PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15

Mistrzowie kuchni – jakich produktów lepiej unikać?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • jakie produkty lepiej wyeliminować z diety,
  • dowiesz się jaki jest ich wpływ na organizm.


    Zwracasz uwagę na to, co trafia do Twojego koszyka w czasie zakupów? Zastanów się dobrze zanim odpowiesz na to pytanie, ponieważ odpowiednio kształtowane nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na stan zdrowia. Jesteśmy tym, co organizm robi z naszym pożywieniem, ale jak może zrobić coś dobrego, jeśli dostarczamy sobie pożywienie wątpliwej jakości?
    Nie musisz od razu wywracać całego odżywiania do góry nogami. Zacznij od eliminacji produktów, które z całą pewnością nikomu nie służą, a Twój organizm na pewno Ci za to podziękuje. Pozytywne efekty szybko wynagrodzą te małe, ale istotne roszady w kuchni.
1. Cukier
Niby każdy zdaje sobie sprawę, że cukier to „biała śmierć”, jego spożycie przyczynia się do rozchwiania gospodarki węglowodanowej i najlepiej byłoby go unikać. Tyle w teorii. Jak ma się to jednak do codzienności?
Znaczna część społeczeństwa jest po prostu uzależniona od cukru, który oddziałuje negatywnie na funkcjonowanie mózgu. Powodując w organizmie stany zapalne przyczynia się do występowania objawów jelita przesiąkliwego, a stąd już niedaleka droga do insulinooporności, cukrzycy czy zespołu metabolicznego. Może stanowić jedną z przyczyn rozwoju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.
Pożegnaj definitywnie cukier występujący w produktach pod wieloma nazwami: syrop glukozowo-fruktozowy, cukier inwertowany, sacharoza, syrop kukurydziany, słód jęczmienny.
2. Olej rzepakowy
Zapytasz dlaczego olej rzepakowy znajduje się na tej liście skoro składa się w blisko 91% z nienasyconych kwasów tłuszczowych? Biorąc pod uwagę fakt, iż producenci zapewniają nas o znikomej zawartości kwasu erukowego, tak naprawdę olej ten nie ma nam zbyt wiele dobrego do zaoferowania. Przed okresem żniw rzepak może i prawie zawsze jest „roundupowany”…
Olej rzepakowy, posiadający w kraju niemałą renomę, zostaje poddany procesowi rafinacji z udziałem środków chemicznych w celu zapewnienia większej stabilności w czasie obróbki termicznej oraz wydłużenia czasu przechowywania. Czy to dobrze? Produkt pozostaje pozbawiony składników odżywczych, a kwasy tłuszczowe przechodzą w szkodliwe tłuszcze trans.
Ekologiczny nierafinowany olej rzepakowy może ostatecznie znaleźć zastosowanie, ale tylko i wyłącznie na zimno, ponieważ w czasie smażenia następuje utlenianie nienasyconych kwasów tłuszczowych.
3. Pszenica
Przez jednych uwielbiana i spożywana niemalże każdego dnia w postaci pieczywa, wyrobów cukierniczych czy makaronów, przez innych uważana za zło wcielone. Gdzie leży prawda?
Prawda ma się następująco – pszenica wpływa na utratę szczelności bariery jelitowej i następcze przenikanie niepożądanych elementów do krwiobiegu. Obecny w niej gluten zaburza wchłanianie składników pokarmowych, który może fermentować w jelitach, powodując aktywację układu immunologicznego. Wiele osób po spożyciu pszenicy boryka się z bólami brzucha, wzdęciami czy biegunkami.
4. Soja
Soja nie jest pożądanym produktem ze względu na zawartość fitoestrogenów. Substancje przynależące do tej grupy naśladują działanie estrogenów – grupy hormonów płciowych. Dlatego też jej spożycie przyczynia się do powstania dysbalansu hormonalnego, który u kobiet może prowadzić m.in. do zespołu policystycznych jajników, a u mężczyzn do obniżenia funkcji rozrodczych.
5. Kukurydza  
Kukurydza niestety zazwyczaj jest produktem modyfikowanym genetycznie, a żywność ta nie jest jeszcze odpowiednio przebadana pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia. Może jednak powodować alergie, zaburzenia neurologiczne, hormonalne, a także oddziaływać negatywnie na stan jelit, ponieważ działa drażniąco oraz na układ rozrodczy.


Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BODYPAK Shaker Wave Warning [Green] - 600 ml
7,50 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition Choconutto [krem orzechowo-czekoladowy] - 250g
29,00 PLN
Zobacz produkt
Dietetyczne, wysokobiałkowe wafelki
59,88 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść