15% OFF CODE: SAVE15

Nietolerancje i alergie pokarmowe – częsty problem, nieczęsto diagnozowany

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • czym różnią się nietolerancje od alergii pokarmowych,
  • jakie są najczęstsze nietolerancje pokarmowe,
  • jak objawiają się alergie pokarmowe.

Problemy o których zbyt często się nie mówi

Kolega w pracy narzeka bez przerwy, że często miewa wzdęcia po posiłkach, a Ty musisz uciekać od niego w czasie lunchu? Żona nie ma ochoty wyjść z Toba na spacer, bo znowu boli ją brzuch? Nasuwa się zatem na myśl następujące pytanie – dlaczego mało kto, cokolwiek robi w kierunku pozbycia się doskwierających dolegliwości? Być może ludzie tłumaczą sobie w głębi duszy, że pomyślą nad tym w przyszłym tygodniu albo stwierdzają, iż wiele osób miewa podobne problemy i jakoś żyje. No właśnie – jakoś. Alergie i nietolerancje klasyfikujemy jako nadwrażliwości pokarmowe stanowiące trudny do samodzielnego wychwycenia stan rzeczy ze względu na mnogość produktów spożywanych w trakcie dnia, a także fakt występowania objawów w różnych odstępach czasu po ich spożyciu.

Czym są nietolerancje pokarmowe?

Nietolerancja pokarmowa to nadwrażliwość na dany składnik pożywienia wynikająca z niedostatecznej ilości enzymów trawiennych lub całkowitego ich braku, nie powodująca aktywacji ze strony układu odpornościowego. Nieodpowiednie działanie enzymów prowadzi do niecałkowitego rozkładu pokarmu na związki proste i wystąpienia dolegliwości trawiennych. Najczęściej mamy do czynienia z nietolerancją:
- laktazy – brak enzymu β-D-galaktozydazy,
- histaminy – brak diaminooksydazy (DAO),
- fruktozy – brak aldolazy fruktozo-1-fosforanowej.
Objawy: problemy w obrębie przewodu pokarmowego – bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia, migreny, przewlekłe zmęczenia, trądzik, bóle stawowe i mięśniowe.
Jakie wyjście? Pomocne może być wdrożenie enzymów trawiennych w postaci suplementu.

Czym są alergie pokarmowe?
    Alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego, w wyniku której dochodzi do błędnej identyfikacji potencjalnie nieszkodliwego składnika pokarmowego jako substancji niebezpiecznej, co prowadzi do rozpoczęcia ataku mającego na celu eliminację niechcianych elementów. Wyróżniamy dwa rodzaje alergii:
1.    Natychmiastową – dochodzi do szybkiego wystąpienia objawów w odpowiedzi na kontakt z pokarmem alergizującym.
    Najczęstsze wyzwalacze: białka mleka krowiego, pszenica, soja, białka jaja kurzego,     orzeszki ziemne, owoce morza.
    Objawy: bóle brzucha, krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego, biegunki,     pokrzywka, świąd, szok anafilaktyczny.
2.    Utajoną (opóźnioną) – objawy pojawiają się w dość długim odstępie czasu, a ich specyfika jest trudna do określenia.
Najczęstsze wyzwalacze: jest ich wiele.
Objawy: migreny, otyłość, problemy skórne i gastryczne, zespół chronicznego zmęczenia.
Istotę leczenia stanowi odbudowa uszkodzonych jelit, poprzez zastosowanie suplementów wpływających na regenerację błony śluzowej jelit oraz probiotykoterapię, przy jednoczesnym zastosowaniu diety eliminacyjno-rotacyjnej, która polega na wyłączeniu produktów alergizujących oraz poddaniu rotacji dostępnych składników pokarmowych.

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Nutrend BCAA Liquid - 500ml
29,00 PLN
Zobacz produkt
GO ON Nutrition Whey - 750g
54,99 PLN
Zobacz produkt
Formotiva Ashwagandha Pro - 60 tabl.
9,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść