15% OFF FOR ORDERS OVER 250 zł CODE: SAVE15
Trening

01-02-2019

Rozgrzewka - dlaczego jest tak ważna?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak ważna jest rozgrzewka,
  • do czego służy,
  • na co zwrócić w niej uwagę,
  • ile powinna trwać,
  • czego unikać podczas rozgrzewki.

Kontuzje, słaba jakość treningu, brak progresji oraz typowy zastój podczas wykonywania ćwiczeń często wynika ze źle wykonanej rozgrzewki (lub całkowitego jej braku) przed właściwą jednostką treningową (roboczą). Aspekt ten jest często pomijany z powodu braku wiedzy i czasu, jednak jest kluczowy do zachowania pełni zdrowia oraz notowania stałego progresu.

Rozgrzewka, bo to o niej mowa, powinna być stałym elementem treningu. Dzięki niej przygotujesz swój układ nerwowy oraz mięśnie do wzmożonej pracy. Ponadto, rozgrzewka przeciwdziała pierwszej zadyszce, świetnie pobudzając układ krwionośny.

Głównym celem rozgrzania wstępnego – jak sama nazwa wskazuje – jest podwyższenie ("rozgrzanie") temperatury naszego ciała, a konkretnie jednostek nim poruszających, czyli mięśni. Należy pamiętać, że im wyższa temperatura ciała, tym błony komórkowe stają się bardziej "elastyczne", co właśnie przekłada się na mniejsze ryzyko zerwań w większości spowodowanych złą rozgrzewką.

Drugim ważnym aspektem jest przygotowanie stawów, więzadeł i pozostałych struktur aparatu ruchu do wykonywania specyficznych, często rzadko używanych ruchów, które to pojawią się na naszym treningu. Wszystko to pozwoli na wzrost dynamiki oraz zakresu ruchu podczas ćwiczeń, zmniejszając przy tym ryzyko kontuzji.

Siła! To kolejny aspekt, który przemawia za wykonywaniem rozgrzewki. Jak pokazują liczne badania oraz przypadki osób – im większa temperatura poszczególnych mięśni, tym więcej siły mogą wygenerować.

Innym ważnym aspektem jest pobudzenie całego układu nerwowego odpowiedzialnego m.in. za przekazywanie impulsów nerwowych powodujących skurcze mięśni. Dzięki temu Twoje mięśnie i układ nerwowy będą odpowiednio przygotowane do rozpoczęcia treningu właściwego.

Czas trwania rozgrzewki?

Czas rozgrzewki to sprawa wysoce indywidualna. Jedni potrzebują go nieco więcej z racji musu odpowiedniej mobilizacji i aktywacji poszczególnych słabych ogniw, natomiast inni mogą sobie pozwolić na nieco "szybszą" wersję, dbając jednak o żelazne podstawy. Należy również pamiętać, iż czas rozgrzewki zależy od innych czynników, takich jak:

  • poziom zaawansowania,
  • rodzaj uprawianej dyscypliny sportowej,
  • przebyte kontuzje,
  • słabe ogniwa,
  • cel treningu.

Z drugiej jednak strony zwróćmy też uwagę, by nie poświęcać jej za dużo czasu, gdyż mimo jej priorytetu nigdy nie może zmęczyć bardziej od treningu właściwego, który to jako główny bodziec powoduje przybliżenie się do zamierzonego celu!

Reasumując w sensie ogólnym, rozgrzewka powinna trwać ok. 10-15 minut, jednak czas może się wydłużać z racji powyższych zmiennych. Pamiętajmy, iż jej głównym celem nie jest mocne zmęczenie organizmu, a przygotowanie do niego w trakcie następującej po niej jednostki treningowej.

Patryk Rychter

Dietetyk, trener personalny, analityk medyczny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Weider Fresh Up Concentrate - 1000ml
49,99 PLN
Zobacz produkt
Formotiva Vitamin Elite - 60 kaps.
28,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść