Trening

06-03-2019

Rozciąganie – dlaczego jest tak ważne?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest rozciąganie,
  • dla kogo jest przeznaczone,
  • jakie są pozytywne aspekty rozciągania,
  • kiedy najlepiej się rozciągać,
  • dlaczego jest tak ważne.

Pośpiech, mała ilość czasu na trening, zbyt wysokie oczekiwania… to wszystko sprawia, że tracimy czas na siłowni wykonując nieodpowiednie treningi. Nieodpowiednie czyli takie, które nie przynoszą pozytywnych rezultatów i nie są dostosowane pod naszą fizjologię.

Jednym z głównych błędów jest celowe wręcz pomijanie aspektu rozciągania. Czy to w okresie potreningowym lub też ogólnie w dni bez treningu. Warto zaznaczyć, iż samo rozciąganie to również element treningu, który relatywnie poprawia nasze zdolności wysiłkowe i co więcej bardzo mocno pomaga niwelować ryzyko kontuzji! Dlatego może warto zastanowić się czy eliminacja rozciągania jest dobrym pomysłem i czy rzeczywiście jest aż tak potrzebna?

Czym jest rozciąganie?

Rozciąganie, czyli popularny stretching, to zestaw ćwiczeń polegający na rozciąganiu mięśni w celu ich uelastycznienia, poprawy zakresu ruchu w stawach oraz mobilności. Sama aktywność jest często wykorzystywana jako forma rehabilitacji, czy nawet relaksu.

Rozciąganie – same pozytywy…

Rozciąganie przynosi łatwo zauważalne efekty już po paru sesjach. Pierwszą z zalet jest poprawa elastyczności mięśni i ścięgien, co w dalszej perspektywie przekłada się na poprawę zakresu ruchu. Można już przez to stwierdzić, iż rozciąganie ma pośrednio wpływ na jakość treningu (poprawa mobilności oraz ogólna sprawność fizyczna). Same ćwiczenia poprzedzone dynamicznym rozciąganiem stają się bardziej efektywne, a ryzyko kontuzji maleje kilkukrotnie.

Kilka procent większy zakres ruchu w stawie to dodatkowy czas pod napięciem dla mięśni. Pamiętajmy, że to również kolejny bodziec, który przynosi pozytywne rezultaty potreningowe w postaci większej siły mięśnia oraz hipertrofii.

Stretching wpływa doskonale na stan naszych więzadeł oraz ścięgien, więc zmniejsza się ryzyko ich zapaleń czy naderwania.

Rozciąganie po treningu daje również wiele możliwości. Sprawia, że nasze mięśnie regenerują się nieco szybciej po każdej sesji. Drugim bardzo ważnym aspektem jest niwelowanie zapaleń oraz eliminacja przykurczów, które mogą nas wyeliminować z progresu na dłuższy czas i być powodem przyszłej kontuzji. Same ćwiczenia rozciągające pozwalają również zminimalizować tzw. “domsy” często pojawiające się następnego dnia.
Nie rezygnujmy z regularnych ćwiczeń rozciągających!
Wielu sportowców i amatorów sportów siłowych bagatelizuje problem rozciągania. Niemniej jednak należy pamiętać o pozytywnych aspektach i mając na uwadze przyszły progres w każdej płaszczyźnie swojej dyscypliny nie eliminujmy go niepotrzebnie. Pamiętajmy, że „sport to zdrowie”, a stretching sprawia, że powyższe przysłowie staje się znów aktualne.

Patryk Rychter

Dietetyk, trener personalny, analityk medyczny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

PurellaFood Enjoy Pure Life Chlorella - 100g
29,99 PLN
Zobacz produkt
7Nutrition MCT Oil - 400ml
24,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść