Detoks organizmu

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • dlaczego oczyszczanie organizmu jest niezbędne,
  • jak wesprzeć procesy detoksykacyjne poprzez żywienie,
  • jakie zmiany wdrożyć w całym stylu życia, aby wpłynąć na pozbywanie się toksyn.


    Czy słyszałeś, że terapia sokami owocowo-warzywnymi, wprowadzenie kilkudniowej głodówki czy zabieg hydrokolonoterapii to świetny pomysł na tzw. detoks, czyli oczyszczenie organizmu? Nie kwestionując zalet, jakie mogą nieść za sobą poszczególne koncepty w różnych aspektach zdrowotnych, tak jeśli doprowadzasz do pewnego stanu miesiącami, a nawet latami, możesz to odmienić w mgnieniu oka? Sam chyba widzisz, że to nie brzmi rozsądnie. Co zatem warto zrobić, by wspomóc procesy usuwania toksycznych substancji?
    Musisz na wstępie zrozumieć, że procesy detoksykacyjne zachodzą w organizmie przez okrągłe 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Jest to sprawa niebywale istotna, ponieważ z substancjami zaburzającymi metabolizm komórkowy, które w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do poważnych zaburzeń funkcjonowania mamy styczność każdego dnia. Dodatki do żywności, składniki kosmetyków, dym papierosowy to tylko niektóre źródła zagrożenia.
W jaki sposób zadbać o detoksykację?
    Skuteczne oczyszczanie z toksyn zależy od sprawnego funkcjonowania wielu układów organizmu, dlatego warto jest zadbać o poprawę wydajności tych procesów na wielu poziomach.
1. Liczą się małe, ale regularne kroki. Jak rzekł Albert Einstein: „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. Jeśli chcemy pozbyć się toksyn to zadbajmy o to, by nie dostarczać ich ponownie do organizmu.
2. Zamień jedzenie na pożywienie. Zrezygnuj z wysoko przetworzonych produktów. Wprowadź do swojego menu najróżniejsze owoce i warzywa, gdyż każde z nich stanowi bogactwo rozmaitych związków o działaniu antyoksydacyjnym. Wybieraj dobrej jakości rodzaje mięsa i ryb, które nie będą źródłem kolejnych niepożądanych substancji.
3. Odpuść sobie mocne smażenie i grillowanie, a zamiast tego częściej przygotowuj swoje potrawy wybierając gotowanie, duszenie czy pieczenie bez długiego przypiekania.
4. Wesprzyj pracę wątroby, która w głównej mierze odpowiada za transformację toksycznych substancji do związków o mniejszej szkodliwości. Przydatny może okazać się ostropest plamisty czy N-acetylocysteina.
5. Zadbaj o jelita, ponieważ są one znacznie narażone na kontakt z wieloma szkodliwymi substancjami, a przecież ich niewydolna praca wpływa na przenikanie tychże niepożądanych substancji do krwioobiegu. Stosuj  w tym celu prebiotyki oraz probiotyki, wzbogać dietę w błonnik, unikaj zaś glutenu, cukru, tłuszczów trans.
6. Zrezygnuj z korzystania z wszelkich używek.
7. Korzystaj z sauny na podczerwień przynajmniej raz w tygodniu.  
8. Pij regularnie płyny – najlepsza będzie oczywiście woda, a także herbaty – zielona, czerwona, biała, gdyż prawidłowe nawodnienie umożliwia prawidłową pracę nerek.
9. Podejmuj regularną aktywność fizyczną, która owocuje lepszym ukrwieniem tkanek,  skuteczniejszym odprowadzaniem zbędnych produktów przemiany materii z moczem, a także pozbywaniem się wielu toksyn wraz z potem.
10. Zadbaj o czystość powietrza, którym oddychasz – zastosuj filtry lub znajdź rośliny wpływające na jego oczyszczanie i rozmieść je w swoim domu.Bibliografia:
1.    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6000740/
2.    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5105045/
3.    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3942919/
4.    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312275/
5.    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4488002/

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Multivitamin For Women - 60 tabl.
42,99 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition That's The Whey - 2270g
159,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść