pozwalający wydłużyć czas efektywnej pracy na treningu poprzez oddziaływanie na centralny układ nerwowy i blokowanie receptorów adenozyny, która stanowi przekaźnik informujący o zmęczeniu, powodujący senność i zwiększone odczuwanie bólu. Co ciekawe produkty jej rozpadu – paraksantyna i teofilina posiadają jeszcze wyższy stopień powinowactwa do receptorów adenozynowych. Kofeina podwyższa tempo przemian metabolicznych, poprzez oddziaływanie na cAMP (cykliczny adenozynomonofosforan) oraz promowanie wzrostu poziomu katecholamin, powodując zwiększone zużycie energii pochodzącej z zasobów tłuszczowych. Wpływa pozytywnie na poziom koncentracji oraz czujność. Pozwala na zwiększenie kurczliwości włókien mięśniowych poprzez wzrost dostarczania do nich jonów wapnia. Wnosi wkład w poprawę wydolności organizmu oraz uczestniczy w stymulacji procesu glikogenolizy.
Guarana
    Paulinia cupana wykorzystywana jest w celu zwiększania sprawności fizycznej
ze względu na zdolność powiększania poziomu energii użytkowej. Warto podkreślić,
iż wykazuje ona działanie motywujące do podejmowania działania, nie prowadząc przy tym
do problemów ze snem. Guarana promuje wykorzystanie zasobów tłuszczowych zużywanych w przemianach metabolicznych oraz podnosi stopień ogólnego zużycia kalorii, dzięki czemu może sprzyjać redukcji tkanki tłuszczowej. Wprowadza organizm w stan gotowości, wspiera pracę mózgu - pozwala na zachowanie optymalnej koncentracji i bystrości umysłu, zwiększa zdolność do nauki i zapamiętywania, optymalizuje funkcjonowanie centralnego układu nerwowego, stanowi obronę przed zniszczeniami wywoływanymi przez wolne rodniki. Warto zaznaczyć, iż guarana oddziałuje pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ reguluje ciśnienie krwi i przeciwdziała utlenianiu frakcji LDL cholesterolu, a dzięki działaniu przeciwutleniającemu i antybakteryjnemu wywiera korzystny wpływ na zdrowie skóry.
Zielona herbata
    Ekstrakt z liści Camellia Sinesis, które nie zostają poddane procesowi fermentacji,
w łagodny sposób stymuluje układ nerwowy, co w wynika z zawartości połączenia kofeiny,
L-teaniny i galusanu epigallokatechiny (EGCG), który posiada zdecydowanie silniejsze właściwości przeciwutleniające niż chociażby witaminy C i E. Stymulując proces termogenezy w obrębie brunatnej tkanki tłuszczowej sprzyja zwiększeniu intensywności procesu lipolizy oraz efektywniejszemu wydatkowaniu energii. Powoduje wazodylatację naczyń krwionośnych, dzięki czemu reguluje ciśnienie tętnicze krwi, zwiększa efektywność przepływu krwi oraz dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanek organizmu. W swoim składzie zawiera wiele substancji o potencjale prozdrowotnym, m. in. chlorofil, epikatechinę, karotenoidy, kwercetynę, czy kwas linolowy. Poza tym wykazuje działanie przeciwzapalne, reguluje poziom cholesterolu, wspiera pracę mózgu, podnosi wrażliwość tkanek na insulinę, przyczynia się do zmniejszenia apetytu. Godny odnotowania jest fakt, iż połączenie EGCG z kwasami omega-3 usprawnia metabolizm kwasów tłuszczowych i glukozy, zaś zestawienie wraz z resveratrolem może być dobrym pomysłem na efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej.
Yerba Mate
    Liście ostrokrzewu paragwajskiego obfitują w mateinę, czyli kofeinę występującą pod inną nazwą ze względu na pochodzenie, a więc powoduje pobudzenie organizmu, jednak jej zaletą jest to, iż nie wpływa na zwiększenie szybkości bicia serca. Zawiera w swoim składzie niemalże witaminy, a także kwercetynę, kwas chloragenowy, teobrominę czy teofilinę. Pozwala poprawić wydolność psychofizyczną organizmu, a także zwiększyć efektywność redukcji tkanki tłuszczowej. Wykazuje działanie hepatoprotekcyjne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe oraz poprawiające nastrój. Stymuluje do pracy układ immunologiczny, pomaga w zmniejszaniu stanów zapalnych, pobudza wydzielanie żółci.  
Co wybrać?
    W zależności od okoliczności i pory dnia możemy rotować rodzajem „dodatkowego zasilacza”, nie musimy przecież trzymać się sztywno tylko i wyłącznie jednego. Kofeina u większości osób lepiej spisuje się w porze porannej, żeby z energią rozpocząć dzień, natomiast Yerba Mate daje efekt ściągający uczucie znużenia, gdy wieczorem chcemy nieco dłużej popracować. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnej reakcji organizmu i oczywiście również celu suplementacji, ponieważ jeśli zależy nam na dodatkowych korzyściach płynących z zastosowania guarany czy zielonej herbaty, powinniśmy sprawdzić, kiedy należy je przyjmować, aby skorzystać z ich dobrodziejstwa w maksymalnym stopniu.

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition PumpKick - 450g
99,00 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition STIM PAK - 220g
49,99 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition Shape Definition [That's for Her] - 120 kaps.
69,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść