15% OFF FOR ORDERS OVER 250 zł CODE: SAVE15
Trening

11-02-2019

Maszyny vs. wolne ciężary - co wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są wolne ciężary;
  • zalety treningu na wolnych ciężarach;
  • definicja maszyn;
  • zalety treningu na maszynach;
  • wady maszyn i wolnych ciężarów;
  • co jest lepsze w większości przypadków.

Maszyny czy wolne ciężary? Na to pytanie od wielu lat próbuje odpowiedzieć liczne grono trenerów i osób na co dzień trenujących w siłowni. Jedna i druga strona posiada swoich zwolenników, jak i przeciwników. Obydwa warianty mają swoje wady i zalety. Jak jest naprawdę? Czy rzeczywiście trening z użyciem maszyn zawsze jest zły? Czy mające w ostatnich latach treningi w oparciu o wolne ciężary królują bezsprzecznie? Postaram się znaleźć odpowiedź na te wszystkie pytania.

1. Czym są wolne ciężary?

Mówiąc "wolne ciężary" mamy na myśli przede wszystkim treningi, w których używamy takich sprzętów jak drążki wolnostojące, sztangi, hantle, czy kettlebells. Wyróżniają się często większym zaangażowaniem poszczególnych mięśni. Ćwicząc na wolnych ciężarach trudniej utrzymać równowagę, a ruch może być różny w zależności od biomechaniki danej osoby.
W oparciu o tą ostatnią trening z wykorzystaniem sztang, hantli i kettli jest najbardziej naturalnym, jeśli chodzi o fizjologię aparatu ruchu, a dodatkowo ruch w stawach wykonując poszczególne ćwiczenia jest maksymalny i jedynym ograniczeniem jest ogólnie pojęta mobilność. Należy również zaznaczyć, iż mocno zaangażowane są mięśnie pomocnicze i stabilizujące, ze względu na trudność utrzymania równowagi.

2. Zalety treningu na wolnych ciężarach

Głównymi zaletami wolnych ciężarów w opozycji do treningu na maszynach jest zakres ruchu. Trenując z użyciem sztang i hantli jedyne co nas ogranicza to naturalny zakres ruchu w naszych stawach, co prosperuje do braku skracania się poszczególnych mięśni. Innymi zaletami pośrednio wynikającymi z powyższych jest mniejsze ryzyko przykurczów, a co za tym idzie urazów z nich wynikających. Pamiętajmy, że mięsień przykurczony jest słabszy, gdyż statycznie wykonuje nieco większą pracę niż normalnie (podczas swojej naturalnej długości).  
Inną wartą uwagi i zaznaczenia zaletą jest ogólny rozwój siły i masy mięśniowej. Zazwyczaj maszyny posiadają tylko pewien zakres doboru ciężaru, powyżej który nie można wyjść. Inaczej się ma to w treningu na wolnych ciężarach. Tutaj prawie nie posiadamy ograniczeń, gdyż ilość nałożonych krążków na sztangę i jej ogólna waga może wynieść i 400 kg. Wystarczy spojrzeć na wszystkie rekordy i najsilniejszych ludzi Świata. Swoje treningu w większości opierają właśnie na wolnym sprzęcie, a rekordy zapisane są tylko w oparciu o ciężar nałożony na sztangę czy hantle.
Trzecia zaletą wolnych ciężarów jest odpowiedź hormonalna bezpośrednio związana z ilością zaangażowanych mięśni podczas ćwiczenia. Im więcej podniesiemy i mięśni w to zaangażujemy tym większą odpowiedź hormonalną uzyskamy. O prawda wartości są minimalne, ale jednak są i warto na nie spoglądać.
3. Maszyny i trening w oparciu o nie dedykowany jest przede wszystkim osobom, którym zależy TYLKO i wyłącznie na sylwetce i wyglądzie, a aspekt siły funkcjonalnej celowo lub nie pomijają. Osoby te zazwyczaj chcą wyizolować poszczególne mięśnie lub nawet konkretne jego brzuśce.  Drugą grupą osób często korzystającą z maszyn są osoby w trakcie rehabilitacji po różnego rodzaju urazach.  Pamiętajmy, że nadmierne izolowanie mięśni może spowodować nadmierne napięcie poszczególnych struktur, a w konsekwencji doprowadzić do przykurczów oraz dysfunkcji aparatu ruchu.
4. Niekwestionowanymi zaletami treningu na maszynach jest możliwość izolacji mięśnia z racji jego priorytetu. Niektóre maszyny świetnie mogą zastąpić wolne ciężary, a nawet niekiedy są lepsze, jak np. w przypadku podczas treningu łydek, kiedy łatwo nam skupić się na trenowanym mięśniu brzuchatym. Inną zaletą wartą uwagi jest po prostu prostota użytku i w związku z tym mogą być dobre na początek dla osób starszych. Kolejnym plusem jest asekuracja, a raczej brak jej konieczności w oparciu o osoby trzecie. Często przyrządy nowej generacji, choć nie tylko posiadają specjalne blokady umożliwiające odłożenie ciężaru w dowolnej chwili, co znacznie poprawia parametr bezpieczeństwa treningu z ich użyciem.
Przedstawione zostały główne zalety obu narzędzi używanych w treningu, jednak każda z nich posiada także wady, tj. niefunkcjonalność maszyn w oparciu o biomechanikę ciała ludzkiego czy brak mocnej izolacji podczas treningu z użyciem wolnych ciężarów.
Te, które okażą się lepsze zdecyduje podstawowa odpowiedź na pytanie – jaki cel sobie obierzemy i na jakim etapie treningu jesteśmy? Pamiętajmy, że oba narzędzie posiadają wady i zalety i umiejętne połączenie wszystkich profitów z nich wynikających będzie często najlepszym rozwiązaniem dla większości osób trenujących zarówno amatorsko, jak i zawodowo.

Patryk Rychter

Dietetyk, trener personalny, analityk medyczny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Creatine Micronized 200 MESH - 400 kaps.
65,99 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Pump PAK - 320g
49,99 PLN
Zobacz produkt
BioTech Iso Whey Zero Natural - 500g
64,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść