Suplementacja

04-02-2019

Misja ratunkowa dla tkanki łącznej - jak pozbyc się bóli stawowych

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • jakie działania podejmować, aby zapobiegać bólowi stawów i kości,
 • poznasz najskuteczniejszy arsenał w zakresie suplementacji.

Nieprzyjemny problem - bóle stawów i kości

Ile razy słyszałeś ostatnio w swoim najbliższym otoczeniu jak ktoś narzekał, że „łupie go w krzyżu”, a to że boli biodro czy kolano, a w najgorszym przypadku, że nie mógł swobodnie wstać z łóżka, bo ból występował w różnych miejscach, czemu towarzyszyła znacząca sztywność ciała? Niestety wiele osób często lekką ręką sięga po środki przeciwbólowe, które mają destrukcyjny wpływ na organizm, żeby tu i teraz pozbyć się problemu. Jednak tak jak działanie ukierunkowane na pozbycie się bólu jest zrozumiałe, tak brak doszukiwania się jego źródła, a także poszukiwania alternatywnych metod, które umożliwiają trwałe uwolnienie od dolegliwości, logiczne być się nie wydaje.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Jak należy postępować, aby przeciwdziałać nieprzyjemnym dolegliwościom kostno-stawowym?

 1. Postaw na dietę zawierającą duże ilości kwasów omega-3 wykazujących działanie przeciwzapalne oraz świeżych owoców i warzyw, które obfitują w antyoksydanty. Odrzuć to, co zbędne i szkodliwe, a więc żywność przetworzoną, żywność typu fast-food, cukier.
 2. Prowadź aktywny tryb życia – zwiększ swoją codzienną aktywność, wprowadź do swojej rutyny regularne ćwiczenia fizyczne, aby wzmocnić mięśnie, ale również stawy. Jeśli zaś ważysz nieco za dużo, zadbaj o to by zredukować nadmierną tkankę tłuszczową, bo dodatkowe kilogramy obciążają Twoje kości i stawy.
 3. Wykorzystaj kąpiele w Soli Epson, która wpływa na redukcję stanów zapalnych, a także wypróbuj zimne i gorące okłady oraz aromaterapię z użyciem olejku miętowego lub eukaliptusowego.

skuteczne produkty w walce z bólem stawów:

Sport Definition Vitamin C+ 1525mg - 120 kaps.
14,99 PLN
Zobacz Produkt
Nutrend Flexit Drink GOLD - 400g
69,99 PLN
Zobacz Produkt
LiteFOOD MSM - 500g
19,90 PLN
Zobacz Produkt

Jakie suplementy mogą pomóc?

 • Skuteczne trio – glicyna + tauryna + witamina C. Glicyna promuje wzrost hydroksyproliny, czyli substraty do budowy nowych tkanek, przeciwdziała także uszkodzeniu kolagenu. Tauryna zwiększa odpowiedź ze strony komórek układu odpornościowego. Witamina C wykazuje działanie antyoksydacyjne.
 • Suplementy ziołowe o właściwościach przeciwzapalnych – kurkuma czy imbir.
 • Kwasy omega-3: DHA i EPA również ze względu na działanie obniżające stany zapalne.
 • SAMe – S-adenozylometionina wykazuje właściwości zmniejszające ból na podobnym poziomie jak aspiryna czy ibuprofen, ogranicza uczucie sztywności kończyn, może wpływać z korzyścią w przypadku ograniczonego zakresu ruchu w stawach oraz przy opuchnięciach, a nawet stymulować produkcję chrząstki. 
 • Siarczan glukozaminy i chondroityny – połącznie tych dwóch związków oddziałuje na zmniejszenie szpary stawowej, co przekłada się na jego lepsze funkcjonowanie.
 • Boswellia serrata – pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych, zmniejsza dolegliwości bólowe oraz opuchlizny, wpływa na redukcję substancji, które mogą prowadzić do uszkodzenia stawów.
 • Cat’s claw – stanowi naturalną alternatywę dla paracetamolu czy ibuprofenu, ponieważ hamuje działanie enzymów odpowiedzialnych za powstawanie bólu.
 • Pycnogenol – związek pozyskiwany z kory sosny francuskiej o silnym działaniu antyoksydacyjnym oraz ograniczającym sztywność stawów i ból.
 • MSM – metylosulfonylometan – siarka przyswajalna przez organizm, występująca naturalnie w stawach, uczestnicząca w produkcji kolagenu. Wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
 • Elektrolity: wapń – odpowiednie funkcjonowanie układu kostno-szkieletowego zależne jest od dostarczenia odpowiednich ilości wapnia, dlatego warto zadbać o jego wystarczającą podaż, sód i potas – odpowiedni transport wody i składników odżywczych do komórek oraz detoksykacja.
 • Witamina D3 i K2, które stoją na straży wkomponowania wapnia do kości, aby zapewnić ich odpowiednią strukturę.

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Olimp Chela-Mag B6 Forte - 60 kaps.
32,99 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 300g
19,99 PLN
Zobacz produkt
Essence Boswellia Serrata - 90 tabl.
29,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść