PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Suplementacja

09-01-2017

Preparaty przedtreningowe – który wybrać?

Firmy suplementacyjne oferują nam coraz większy asortyment, w tym również coraz więcej przedtreningówek różnego przeznaczenia. Często nie wiemy jaki produkt wybrać, aby w pełni zaspokoił nasze potrzeby. W hurtowniach i na półkach sklepowych pojawia się mnóstwo nowości, a my jesteśmy przez to coraz bardziej zdezorietowani i nie potrafimy wybrać odpowiedniego dla nas produktu. Na co więc zwracać uwagę podczas wyboru preparatu przedtreningowego? Oczywiście na skład, ponieważ ma on tutaj kluczowe znaczenie. Przedtreningówka odpowiadająca głównie za pobudzenie naszego centralnego układu nerwowego będzie znacznie różnić się składem od tej, która ma za zadanie zwiększyć naszą pompę mięśniową lub przyczynić się do lepszej wytrzymałości i wydolności tlenowej w trakcie wysiłku.

1. Ciężki dzień w pracy? Potrzebujesz pobudzenia!

W moim przekonaniu do najcześciej wybieranych i najchętniej stosowanych przedtreningówek przez osoby trenujące należą te, które poprzez działanie na nasz centralny układ nerwowy przyczyniają się do pobudzenia naszego organizmu. Mnóstwo osób wykonuje ciężką, fizyczną pracę, zazwyczaj po 8-12h dziennie, a mimo to chcą trenować i osiągnąć jak najlepszą sylwetkę. Takie przedtreningówki na pewno będą tutaj pomocne. Jaką przedtreningówkę powinniśmy więc wybrać, aby odpowiednio nas pobudziła i aby jej działanie nas nie zawiodło oraz niejako „zachęciło” do treningu? Bez wątpienia głównym jej składnikiem aktywnym powinna być kofeina, której zawartość w pre-workout'ach pobudza w największym stopniu. Przeważnie dawka kofeiny w jednej porcji produktu to 200-400mg i zazwyczaj jest to opytmalna jej ilość dla ludzkiego organizmu. Jednak musimy zwrócić tutaj uwagę na to, iż każdy organizm jest inny, mamy inną budowę i masę ciała oraz różną wrażliwość na poszczególne składniki, w tym również na kofeinę. Dawkę takiego preparatu powinniśmy więc dobrać indywidualnie i raczej nie bazować na opiniach innych osób. Bardzo korzystny wpływ na działanie takiego preparatu będzie miała również obecność takich składników aktywnych jak: tauryna, L-tyrozyna, ekstrakt z pieprzu kajeńskiego, ekstrakt z pieprzu czarnego, yerba mate.


2. Poczuj ekstremalną pompe mięśniową!

Istnieje wiele produktów, które zwiększają naszą pompe mięśniową w trakcie treningu. Przy wyborze takiej przedtreningówki niejednokrotnie sugerujemy się niestety nazwą produktu, która często bywa myląca. To, iż zawiera on w nazwie „PUMP” nie oznacza, że będzie genialnym stackiem, którego składniki aktywne spowodują u nas odpowiednią pompę mięśniową. Przy wyborze takiego produktu zwróćmy więc uwagę na skład, w którym przede wszystkim powinny znajdować się takie składniki jak L-arginina (AAKG) oraz Jabłczan Cytruliny. Spowodują one zwiększenie objętości naczyń krwionośnych w naszych komórkach mięśniowych, a co za tym idzie większą pompę mięśniową. Tak naprawdę połączenie tylko tych dwóch składników aktywnych może okazać się wystarczające i nie będziemy potrzebować żadnych innych dodatków. Warto przetestować na sobie takie połączenie przyjmując około 4-6g AAKG oraz 3-4g Jabłczanu Cytruliny przed teningiem mając jednak świadomość, że podczas treningu nie odczujemy żadnego, dodatkowego pobudzenia, lecz tylko i wyłącznie ekstremalną pompę mięśniową. Kiedy jednak postawimy na gotowy stack przedtreningowy to warto zwrócić uwagę na obecność takich składników jak L-norwalina oraz monostearynian glicerolu, które dodatkowo wzmocnią, a przede wszystkim przedłużą efekt pompy mięśniowej. Dodatek monohydratu kreatyny będzie miał tutaj również bardzo pozytywny wydźwięk.


3. Trenuj dłużej, ciężej i bardziej intensywnie!

Coraz częściej uprawianym sportem wśród osób aktywnych fizycznie są sporty wytrzymałościowe lub wytrzymałościowo-siłowe. Przykładem takiego sportu jest z pewnością Cross-Fit. Stosowanie przedtreningówek u takich osób ma zazwyczaj na celu zwiekszenie ich wytrzymałości mięśniowej i wydolności tlenowej. Składnikiem aktywnym takiego produktu musi być bez wątpienia beta-alanina. To ona będzie odpowiadała za opóźnienie zmęczenia, dzięki czemu na treningu będziemy mogli dać z siebie jeszcze więcej! Kolejnym składnikiem, którego nie powinno zabraknąć w takim pre-workoucie, jest bez wątpienia wyciąg z buraka, który w połączeniu z beta-alaniną zadziała bardzo korzystnie na nasz organizm. Warto również zwrócić uwagę na obecność niezbędnych witamin, a przede wszystkim bardzo cennych minerałów w takiej przedtreningówce, które w mojej ocenie powinny zostać uwzględnione i dodane przez producenta. Połączenie tych wszystkich składników aktywnych z pewnością doskonale spełni swoją rolę podczas ciężkich i długich sesji treningowych.

Piotr Hapek

ZAWODNIK, TRENER, DORDCA DS. SUPLEMENTACJI

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition PumpKick - 450g
99,00 PLN
Zobacz produkt
Beltor RED WOLF - 450g
129,00 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition CROSS PAK - 320g
49,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść