Suplementacja

01-03-2019

Prawidłowe nawadnianie organizmu w trakcie zawodów

Dużo pisze się w aspekcie diety u sportowców, która jest bardzo ważna, lecz taką samą uwagę należy zwracać na odpowiednie nawodnienie w trakcie zawodów sportowych. W niniejszym artykule dowiecie się jakie płyny dostarczać w trakcie zawodów sportowych, w jakich ilościach i na co zwrócić szczególną uwagę.

Woda – pierwiastek życia!

Woda – to z niej w ok. 60% zbudowany jest organizm człowieka. Posiada ona bardzo ważne funkcje, dlatego nie należy zapominać o jej odpowiedniej podaży każdego dnia – bez względu na to czy podejmujemy jakąkolwiek aktywność fizyczną, czy też nie. Woda jest niezbędna między innymi do wchłaniania, trawienia, regulacji temperatury ciała, ochrony narządów wewnętrznych. Woda bierze także udział w transporcie składników odżywczych i produktów przemiany materii.

Utrata już nawet 1% wody może prowadzić do pogorszenia wyników sportowych, nie mówiąc już o podstawowych funkcjach jakie woda spełnia w organizmie człowieka. W momencie kiedy sportowiec jest niedostatecznie nawodniony, podejmując aktywność fizyczną procesy pozbywania się ciepła z organizmu są utrudnione. W takim przypadku dochodzi do odwodnienia organizmu wraz z obniżeniem stężenia elektrolitów takich jak potas, wapń, magnez, jony chlorkowe, co można na bieżąco uzupełnić napojami z dodatkiem witamin i minerałów.

Picie samej wody w trakcie zawodów może okazać się niewystarczające. Jeśli jednak decydujemy się na picie samej wody w trakcie zawodów – wybierajmy tą z dużą zawartością minerałów. Możemy także do takiej wody dodać szczyptę soli himalajskiej, która dostarczy niezbędnych mikroelementów oraz BCAA, które doda sił i opóźni uczucie zmęczenia. Bardzo dobrym wyborem są również napoje sportowe, które zawierają podstawowe mikroelementy w swoim składzie, a dodatkowo zabezpieczają przed odwodnieniem. Są to napoje:

  • Hipotoniczne – zawierają więcej wody i mniejszą ilość węglowodanów w porcji, a ze względu na niższe stężenie od płynów ustrojowych, są szybciej wchłaniane przez organizm, co zapobiega odwodnieniu w trakcie zawodów. Zawierają one mniejszą ilość soli mineralnych i węglowodanów niż płyny ustrojowe, zaś polecane są do wysiłku przede wszystkim o umiarkowanej intensywności.
  • Izotoniczne – napoje te mają takie samo stężenie jak płyny ustrojowe, więc wchłaniane są w tym samym tempie co woda. Pozwala to na idealne połączenie dwóch funkcji: nawadniania i dostarczania organizmowi potrzebnej podczas zawodów energii. Zawierają one zbliżoną ilość soli mineralnych i węglowodanów w porównaniu do płynów ustrojowych, ponadto uzupełniają minerały, witaminy, elektrolity, a także makro i mikroelementy. Możemy tutaj zastosować dostępne na rynku gotowe napoje izotoniczne, bądź samodzielnie przygotować sobie sok owocowy rozcieńczony w proporcji 1:4 (np. 100 ml soku i 400 ml wody).
  • Hipertoniczne – nazywane często "napojami energetycznymi", skupiające się na dostarczeniu większej ilości energii. Dostarczają one o połowę więcej węglowodanów niż napoje izotoniczne.

Pamiętajmy także, że o odpowiednią ilość dostarczanych płynów powinno się dbać nie tylko w trakcie zawodów sportowych, ale zarówno przed, jak i po ich zakończeniu. W dostarczeniu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia będzie miało również znaczenie stopień wytrenowania, gdyż osoby bardziej wytrenowane, będą bardziej się pociły. Uzupełnienie strat płynów uchroni przed spadkiem siły, wytrzymałości, a także opóźni moment występowania zmęczenia.

Michał Lebiest

Trener personalny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition That's the Whey ISOLATE - 600-640g
69,00 PLN
Zobacz produkt
BioTech ZERO Bar - 50g
6,99 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Protein Cream Raspberry - 500 g
39,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść