15% OFF* CODE: SAVE15
Suplementacja

01-03-2019

Prawidłowe nawadnianie organizmu w trakcie zawodów

Dużo pisze się w aspekcie diety u sportowców, która jest bardzo ważna, lecz taką samą uwagę należy zwracać na odpowiednie nawodnienie w trakcie zawodów sportowych. W niniejszym artykule dowiecie się jakie płyny dostarczać w trakcie zawodów sportowych, w jakich ilościach i na co zwrócić szczególną uwagę.

Woda – pierwiastek życia!

Woda – to z niej w ok. 60% zbudowany jest organizm człowieka. Posiada ona bardzo ważne funkcje, dlatego nie należy zapominać o jej odpowiedniej podaży każdego dnia – bez względu na to czy podejmujemy jakąkolwiek aktywność fizyczną, czy też nie. Woda jest niezbędna między innymi do wchłaniania, trawienia, regulacji temperatury ciała, ochrony narządów wewnętrznych. Woda bierze także udział w transporcie składników odżywczych i produktów przemiany materii.

Utrata już nawet 1% wody może prowadzić do pogorszenia wyników sportowych, nie mówiąc już o podstawowych funkcjach jakie woda spełnia w organizmie człowieka. W momencie kiedy sportowiec jest niedostatecznie nawodniony, podejmując aktywność fizyczną procesy pozbywania się ciepła z organizmu są utrudnione. W takim przypadku dochodzi do odwodnienia organizmu wraz z obniżeniem stężenia elektrolitów takich jak potas, wapń, magnez, jony chlorkowe, co można na bieżąco uzupełnić napojami z dodatkiem witamin i minerałów.

Picie samej wody w trakcie zawodów może okazać się niewystarczające. Jeśli jednak decydujemy się na picie samej wody w trakcie zawodów – wybierajmy tą z dużą zawartością minerałów. Możemy także do takiej wody dodać szczyptę soli himalajskiej, która dostarczy niezbędnych mikroelementów oraz BCAA, które doda sił i opóźni uczucie zmęczenia. Bardzo dobrym wyborem są również napoje sportowe, które zawierają podstawowe mikroelementy w swoim składzie, a dodatkowo zabezpieczają przed odwodnieniem. Są to napoje:

  • Hipotoniczne – zawierają więcej wody i mniejszą ilość węglowodanów w porcji, a ze względu na niższe stężenie od płynów ustrojowych, są szybciej wchłaniane przez organizm, co zapobiega odwodnieniu w trakcie zawodów. Zawierają one mniejszą ilość soli mineralnych i węglowodanów niż płyny ustrojowe, zaś polecane są do wysiłku przede wszystkim o umiarkowanej intensywności.
  • Izotoniczne – napoje te mają takie samo stężenie jak płyny ustrojowe, więc wchłaniane są w tym samym tempie co woda. Pozwala to na idealne połączenie dwóch funkcji: nawadniania i dostarczania organizmowi potrzebnej podczas zawodów energii. Zawierają one zbliżoną ilość soli mineralnych i węglowodanów w porównaniu do płynów ustrojowych, ponadto uzupełniają minerały, witaminy, elektrolity, a także makro i mikroelementy. Możemy tutaj zastosować dostępne na rynku gotowe napoje izotoniczne, bądź samodzielnie przygotować sobie sok owocowy rozcieńczony w proporcji 1:4 (np. 100 ml soku i 400 ml wody).
  • Hipertoniczne – nazywane często "napojami energetycznymi", skupiające się na dostarczeniu większej ilości energii. Dostarczają one o połowę więcej węglowodanów niż napoje izotoniczne.

Pamiętajmy także, że o odpowiednią ilość dostarczanych płynów powinno się dbać nie tylko w trakcie zawodów sportowych, ale zarówno przed, jak i po ich zakończeniu. W dostarczeniu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia będzie miało również znaczenie stopień wytrenowania, gdyż osoby bardziej wytrenowane, będą bardziej się pociły. Uzupełnienie strat płynów uchroni przed spadkiem siły, wytrzymałości, a także opóźni moment występowania zmęczenia.

Michał Lebiest

Trener personalny

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition That's the Whey ISOLATE - 600-640g

79,99 PLN
Zobacz produkt

BioTech ZERO Bar - 50g

6,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Protein Cream Raspberry - 500 g

39,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Why is it worth trusting us?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Express shipping
SSL secure shopping SSL secure shopping
Freebies with every order Freebies with every order
Attractive loyalty program Attractive loyalty program