15% OFF FOR ORDERS OVER 250 zł CODE: SAVE15
Suplementacja

17-06-2019

Kiedy powinniśmy stosować odżywki białkowe?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • odżywki białkowe – czym są? Podział.
  • odżywki białkowe a dieta;
  • optymalna suplementacja.

Suplementy białkowe – jak sama nazwa wskazuje, są substytutem i/lub uzupełnieniem diety sportowców (i nie tylko) o makroelement zwany białkiem. Są wygodną opcją i alternatywą posiłków białkowych.
Suplementy białkowe, a uściślając odzywki białkowe możemy podzielić na trzy podstawowe grupy (pochodzenie):
1) białka roślinne
2) białka zwierzęce
3) białka serwatki

Białko serwatkowe jest najpopularniejszym suplementem białkowym. Dzielimy je na 3 podgrupy: koncentrat, izolat, hydroizolat. Białka serwatkowe są wchłaniane i trawione stosunkowo szybko, tym samym przyspiesza regenerację potreningową. Koncentraty są najprostszą formą odzywek. Izolaty cechują się natomiast lepszą wchłanialnością od wyżej wymienionych koncentratów oraz zawierają więcej białka w suplemencie. Hydroizolaty są najlepiej przyswajalną formą białka w porównaniu z izolatem i koncentratem, a także największą zawartością procentową białka w produkcie.

Suplementy, które mogą Cię zainteresować:

BioTech 100% Pure Whey - 2270g
159,99 PLN
Zobacz Produkt
BioTech Hydro Whey Zero - 1816g
246,99 PLN
Zobacz Produkt
6PAK Nutrition Whey Isolate - 700g
59,00 PLN
Zobacz Produkt

Warto nadmienić iż odzywki białkowe stanowią suplement, nie bazę diety. Są one dobrym rozwiązaniem w celu dostarczenia i/lub uzupełnienia zapotrzebowania kalorycznego diety. Często pojawiają się w posiłkach potreningowych (wspomniana już wcześniej regeneracja), a także w posiłkach wieczornych (jak chociażby kazeina cechująca się wolnym wchłanianiem).
Najczęściej z suplementów białkowych korzystają sportowcy, u których zapotrzebowanie na ten makroskładnik jest znacznie wyższy niż przeciętnego człowieka. Mimo wszystko, odzywki białkowe są również najprostszym sposobem na przygotowanie posiłku, kiedy nie mamy na to po prostu czasu jak i możliwości (jedzenie na mieście czy wyjazd).

  • Jeżeli nasza dieta nie jest wysycona białkiem w sposób naturalny (nabiał, mięso, inne), wówczas dostarczenie białka w formie suplementu rekomendowane jest szczególnie:
  • po treningu – w postaci shak’a, owsianki, napoju i innych; włączenie białek do posiłku potreningowego może przyspieszyć regenerację (1 część białka do 3 części węglowodanów sprzyja szybszej odnowie glikogenu w porównaniu ze spożywaniem samych węglowodanów)
  • kolacja/posiłek wieczorny – tutaj mowa szczególnie o kazeinie czy mieszankach kazein z albuminą i koncentratem serwatki;

w przypadku braku czasu czy możliwości przygotowania pełnowartościowego posiłku wpasowanego w nasz bilans kaloryczny.
Warto również nadmienić o teorii progu leucynowego – przyjmuje się, iż dla sportowca optymalne jest dostarczenie 1.7 do 3.5 g leucyny w jednym posiłku [Jordan M. Joy i wsp.], co oznacza że w przypadku odżywki białkowej bogatej w białko o ubogim aminogramie należałoby dostarczać o wiele więcej odżywki.

Sylwia Pietrzak

Promotorka Bodypak

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Whey 100 - 900g
69,99 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition That's The Whey - 300g
29,99 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Light Whey Probiotics - 1800g
109,90 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść