25% OFF on the cheapest product CODE: DEAL25
Trening

07-01-2019

Jak uniknąć kontuzji na siłowni?

Co jest najważniejsze w kształtowaniu sylwetki? Dieta? Trening? A może suplementy? Niewątpliwie każdy z tych aspektów jest ważny i przyczynia się do osiągnięcia naszych sportowych założeń, jednak jako terapeuta manualny muszę dołożyć jeszcze jedną cegiełkę - zdrowie i szacunek do ciała.

Odpowiednie przygotowanie do treningu

Nawet najlepszy plan treningowy nic nie pomoże, jeśli zniszczysz sobie aparat ruchu. Twoje kości, mięśnie, stawy są w stanie znieść bardzo dużo. Pytanie tylko, jak długo? W obecnych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do siedzącego trybu życia. Nawet jeśli w naszym życiu obecny jest sport, to i tak większość dnia przyjmujemy najgorszą postawę z możliwych.

Przez fakt, że na co dzień nie używamy pełnego zakresu ruchu w wielu czynnościach, nasze tkanki stają się obkurczone, słabsze i mniej elastyczne. Nie dziwne, że gdy na treningu rzucasz się od razu na maksymalne ciężary, ciało protestuje i wysyła sygnały bólowe.

Co powinieneś włączyć do Twojego treningu?

10 – 15 minut cardio. Spowoduje ono rozgrzanie mięśni i przygotuje ciało do wysiłku.

Rozciąganie - wyróżniamy dwa rodzaje:

  1. Statyczne – następuje, gdy rozciągamy mięsień w trakcie spoczynku, utrzymując pozycję od 30 do 60 sekund, a następnie go rozluźniamy. Ten rodzaj rozciągania polecany jest w dni nietreningowe lub po zakończonym treningu.
  2. Dynamiczne – dynamiczne wymachy, wypady, ruchy zwiększające zakres i ruchomość stawów.

Mobilizacja – czyli techniki, które poprzez swój wpływ na tkanki i struktury naszego ciała, zwiększają  ich ruchomość.

Akcesoria służące do mobilizacji:

  • roller (wałek)
  • piłeczka tenisowa
  • piłka do la crosse
  • gumy power band

Prawidłowa technika

Dlaczego wspominam o niej dopiero tutaj? Bo bez zastosowania podpunktów wyżej, nie osiągniesz poprawnej jakości wykonywania ćwiczeń. Pokaż mi jaki robisz martwy ciąg lub przysiad, a powiem Ci gdzie masz problem :)

Na koniec warto wspomnieć o stopniowej progresji ciężaru w każdej serii. Nie zaczynaj pierwszej serii od maksymalnego ciężaru, którym ledwo wyciśniesz 5 powtórzeń. Pamiętaj o seriach rozgrzewkowych. Użyj w nich niewielkiego ciężaru lub pustej sztangi.

Aleksandra Flis

Promotorzy BODYPAK

Pasjonaci sportów i zdrowego stylu życia

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

UNS GABA - 200g
64,99 PLN
Zobacz produkt
Essence Ashwagandha - 90 tabl.
35,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść