PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Trening

03-05-2019

Zwiększanie dystansu i intensywności jazdy - porady

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • zgłębisz wskazówki od zawodowców dotyczące poprawy osiąganych wyników,
  • poznasz przykładowe formy treningowe, które można wykorzystać.

Chcesz wynieść swoje osiągi na rowerze na wyższy poziom, ale niekoniecznie wiesz jak się do tego zabrać? Powinieneś solidnie się przygotować, jednak próby wydłużenia maksymalnej trasy oraz kręcenia lepszych czasówek kończą się mizernym rezultatem? Nie martw się, ponieważ jak powiedział pierwszy nieeuropejski kolarz i trzykrotny zwycięzca Tour de France – Greg LeMond: "Nigdy nie robi się łatwiej. Po prostu zaczynasz jechać szybciej".

Jak podkręcić intensywność i dystans pokonywany w czasie treningu?

  1. Najpierw dostarcz do organizmu wysokiej jakości paliwo, bo nawet najlepsza maszyna nie zajedzie daleko na pustym baku lub "tankowana" wątpliwej jakości towarem. Warto być także przygotowanym na każdą okazję i zabrać ze sobą na drogę płyny oraz przekąski.
  2. Zaplanuj odpowiedni stosunek czasu odpoczynku do bodźcowania wymagającymi jednostkami treningowymi. Według Laury Kenny: "Odpoczynek jest tak samo istotny, jak dzień treningowy".
  3. Zadbaj o zmienność treningów i próbuj różne opcje:
  • trening S.H.I.T.S. nakierowany na poprawę VO2 maksymalnego,

    narastające intwerwały,
    30 sekundowe interwały supramaksymalne,
    60 sekundowy zabójca – rozpędź się przez 5-10 sekund i do końca minuty daj z siebie wszystko, następnie odpocznij przez minutę i zacznij od nowa; wykonaj pięć takich interwałów, po czym zrób 5-minutową przerwę; możesz wykonać 3-4 rundy.
4. Przygotuj się od strony mentalnej. Skupiaj się bardziej na czasie niż na odległości do przebycia. Dziel sobie trasę na 5-10 minutowe odcinki do pokonania – małymi krokami do celu to strategia zaczerpnięta od australijskiej kolarki - Tiffany Cromwell.
5. Lepsze znajomość swojego organizmu daje Ci więcej kontroli, a to przekłada się na wydajniejsze wydatkowanie energii. Śledź swoje tętno, kadencję i prędkość.
6. Wprowadź do swojego planu tygodniowego trening siłowy, który uwzględni wzmocnienie głównych grup mięśniowych zaangażowanych w pracę podczas jazdy.

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition Glutanic - 490g
75,00 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 1800g
89,99 PLN
Zobacz produkt
GO ON Nutrition BCAA - 500 g
69,90 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść