Suplementacja

11-02-2019

Probiotykoterapia – panaceum na szereg współczesnych dolegliwości?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • dlaczego probiotyki są tak istotne dla zdrowia,
  • w jaki sposób probiotyki oddziałują na: kształtowanie sylwetki, pracę mózgu, poziom motywacji i nastrój.

Probiotykoterapia, czyli praca u podstaw

Dlaczego temat mikrobiomu jelitowego i wchodzących w jego skład poszczególnych szczepów bakterii poruszany jest z wciąż narastającą częstotliwością? Odpowiedź jest dosyć złożona, ale staje się coraz bardziej oczywista, szczególnie w środowisku osób, dla których zdrowie jest jedną z ważniejszych wartości. Próbując wskazać wytłumaczenie tego pytania bez wątpienia należy wziąć pod uwagę fakt, że w jelitach mieści się przeszło 80% komórek układu immunologicznego, a także odpowiadają one niemalże w 90% za produkcje serotoniny – hormonu wpływającego na odczuwane samopoczucie i nastrój.
Bakterie jelitowe a kształtowanie sylwetki
    Wypracowanie i utrzymanie pożądanej masy ciała zależy w pewnym stopniu od proporcji bakterii z rodziny Firmicutes i Bacteroidetes w składzie mikroflory jelitowej. Okazuje się, że bakterie z rodzaju Firmicutes, które odpowiadają za produkcję maślanu, a także przyczyniają się do wzrostu wchłaniania węglowodanów i tłuszczów z pożywienia występują w większych ilościach wśród osób z otyłością. Natomiast te z rodzaju Bacteroidetes, które regulują produkcję kwasu propionowego i octanu, a co za tym idzie wiążą się ograniczaniem poczucia głodu oraz intensyfikacją wydatkowania energii, przeważają wśród osób z odpowiednią masą ciała.
    Najkorzystniejsze efekty mogą przynieść następujące szczepy:
•    Lactobacillus reuteri – może zapobiegać insulinooporności tkanek oraz regulować odpowiedź układu immunologicznego na stany zapalne,
•    Lactobacillus gasseri – wpływa na redukcję masy ciała, zmniejszenie tkanki tłuszczowej trzewnej oraz obwodu talii i bioder,
•    Lactobacillus rhamnosus – wykazuje wsparcie redukcji tkanki tłuszczowej oraz zmniejsza pokłady tłuszczu wiscelarnego.

Bakterie jelitowe a praca mózgu
    Probiotyczne szczepy bakterii w jelitach odpowiadają za procesy syntezy witamin z gruby B, które odgrywają ważna rolę przy wytwarzaniu neuroprzekaźników. Posiadają zdolność do bezpośredniej produkcji tych cząsteczek, co pozwala stwierdzić, że mikroby odpowiadają w naszych organizmach między innymi za regulację odpowiedzi stresowej oraz oddziałują na nastrój. Kontrolują czas trwania stanów zapalnych, także tych w mózgu. Warto odnotować, że jelita połączone są z mózgiem za pomocą nerwu błędnego i niemalże wszystko, co się w nich dzieje stanowi źródło informacji przekazywanych do mózgu.
Bakterie jelitowe a motywacja i nastrój
    Ze względu na korelację pomiędzy odpowiednim kształtowaniem mikrobioty jelitowej a powstawaniem neuroprzekaźników, bakterie jelitowe mogą regulować nasz poziom motywacji. Jak to się dzieje? Toczące się w mózgu stany zapalne wpływają na obniżanie funkcji poznawczych, a jak wiemy probiotyki wpływają pozytywnie na regulację odpowiedzi zapalnej.     Probiotyki mogą blokować enzym MAO, który nasila rozkład serotoniny i dopaminy, co nie jest oczywiście dla nas korzystne, ponieważ mniejsze ich ilości docierają do mózgu, a są to hormony odpowiedzialne za odczuwanie radości z życia i pozytywnej energii. Produkują do tego kwas gamma-aminomasłowy (GABA), który wiąże się z odprężeniem wyciszeniem i regeneracją nocną.
     Udowodniono ponadto możliwość zwiększania przez probiotyki czułości receptorów dopaminy oraz regulację osi HPA, odpowiedzialnej za reakcje na bodźce stresowe, dzięki czemu wpływają bezpośrednio na funkcje poznawcze dzięki optymalizacji poziomu kortyzolu.      


Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec CM3 1250 Jabłczan kreatyny - 360 kaps.
73,99 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 1800g
89,99 PLN
Zobacz produkt
Formotiva Vitamin Elite + DHA - 90 kaps.
45,50 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść