15% OFF FOR ORDERS OVER 250 zł CODE: SAVE15

Żywienie fightera – dieta skrojona na miarę

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • jakie wyzwania musi spełniać dieta zawodnika sportów walki,
 • jak zmienia się dieta w zależności od okresu przygotowawczego,
 • na które suplementy warto zwrócić uwagę.

Odżywianie spełniające najwyższe wymagania

Racjonalny sposób odżywiania ma niebagatelne znaczenie w odpowiednim funkcjonowaniu organizmu. To niezaprzeczalny fakt. Co jeśli mamy do czynienia ze sportowcem, który na przestrzeni tygodnia odbywa kilkanaście bardzo intensywnych jednostek treningowych? Poprzeczka oczywiście idzie wysoko w górę, ponieważ oprócz znacznego zwiększenia zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze, musimy zadbać o osiągnięcie wymaganego limitu wagowego przy założeniu kilku walk w roku oraz zapewnienie najwyższego poziomu wydajności w trakcie kilku rund pojedynku.

Okres poza sezonem startowym

Etap ten trwa średnio 6-8 miesięcy i z pewnością nie może być bagatelizowany, gdyż stanowi podwaliny dla optymalnego przebiegu kolejnych faz przygotowawczych do walki. Zadbać tutaj należy o utrzymanie niezbyt wysokiego stopnia otłuszczenia ciała – nieprzekraczanie poziomu 2-3% w odniesieniu do wagi w okresie startowym. Istotne również jest, aby oprócz węglowodanów, które oczywiście stanowią zabezpieczenie odpowiedniego poziomu glikogenu mięśniowego, dostarczyć niezbędne ilości tłuszczów zawierających cholesterol, służący jako prekursor hormonów steroidowych.

Najważniejsze zasady nakreślające zasady konstruowania diety:

 1. Pokrycie wysokiego zapotrzebowania energetycznego.
 2. Bazowanie na pełnowartościowych produktach.
 3. Indywidualizacja planu żywieniowego.
 4. Eliminacja czynników antyżywieniowych – gluten, cukier, tłuszcze trans, większość lektyn.
 5. Uwzględnienie zasad dietoterapii.
 6. Wdrożenie przemyślanej suplementacji.

Redukcja wagi w okresie przedstartowym

Etap diety redukcyjnej powinien zostać rozsądnie rozłożony w czasie tak, aby nie narażać zawodnika na zrzucanie zbyt wielu kilogramów w ostatnich tygodniach przed walką. Tutaj przychodzi moment na uskutecznienie rotacji makroskładników z uwzględnieniem podziału na dni o niskim, średnim i wysokim zapotrzebowaniu na węglowodany. Ich spadek o około 15% w zależności od priorytetu wiąże się ze wzrostem spożycia tłuszczów. Zabieg ten ma na celu zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę, co procentuje nadbudową zasobów glikogenu w mięśniach.

Przygotowanie limitu wagowego i ostatnie szlify przed walką

W dalszym ciągu stosujemy zmienne ilości węglowodanów i tłuszczów, co pozwala na przełączanie trybów zasilania organizmu pomiędzy te dwa źródła energii. Warto jest wykorzystywać pokarmy o wysokim stopniu sytości z ograniczeniem całkowitej kaloryczności.

W ostatnich 24-36 godzinach przed walką trzeba zadbać o dostarczenie właściwej ilości elektrolitów, które wpływają na prawidłowy transport wody, uzupełnianie płynów przy pomocy zamiennie stosowanych izo- i hipertoników oraz zasobów glikogenu z wykorzystaniem glukozy i fruktozy.

Suplementacja dla zawodnika mieszanych sztuk walki

Zastosowanie zindualizowanego planu suplementacyjnego może wpłynąć pozytywnie na kształtowanie poszczególnych cech motorycznych:

 1. KONDYCJA:
  • Wpływ na metylację – żelazo, witaminy z grupy B, foliany, TMG,
  • Wzrost przepuszczalności błon erytrocytów prze wymianie gazowej – kwasy EPA i DHA,
  • Optymalizacja wykorzystania tlenu i resyntezy ATP – ekstrakt grzyba cordyceps, witamina E, magnez.
 2. SIŁA:
  • Maksymalizacja puli wolnego testosteronu – połączenie witamin: D3, K2, niepokalanek.
  • Utrzymanie optymalnego pH mięśni oraz zapewnienie odpowiedniej siły skurczu mięśni – chlorowodorek kreatyny w połączeniu z beta-alaniną.
 3. GIBKOŚĆ:
  • Ograniczenie nadmiernej ilości stanów zapalnych – koci pazur, czarci pazur, kurkumina, kwasy tłuszczowe EPA i DHA,
  • Regeneracja włókien  kolagenowych – witamina C, lizyna, siarka organiczna (MSM).

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Essence Omega 3 - 90 kaps.
29,00 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Effective Line D3 + K2 - 90 tabl.
19,99 PLN
Zobacz produkt
Formotiva Beta Alanine Capsules - 120 kaps.
44,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść