PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Suplementacja

07-01-2019

Betaina - kompendium wiedzy

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • czym jest betaina,
  • jakie funkcje pełni w organizmie,
  • poznasz najzasobniejsze naturalne źródła betainy,
  • jakie korzyści niesie za sobą betaina.

Czym jest betaina?

Betaina, znana inaczej jako trimetyloglicyna (TMG), to aktywny metabolit choliny, zaliczanej do grupy substancji witaminopodobnych, posiadająca plejotropowe oddziaływanie na organizm człowieka. Jest to cząsteczka aminokwasu glicyny połączona z trzema grupami metylowymi. Warto wspomnieć, iż jej nazwa wywodzi się od buraka – angielskie beetroot, ponieważ z niego jako pierwsza została właśnie wyodrębniona.

Wchłanianie TMG

Absorpcja betainy zachodzi w jelitach, w głównej mierze w dwunastnicy. Najwyższe stężenie w osoczu krwi osiąga po około 40 – 60 minutach, a jej okres półtrwania wynosi 17 minut.

Jakie funkcje pełni w organizmie?

TMG wykazuje znaczący potencjał wspierający organizm na kilku różnych płaszczyznach. Głównym mechanizmem jej działania jest uczestnictwo w procesie metylacji – przenoszenia grup metylowych na różne cząsteczki, gdzie staje się donorem w celu redukcji homocysteiny do L-metioniny, więc stanowi czynnik kardioprotekcyjny, a ponadto wpływa na podniesienie stężenia folianów oraz S-Adenozylometioniny (SAM-e), które spełniają tą samą funkcję.

Betaina zaliczana jest do grupy substancji ergogenicznych, podobnie jak kreatyna czy tauryna, reguluje odpowiednie nawodnienie komórek organizmu, a w tym celu jest transportowana do ich wnętrza. Wykazuje działanie ergogeniczne, może podnosić osiągnięcia treningowe – może wspierać hipertrofię mięśniową, ponieważ indukuje wzrost poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) oraz hormonu wzrostu, a także obniżenie kortyzolu – są to stosunkowo niewielkie, ale zauważalne ilości procentowe.

Gdzie szukać betainy?

Do naturalnych produktów, które obfitują w betainę możemy zaliczyć:

  • buraki,
  • komosę ryżową,
  • otręby pszenne,
  • amarantus,
  • szpinak.

Dawkowanie TMG

Minimalna efektywna podaż betainy kształtuje się na poziomie 500mg, jednak ilości do około 1000mg stanowią zakres progowy wywołujący pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, są za to możliwe do pokrycia wyłącznie za pomocą samej diety. Standardowo w suplementacji wykorzystuje się dawki mieszczące się w przedziale pomiędzy 2500 a 6000 mg dziennie, podzielone na dwie porcje.

Główne zalety wynikające z suplementacji TMG

Po pierwsze, wspiera zdrowie serca – dzięki działaniu wpływającemu na obniżenie poziomu homocysteiny, której wysoki poziom we krwi stanowi główny czynnik ryzyka chorób w obrębie układu sercowo-naczyniowego.

Po drugie, może wspierać rekompozycję składu ciała poprzez wpływ na zmniejszanie poziomu nadmiernej tkanki tłuszczowej oraz poprawę rozbudowy masy mięśniowej, a także ma swój wkład w zwiększanie siły mięśniowej oraz wytrzymałości.

Po trzecie, działa wspomagająco na funkcjonowanie wątroby – wspiera usuwanie toksyn oraz zwiększa ogólny potencjał detoksykacyjny ustroju, dzięki korzystnemu wpływowi na procesy metylacji.

Po czwarte, stanowi użyteczne narzędzie wykorzystywane przy problemach z trawieniem składników pokarmowych, gdzie stosowana w formie betainy HCl przed posiłkiem, ma na celu zwiększenie stężenie kwasu chlorowodorowego w żołądku. Ponadto, suplementacja TMG przekłada się na odpowiednia funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego, co wpływa na wzrost odporności, która jest zależna w głównej mierze od stanu mikroflory jelitowej.

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Weider Mega Mass 2000 - 3kg
139,99 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition CrM3 PAK - 500g
49,99 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition PumpKick SHOT - 80 ml
5,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść