25% OFF on the cheapest product CODE: DEAL25
Trening

15-04-2019

Jak wrócić na rower po zimie - krótkie porady

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • jaką aktywność wdrożyć przygotowując się do powrotu na rower,
 • czym kierować się na początkowym etapie treningów,
 • na co zwrócić uwagę od strony techniczno-sprzętowej.

Słoneczna pogoda za oknem przypomina, że już czas otrząsnąć się z zimowego letargu, przetrzeć rower z kurzu i ruszać w trasę! Ale jak – tak bez żadnego przygotowania? Oczywiście, że nie, bo każdy szanujący się kolarz zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dopięcie na ostatni guzik spraw technicznych, nie pomijając nawet najbardziej błahych szczegółów. Nie można także zapomnieć, że nasze ciało potrzebuje zastosowania stopniowego przejścia pomiędzy okresem nic nierobienia a przeskokiem na wyższe obroty.

W jaki sposób rozpocząć sezon, by nie nabawić się kontuzji, oraz uniknąć problemów technicznych ze sprzętem?

 1. Wrzuć swój rower na warsztat! Sprawdź, czy nie trzeba dokonać kilku korekt – zrób solidny przegląd. Może to banalne, ale rozpoczynając od takich czynności jak sprawdzenie sprawności działania hamulców, poprzez stan przerzutek i opon, na oświetleniu i odblaskach kończąc, zwiększasz swoje bezpieczeństwo i komfort jazdy.
 2. Postaw sobie jasne cele. Czy ten sezon będzie obfitował w wyzwania w postaci lokalnych wyścigów? Planujesz podróż w góry, nad morze, objechać cały kraj? A może po prostu chcesz od czasu do czasu wyjechać poza miasto?
 3. Zrób sobie na chwilę rozłąkę z technologią. Pierwsze kilometry zrobione po dłuższej przerwie raczej nie będą kręcone na maksymalnych obrotach. Daj sobie czas i nie stresuj się niepotrzebnie. Zostaw w domu swoje urządzenie do pomiaru tempa jazdy, by mieć chwilę na spokojne dojście do optymalnej formy. Daj sobie kilka luźniejszych przejazdów.

  :

  FitMax Creatine Creapure - 600g
  39,99 PLN
  Zobacz Produkt
 4. Niech tętno będzie Ci wyznacznikiem. Wystartuj od tętna w przedziale 60-70% Twojego pułapu maksymalnego. Tętno maksymalne policz z prostego wzoru: 220 – Twój wiek, a następnie wyznacz swój pułap początkowy.
 5. Nie przesadzaj z ilością i długością treningów. Pierwsze 2-3 tygodnie przejażdżki powinny trwać nie dłużej niż godzinę, zakładając przy tym około dwa lub trzy treningu w tygodniu.
 6. Zajrzyj do szafy i zweryfikuj czy nie trzeba wybrać się na zakupy, by uzupełnić niezbędne wyposażenie. Strój dostosowany do różnych warunków otoczenia, odblaski, bidon, kask, rękawiczki, może potrzebujesz czegoś jeszcze?
 7. Przeplataj pierwsze treningi na rowerze z budową siły mięśniowej poprzez przemyślany plan treningowy na siłowni z wykorzystaniem obciążenia, popracuj nad kadencją z wykorzystaniem roweru stacjonarnego, popracuj nad mięśniami stabilizującymi sylwetkę, tzw. core. Czemu by nie spróbować treningów crossfitowych, tabaty, interwałów oraz ćwiczeń plyometrycznych?

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition That's The Whey - 2270g
159,00 PLN
Zobacz produkt
Nutrend Turbosnack - 25ml
6,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść