PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15

Dieta IIFYM – czy możesz jeść wszystko bez konsekwencji?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • czym jest system żywieniowy IIFYM,
  • jakie podejścia można z niego wyodrębnić,
  • poznasz ostateczny werdykt w sprawie IIFYM,
  • kto "może", a kto "nie może" korzystać z IIFYM.

O co chodzi z IIFYM?

IIFYM (rozwijając skrót - If It Fits Your Macros) oznacza model odżywiania oparty na doborze spożywanych codziennie produktów i posiłków jedynie pod kątem zgodności z indywidualnym zapotrzebowaniem kalorycznym i dopasowaniu odpowiedniej podaży poszczególnych makroskładników żywieniowych. Czy rzeczywiście jest to dobre wyjście i każdy może sobie na nie pozwolić? Powiedziałbym krótko: "wszystko mogę, ale nie wszystko mi służy."

Jak można interpretować system IIFYM?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak zrozumiesz tę strategię żywieniową i w jaki sposób zabierzesz się do wdrożenia założeń IIFYM do swojego odżywiania, ponieważ samo w sobie liczenie kalorii i makroskładników nie jest niczym złym, aczkolwiek nie jest też niezbędne dla każdego.

  • Najbardziej skrajne podejście wiąże się z hasłem: "Licz kalorie i makro, a na resztę nie zwracaj uwagi". Ludzie wywodzący się z takiego nurtu nie robią raczej nic dobrego dla swojego zdrowia. Owszem, zdarzają się rzadkie przypadki osób obdarowanych tak korzystnym zestawem genów, iż przygotowanie estetycznie wyglądającej sylwetki przy nagminnym korzystaniu z posiłków typu "cheat meal" nie stanowi dla nich problemu. Jednak wszystko może jawić się w jasnych barwach aż do momentu wykonania badań laboratoryjnych po kilku latach beztroskiego jedzenia hamburgerów i ciasteczek zapijanych brązowym napojem, gdy okazuje się, że organizm wymaga szybkiej interwencji ze względu na zaburzenie chociażby gospodarki cukrowej i liczne stany zapalne.
  • Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby wdrożenie zasady Pareto – 80% posiłków komponowane jest w oparciu o wysokojakościowe, ale bardzo różnorodne produkty, a 20% służy wprowadzeniu do jadłospisu ulubionych produktów, które mogą nieco odbiegać od zasad racjonalnego odżywiania, co stanowi doskonałe odciążenie z punktu widzenia psychiki i może zachęcić do zmiany nawyków żywieniowych wiele osób, które twierdzą, że od czasu do czasu "muszą mieć coś od życia".
  • Najlepszym wyborem byłoby połączenie "If It Fits Your Macros" z wykorzystaniem posiłków gęstych odżywczo, o niskim stopniu przetworzenia, zawierających małe ilości dodatków oraz ograniczających lub wykluczających czynniki antyżywieniowe. Mielibyśmy tutaj do czynienia z bogatym wachlarzem produktów, polegającym częstej rotacji, co pozwalałoby uniknąć monotonii w diecie, z przestrzeganiem określonej kaloryczności i ilości makroskładników.

Stosować IIFYM czy nie?

Pamiętajmy, że nie możemy patrzeć na odżywianie tylko wyłącznie przez pryzmat dostarczanych wraz z pożywieniem kalorii i makroskładników odżywczych. Bo tak jak swego czasu popularne było hasło: "Jesteś tym, co jesz", dzisiaj bardziej odpowiednie byłoby powiedzenie: "Jesteś tym, co Twój organizm zrobi z pożywieniem". O tym czy odpowiednio spożytkujesz spożywane posiłki decyduje wiele czynników: szczelność jelit, stan mikroflory jelitowej, zakwaszenie żołądka czy odpowiednia praca wątroby.

IIFYM nie jest dobrym wyborem dla osób z problemami zdrowotnymi, szczególnie z chorobami autoimmunologicznymi, alergiami i nietolerancjami pokarmowymi oraz słabą samokontrolą. Jesteś zdrowy, co potwierdzają wyniki Twoich badań? Możesz pozwolić sobie czasem na nieco luzu żywieniowego.

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść