15% OFF CODE: SAVE15
Suplementacja

24-01-2020

Ranking odżywek białkowych 2019

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • Odżywki białkowe – czym są?;

  • Czym kierujemy się przy wyborze „białka”;

  • Ranking dostępnych na rynku odżywek białkowych, wybieranych najczęściej przez konsumentów w 2019 r.*

* Jest to subiektywna opinia naszej promotorki.

Odżywki białkowe, popularnie nazywane „białkiem” to nic innego jak białko serwatkowe, które jest białkiem pełnowartościowym (zawierającym wszystkie niezbędne aminokwasy, w tym aminokwasy egzogenne – leucynę, pełniącą istotną funkcję w budowie mięśni). Leucyna stanowi istotny aspekt wśród sportowców, wykorzystywany do zwiększenia stymulacji syntezy białek mięśniowych – co często spotykane jest po pojęciem osiągania „progu leucytowego”. Próg ten informuje o optymalnej ilości dostarczanej leucyny, dzięki której maksymalizowany jest proces MPS (muscle protein synthesis). Próg ten uzależniony jest od wielu czynników, jednakże ustalono iż 20g wysokiej jakości białka zawierającego 1,7-2,4g leucyny skutkuje maksymalnym stężeniem MPS (próg podany dla młodych, wysportowanych mężczyzn). Odżywki białkowe dzielimy na koncentraty białka serwatkowego (WPC), izobaty białka serwatkowego (WPI), hydrolizat białka serwatkowego (WPH), proszek serwatki (PP). Najczęściej stosowane to WPC oraz WPI, rzadziej WPH (ze względu na dość wysoką cenę).Dlatego też, przy wyborze białka najczęściej cena jest priorytetem wskazującym na dany wybór konsumenta. Kolejne to oczywiście jakość – co często idzie w parze z logowaniem danego producenta i opinią konsumencką. Istotny aspekt to smak, wybór gramatury, dostępność online/stacjonarnie.
Najczęściej wybieranym białkiem pod względem (w tejże kolejności) ceny, jakości, dostępności było:

1.6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g

Bardzo bogaty asortyment gramatur (począwszy od 300g do 1800g), wersji smakowych oraz dostępność. Jednak z najniższych cen w stosunku do ilości oferowanego produktu wraz z gwarantowaną jakością i dobrym aminogramem.
Porcja 30g dostarcza 21,35g białka, 1,66 tłuszczu oraz 3,30g węglowodanów.
Wg profilu aminokwasowego w 100g produktu znajduje się 7,83g l-leucyny. Wersja instant pozwala na szybkie rozpuszczenie produktu.
Cena: od 19,99 zł za 300g do 89,99 zł za 1800 g. (ceny mogą się nieznacznie różnić).
*na bazie asortymentu bodypak.pl

2.Formotiva Muscle Brick Whey - 700g

Co raz częściej na półkach suplementacyjnych goszczą produkty Formotiv’y. lINIA produktów stworzona została przez Aflofarm Farmacja Polska – dynamicznie rozwijającą się polską firmę farmaceutyczną – co daje marce ogromną przewagę, działającą w sektorze ochrony zdrowia już od ponad dwudziestu pięciu lat.Tutaj warto wymienić 2 produktu – zarówno izolat MUSCLE BRICK ISOLATE jak i odżywka MUSCLE BRICK WHEY są coraz częściej wybieranym suplementem na rynku suplementacyjnym. Gramatura od 700 do 2100, ilość smaków ograniczona jednakże są one bardzo dobrze odwzorowane i każdy znajdzie coś dla siebie.
Porcja 30g dostarcza 25,03g białka, 2,28 tłuszczu oraz 1,96g węglowodanów.
Wg profilu aminokwasowego w 100g produktu znajduje się 8,82g l-leucyny.
Cena: od 62,99 zł za 700g do 149,99 zł za 2100 g. (ceny mogą się nieznacznie róznić).

*na bazie asortymentu bodypak.pl

3.Olimp Whey Protein Complex 100% - 700g

Marka OLIMP jest marką samą w sobie, za czym idzie oczywiście jakość budowana przez lata. Jest to Polska firma farmaceutyczna istniejąca na rynku od 1990 r. Jest to kolejny plus, który winien być rozpatrywany przez konsumentów zastanawiających się nad wyborem suplementacji. Tutaj prym wiedzie jakość i fakt iż jest to Nasza rodzima marka.
Porcja 35g dostarcza 26g białka, 1,5 tłuszczu oraz 3,9g węglowodanów.
Wg profilu aminokwasowego w 100g produktu znajduje się 8,11g l-leucyny.
Cena: od 52,98 zł za 700g do 169,99 zł za 2270 g. (ceny mogą się nieznacznie różnić).

*na bazie asortymentu bodypak.pl

4.Sport Definition That's The Whey - 700g

Cena do jakości – stosunek, który przemawia tutaj w 100% za wyborem marki Sportdefinition. Dynamicznie rozwijająca się marka, bogaty asortyment, bardzo dobrze odwzorowane smaki, rozpuszczalność i przyswajalność. Odżywka białkowa wraz z izolatek tejże marki to jedne z najczęściej wybieranych produktów przez młodych sportowców dziedzin wytrzymałościowych.
Porcja 30g dostarcza 24g białka, 2,3 tłuszczu oraz 1,5g węglowodanów.
Wg profilu aminokwasowego w 100g produktu znajduje się 9,14g l-leucyny.
Cena: od 59,00 zł za 700g do 159,00 zł za 2270 g. (ceny mogą się nieznacznie różnić).

*na bazie asortymentu bodypak.pl

Do innych odżywek (i producentów), na które warto zwrócić uwagę przy kolejnych zakupach to oczywiście Trec i Optimum Nutrition. Co prawda nie są one tak często wybieranymi produktami, ale warto dać im szansę. Szczególnie mowa o marce Optimum Nutrition – gdzie jakość jest jedną z najbardziej wyszukanych na rynku, gwarantująca najwyższą jakość odżywek białkowych (włącznie z hydrolizowaną wersją izolatu białka serwatki) oraz kompleksem enzymatycznym amino gen.

Warto jednak pamiętać, iż dostarczenie porcji pełnowartościowego białka winno odbywać się poprzez takie skomponowanie menu, aby ilość „proszku” dostarczanego przez odżywki była zminimalizowana. Rekomendowaną porcją odżywki jest 20-40g proszku na kg masy ciała. W porze potreningowej, dla osób młodych – 20g (zasada dotyczy treningu jednej partii ciała). W wypadku łączenia partii/ich większej ilości rekomenduje się spożycie pow. 20g.

Sylwia Pietrzak

Promotorka Bodypak

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition That's The Whey - 2270g
159,00 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Light Whey Probiotics - 700g
46,99 PLN
Zobacz produkt
Formotiva Muscle Brick Whey - 700g
39,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść